Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Romney i Netanjahu zablokują irański atom?

29.09.2012

Mitt Romney, który startuje w wyborach prezydenckich w USA odbył rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Omawiali m.in. sprawę programu atomowego w Iranie. Według obu polityków wspólnym celem USA i Izraela jest zablokowanie teherańskiego programu jądrowego.

Podobną rozmowę wcześniej Netanjahu odbył z Barackiem Obamą, który w wyborach walczy o reelekcję.

Romney wskazywał po rozmowie z premierem Izraela, że nie należy pochopnie decydować się na interwencję w Iranie, ale "Irańczycy powinni wiedzieć, że jest ona możliwa". Ma on nadzieję, że uda się zapobiec wojnie.

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Netanjahu (zdj.) wezwał do wytyczenia Iranowi "czerwonej linii" - wyraźnej granicy prac nad programem nuklearnym, której nie wolno mu przekroczyć bez ryzyka interwencji zbrojnej. Netanjahu wezwał wprost USA, aby postawiły Iranowi podobne ultimatum. Administracja Obamy odrzuciła jednak tę propozycję.

Izrael wielokrotnie groził już zbombardowaniem irańskich instalacji nuklearnych. Jednak Waszyngton zajmuje bardziej powściągliwe stanowisko preferując działania dyplomatyczne.

Zachód i Izrael podejrzewają, że Iran potajemnie dąży do wyprodukowania własnej broni nuklearnej, która zdestabilizowałaby sytuację w regionie. Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia twierdząc, że jego program atomowy służy jedynie rozwojowi przemysłu energetycznego. Konsekwentnie odmawia jednak pełnej przejrzystości przedstawicielom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Romney

,

Netanjahu

,

Iran

,

Izrael

,

USA

,

broń atomowa

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook