Jedynie prawda jest ciekawa


Romney atakuje politykę Obamy

09.09.2012

Republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney ponownie zaatakował politykę zagraniczną prezydenta Baracka Obamy. Powiedział, że przyczynia się ona do osłabienia Ameryki i powołał się przy tym na opinię... Lecha Wałęsy.

W wywiadzie w programie telewizji NBC News "Meet the Press" w niedzielę Romney skrytykował politykę administracji Obamy wobec Iranu i zarzucił prezydentowi, że za jego rządów USA przestają pełnić przywódczą rolę na świecie.

- Iran ani na jotę nie zmienił swojego postępowania w sprawie programu nuklearnego w wyniku polityki rządu USA - powiedział.

- Rozmawiałem z byłym polskim prezydentem Lechem Wałęsą i on mi powiedział: gdzie jest przywództwo Ameryki? Świat potrzebuje tego przywództwa - oświadczył kandydat GOP.

Tymczasem republikański kandydat na wiceprezydenta Paul Ryan powiedział w programie telewizji CBS "Face the Nation", że ma większe doświadczenie w sprawach międzynarodowych niż prezydent Obama, gdyż dłużej niż on zasiadał w Kongresie.

Obama był senatorem przez 4 lata, podczas gdy Ryan jest kongresmanem od 12 lat.

Według sondaży Amerykanie znacznie bardziej ufają Obamie niż Romneyowi w kwestiach polityki zagranicznej. W czasie podróży do Europy w lipcu kandydat Partii Republikańskiej popełnił wiele gaf, krytykując m.in. w Wielkiej Brytanii organizację igrzysk olimpijskich w Londynie.

W wywiadzie dla telewizji NBC Romney powiedział również, że chociaż opowiada się za odwołaniem reformy systemu ochrony zdrowia uchwalonej z inicjatywy Obamy, jest gotów zachować pewne jej elementy - np. zasadę, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmawiać ubezpieczenia osobom cierpiącym już na rozmaite schorzenia.

Obama spotkał się w niedzielę z wyborcami w Melbourne na Florydzie - jednym ze stanów gdzie głosowanie 6 listopada może zadecydować o wyniku wyborów prezydenckich.

W wygłoszonym tam przemówieniu powiedział, że proponowana przez Ryana reforma państwowego funduszu ubezpieczeń dla osób starszych Medicare, przewidująca jego częściową prywatyzację, odbije się na kieszeni przyszłych emerytów.

Powołując się na badania przeprowadzone przez Center for American Progres Action Fund, Obama oświadczył, że osoby przechodzące na emeryturę za 10-11 lat będą płacić o 59 500 dolarów więcej z własnej kieszeni, jeżeli reforma Ryana wejdzie w życie.

Amerykańscy emeryci ubezpieczeni w Medicare pokrywają część kosztów leczenia.

Komentatorzy w USA podkreślają, że kampania prezydencka wkracza w decydującą fazę.

Według sondaży przedwyborcza konwencja Republikanów w Tampie pod koniec sierpnia prawie nie poprawiła pozycji Romneya w oczach wyborców. Demokraci i prezydent Obama zyskali nieco po swojej konwencji w Charlotte zakończonej w czwartek.

Najnowszy sondaż Instytutu Gallupa wskazuje, że gdyby wybory odbyły się dziś, na Obamę głosowałoby 49 procent Amerykanów, a na Romneya - 45 procent.

Eksperci przypominają jednak, że z taką samą przewagą prowadził na początku września 1980 r. ówczesny prezydent Jimmy Carter na republikańskim kandydatem Ronaldem Reaganem. W 2 miesiące później  Reagan zdecydowanie wygrał wybory.

PAP, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook