Jedynie prawda jest ciekawa


Rola opozycji w brytyjskim parlamencie

21.12.2016

Szef największej partii opozycyjnej w brytyjskiej Izbie Gmin jest zgodnie z konwencją liderem opozycji.

Szef największej partii opozycyjnej w brytyjskiej Izbie Gmin jest zgodnie z konwencją liderem opozycji, co przyznaje mu dodatkowe prawa i uprzywilejowany dostęp do informacji rządowych.

Lider opozycji otrzymuje dodatkowe uposażenie i samochód służbowy. Jest także automatycznie członkiem Tajnej Rady (Privy Council), ciała doradczego przy królowej Elżbiecie II, co daje mu rozszerzone uprawnienia dotyczące dostępu do informacji niejawnych.

Ma on też szczególną rolę do odegrania podczas cotygodniowej sesji pytań do premiera (Prime Minister's Questions), odbywającej się w każdą środę w parlamencie. Ma wówczas prawo do zadania szefowi rządu do sześciu pytań, na które odpowiedź musi być udzielona natychmiastowo, w toku dyskusji. Kolejne dwa pytania przysługują drugiej największej partii opozycyjnej; pozostałe są rozdzielane losowo pośród wszystkich posłów zainteresowanych zwróceniem się w danym tygodniu do premiera.

W ramach swojego mandatu lider opozycji jest również odpowiedzialny za stworzenie gabinetu cieni, którego członkowie mają za zadanie kontrolę działania poszczególnych ministerstw oraz przygotowywanie alternatywnych propozycji legislacyjnych. Poszczególni ministrowie w gabinecie cieni biorą udział w debatach ze swoimi odpowiednikami z rządu Jej Królewskiej Mości.

W ciągu każdej sesji parlamentarnej - trwającej zwykle do 12 miesięcy - opozycja otrzymuje także prawo ustalenia planu obrad Izby Gmin podczas 17 posiedzeń, nazywanych Dniem Opozycji (Opposition Day). Podobne prawo przysługuje drugiej największej partii opozycyjnej, która może poprowadzić pracę parlamentu przez trzy dni podczas każdej sesji.

W celu wzmocnienia roli opozycji na sześć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi jej członkowie mogą kontaktować się z przedstawicielami służby cywilnej w celu pozyskania informacji, które mogą być niezbędne do sprawnego funkcjonowania państwa w przypadku ewentualnej zmiany rządu.

Jednocześnie w ciągu okresu przedwyborczego, zwanego "purdah" i zazwyczaj rozpoczynającego się na sześć tygodni przed wyborami, ubiegający się o reelekcję rząd nie może podejmować istotnych decyzji, które mogłyby wpłynąć na wynik głosowania, ani używać instytucji państwa w celu pozyskiwania politycznego.

Obecnym liderem opozycji jest Jeremy Corbyn, który stoi na czele Partii Pracy. W imieniu drugiej największej partii opozycji, Szkockiej Partii Narodowej, występuje Angus Robertson.

[fot. Adrian Pingstone/commons.wikimedia.org]

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 8. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook