Jedynie prawda jest ciekawa


Romney i Netanjahu zablokują irański atom?

29.09.2012

Mitt Romney, który startuje w wyborach prezydenckich w USA odbył rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Omawiali m.in. sprawę programu atomowego w Iranie. Według obu polityków wspólnym celem USA i Izraela jest zablokowanie teherańskiego programu jądrowego.

Podobną rozmowę wcześniej Netanjahu odbył z Barackiem Obamą, który w wyborach walczy o reelekcję.

Romney wskazywał po rozmowie z premierem Izraela, że nie należy pochopnie decydować się na interwencję w Iranie, ale "Irańczycy powinni wiedzieć, że jest ona możliwa". Ma on nadzieję, że uda się zapobiec wojnie.

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Netanjahu (zdj.) wezwał do wytyczenia Iranowi "czerwonej linii" - wyraźnej granicy prac nad programem nuklearnym, której nie wolno mu przekroczyć bez ryzyka interwencji zbrojnej. Netanjahu wezwał wprost USA, aby postawiły Iranowi podobne ultimatum. Administracja Obamy odrzuciła jednak tę propozycję.

Izrael wielokrotnie groził już zbombardowaniem irańskich instalacji nuklearnych. Jednak Waszyngton zajmuje bardziej powściągliwe stanowisko preferując działania dyplomatyczne.

Zachód i Izrael podejrzewają, że Iran potajemnie dąży do wyprodukowania własnej broni nuklearnej, która zdestabilizowałaby sytuację w regionie. Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia twierdząc, że jego program atomowy służy jedynie rozwojowi przemysłu energetycznego. Konsekwentnie odmawia jednak pełnej przejrzystości przedstawicielom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook