Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja bojkotuje OBWE

03.07.2015

Rosja zbojkotuje rozpoczynającą się w niedzielę sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Helsinkach, ponieważ sześciu członkom rosyjskiej delegacji, objętym zachodnimi sankcjami, odmówiono wiz - pisze w piątek "Washington Post".

Fińskie MSZ oświadczyło, że nie przewiduje żadnych wyjątków jeśli chodzi o osoby objęte zakazami podróżnymi, nałożonymi w związku z rolą Rosji w konflikcie na Ukrainie; podkreślono, że pozostali członkowie 15-osobowej delegacji są w Finlandii mile widziani.

Wśród objętych zakazem jest przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Siergiej Naryszkin. W czwartek powiedział on dziennikarzom, że Kreml uważa za "niedopuszczalne" próby okrojenia rosyjskiej delegacji i z tego powodu Rosja zbojkotuje spotkanie. Naryszkin wyraził nadzieję, że rosyjska delegacja weźmie udział w kolejnym posiedzeniu OBWE, które ma się odbyć na jesieni w Mongolii - podaje "Washington Post".

W związku z odmową fińskich władz Kreml wezwał ambasadora Finlandii w Rosji, żeby złożyć formalną skargę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał decyzję "oburzającą".

"Nawet wziąwszy pod uwagę nielegalną decyzję Unii Europejskiej w sprawie sankcji, przy okazjach takich jak ta powinny obowiązywać wyjątki" - powiedział agencji Interfax przedstawiciel rosyjskiego MSZ Igor Niewierow.

W tym roku posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE upamiętni 40. rocznicą podpisania w Helsinkach aktu końcowego KBWE, poprzedniczki OBWE.

W liście do członków Zgromadzenia przewodniczący ZP OBWE, znany fiński polityk Ilkka Kanerva poinformował, że o podtrzymaniu zakazu zdecydował fiński rząd, a nie sama OBWE. "Z drugiej strony sankcje UE obowiązują z powodu wyraźnego i poważnego naruszenia norm międzynarodowych przez Federację Rosyjską" - napisał w liście, którego kopię otrzymał "Washington Post".

ansa/PAP

 

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook