Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosja bombarduje IS

30.09.2015

Amerykańskie władze twierdzą, że otrzymały informację z Moskwy, że Rosjanie rozpoczynają naloty w Syrii.

- Rosja rozpoczęła naloty w Syrii w okolicach miasta Hims - powiedział przedstawiciel amerykańskich władz zastrzegający sobie anonimowość.

 

Źródło dodało, że Amerykanie zostali godzinę wcześniej uprzedzeni o uderzeniu rosyjskim, ale nie podało żadnych szczegółów dotyczących np. użytych maszyn.

 

Wyższa izba rosyjskiego parlamentu Rada Federacji wyraziła w środę zgodę na wysłanie rosyjskich wojsk do Syrii. Wniosek prezydenta Władimira Putina w tej sprawie przyjęto jednomyślnie - poinformował szef administracji Kremla Siergiej Iwanow.

Kreml podkreślał, że chodzi jedynie o użycie sił powietrznych, a nie lądowych.

 

Służba prasowa prezydenta Syrii poinformowała jednocześnie, że wszelkie zwiększenie rosyjskiej pomocy wojskowej dla Syrii to wynik prośby Damaszku i że prezydent Baszar el-Asad pisał w tej sprawie do prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

W oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera służba prasowa syryjskiego prezydenta oznajmiła, że "wszelkie umocnienie rosyjskiego wsparcia militarnego dla Syrii następowało i następuje na prośbę państwa syryjskiego".

 

Wcześniej w środę izba wyższa rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji, jednomyślnie wyraziła zgodę na wysłanie rosyjskich wojsk do Syrii, o co wystąpił prezydent Władimir Putin. Kreml podkreśla, że chodzi jedynie o siły powietrzne.

 

W oświadczeniu kancelarii syryjskiego prezydenta zaznaczono, że prośba Damaszku jest zgodna z porozumieniami międzynarodowymi i normami stosunków między państwami, a celem jest "realizacja ich interesów narodowych i zagwarantowanie ich integralności terytorialnej".

 

Informując o zgodzie Rady Federacji na wysłanie do Syrii rosyjskich wojsk, szef administracji Kremla powiedział, że o pomoc wojskową poprosił Rosję prezydent Syrii Baszar el-Asad.

 

PAP

[FOTO:

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook