Jedynie prawda jest ciekawa

Romney atakuje politykę Obamy

09.09.2012

Republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney ponownie zaatakował politykę zagraniczną prezydenta Baracka Obamy. Powiedział, że przyczynia się ona do osłabienia Ameryki i powołał się przy tym na opinię... Lecha Wałęsy.

W wywiadzie w programie telewizji NBC News "Meet the Press" w niedzielę Romney skrytykował politykę administracji Obamy wobec Iranu i zarzucił prezydentowi, że za jego rządów USA przestają pełnić przywódczą rolę na świecie.

- Iran ani na jotę nie zmienił swojego postępowania w sprawie programu nuklearnego w wyniku polityki rządu USA - powiedział.

- Rozmawiałem z byłym polskim prezydentem Lechem Wałęsą i on mi powiedział: gdzie jest przywództwo Ameryki? Świat potrzebuje tego przywództwa - oświadczył kandydat GOP.

Tymczasem republikański kandydat na wiceprezydenta Paul Ryan powiedział w programie telewizji CBS "Face the Nation", że ma większe doświadczenie w sprawach międzynarodowych niż prezydent Obama, gdyż dłużej niż on zasiadał w Kongresie.

Obama był senatorem przez 4 lata, podczas gdy Ryan jest kongresmanem od 12 lat.

Według sondaży Amerykanie znacznie bardziej ufają Obamie niż Romneyowi w kwestiach polityki zagranicznej. W czasie podróży do Europy w lipcu kandydat Partii Republikańskiej popełnił wiele gaf, krytykując m.in. w Wielkiej Brytanii organizację igrzysk olimpijskich w Londynie.

W wywiadzie dla telewizji NBC Romney powiedział również, że chociaż opowiada się za odwołaniem reformy systemu ochrony zdrowia uchwalonej z inicjatywy Obamy, jest gotów zachować pewne jej elementy - np. zasadę, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmawiać ubezpieczenia osobom cierpiącym już na rozmaite schorzenia.

Obama spotkał się w niedzielę z wyborcami w Melbourne na Florydzie - jednym ze stanów gdzie głosowanie 6 listopada może zadecydować o wyniku wyborów prezydenckich.

W wygłoszonym tam przemówieniu powiedział, że proponowana przez Ryana reforma państwowego funduszu ubezpieczeń dla osób starszych Medicare, przewidująca jego częściową prywatyzację, odbije się na kieszeni przyszłych emerytów.

Powołując się na badania przeprowadzone przez Center for American Progres Action Fund, Obama oświadczył, że osoby przechodzące na emeryturę za 10-11 lat będą płacić o 59 500 dolarów więcej z własnej kieszeni, jeżeli reforma Ryana wejdzie w życie.

Amerykańscy emeryci ubezpieczeni w Medicare pokrywają część kosztów leczenia.

Komentatorzy w USA podkreślają, że kampania prezydencka wkracza w decydującą fazę.

Według sondaży przedwyborcza konwencja Republikanów w Tampie pod koniec sierpnia prawie nie poprawiła pozycji Romneya w oczach wyborców. Demokraci i prezydent Obama zyskali nieco po swojej konwencji w Charlotte zakończonej w czwartek.

Najnowszy sondaż Instytutu Gallupa wskazuje, że gdyby wybory odbyły się dziś, na Obamę głosowałoby 49 procent Amerykanów, a na Romneya - 45 procent.

Eksperci przypominają jednak, że z taką samą przewagą prowadził na początku września 1980 r. ówczesny prezydent Jimmy Carter na republikańskim kandydatem Ronaldem Reaganem. W 2 miesiące później  Reagan zdecydowanie wygrał wybory.

PAP, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Słowa kluczowe:

Romney

,

Barack Obama

,

Lech Wałęsa

,

USA

,

Iran

Warto poczytać

 1. LePen21092017 21.09.2017

  Konflikt w partii Le Pen. "To całkowita porażka"

  Wiceszef francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Florian Philippot poinformował w czwartek, że odszedł z ugrupowania. Wcześniej, za odmowę rezygnacji z przewodnictwa w jego stowarzyszeniu Patrioci, zdegradowała go szefowa partii Marine Le Pen.

 2. Terroryzm 21.09.2017

  Szwedzkie służby biją na alarm. Możliwy atak terrorystyczny

  Szwedzkie służby specjalne SAPO potwierdziły w czwartek, że otrzymały informację o groźbie ataku terrorystycznego, którego celem mają być centralne dzielnice Sztokholmu.

 3. Transport 21.09.2017

  Francja mięknie w sprawie pracowników delegowanych? Będą uzgodnienia z Polską

  Będą dalsze uzgodnienia ze stroną polską na temat rewizji dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników, tak by sprostać wymaganiom jej nowelizacji - poinformowała w czwartek PAP francuska minister pracy Muriel Penicaud.

 4. Zydzi 21.09.2017

  Niemcy znów mają problem z antysemityzmem? "To zjawisko rozszerza się"

  Niemiecki dziennik "Die Welt" opowiedział się w czwartek za powołaniem w Niemczech pełnomocnika do walki z antysemityzmem. Gazeta pisze, że liczba wrogich wobec Żydów i Izraela incydentów stale rośnie. W pierwszym półroczu br. odnotowano 681 takich przypadków.

 5. Alemao 21.09.2017

  Piękny gest! Piłkarz przeszedł boisko na kolanach dziękując Bogu za wyleczenie!

  Piłkarz International Porto Allegre nie zaczął dobrze tego sezonu - w wyniku kontuzji przez pięć miesięcy nie mógł grać w piłkę. Jego powrót przyprawił fanów o dreszcze.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook