Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Romney i Netanjahu zablokują irański atom?

29.09.2012

Mitt Romney, który startuje w wyborach prezydenckich w USA odbył rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Omawiali m.in. sprawę programu atomowego w Iranie. Według obu polityków wspólnym celem USA i Izraela jest zablokowanie teherańskiego programu jądrowego.

Podobną rozmowę wcześniej Netanjahu odbył z Barackiem Obamą, który w wyborach walczy o reelekcję.

Romney wskazywał po rozmowie z premierem Izraela, że nie należy pochopnie decydować się na interwencję w Iranie, ale "Irańczycy powinni wiedzieć, że jest ona możliwa". Ma on nadzieję, że uda się zapobiec wojnie.

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Netanjahu (zdj.) wezwał do wytyczenia Iranowi "czerwonej linii" - wyraźnej granicy prac nad programem nuklearnym, której nie wolno mu przekroczyć bez ryzyka interwencji zbrojnej. Netanjahu wezwał wprost USA, aby postawiły Iranowi podobne ultimatum. Administracja Obamy odrzuciła jednak tę propozycję.

Izrael wielokrotnie groził już zbombardowaniem irańskich instalacji nuklearnych. Jednak Waszyngton zajmuje bardziej powściągliwe stanowisko preferując działania dyplomatyczne.

Zachód i Izrael podejrzewają, że Iran potajemnie dąży do wyprodukowania własnej broni nuklearnej, która zdestabilizowałaby sytuację w regionie. Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia twierdząc, że jego program atomowy służy jedynie rozwojowi przemysłu energetycznego. Konsekwentnie odmawia jednak pełnej przejrzystości przedstawicielom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Romney

,

Netanjahu

,

Iran

,

Izrael

,

USA

,

broń atomowa

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook