Jedynie prawda jest ciekawa


Rok po puczu. Turcja stała się więzieniem dla dziennikarzy?

15.07.2017

Po próbie puczu w Turcji, do której doszło równo rok temu, kraj ten stał się "największym więzieniem świata dla pracowników mediów" z powodu prowadzonej przez władze w Ankarze polityki "prześladowania za krytyczne głosy" - alarmują Reporterzy bez Granic (RsF).

W raporcie o sytuacji w Turcji, jak pisze w sobotę agencja EFE, organizacja krytykuje działania rządu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, które doprowadziły do wtrącenia do aresztów ponad 100 dziennikarzy.

RsF informuje również, że tureckie władze bez postępowania sądowego, a na mocy dekretów zamknęły około 150 redakcji, co było możliwe dzięki wprowadzonemu po próbie zamachu stanu i wciąż obowiązującemu stanowi wyjątkowemu. W ten sposób "pluralizm (mediów) został zredukowany do garstki prześladowanych gazet o niewielkim nakładzie. (...) Dziennikarstwo (w Turcji) jest dziś w agonii" - napisano w raporcie.

- Domagamy się od tureckich władz, by natychmiast uwolniły wszystkich dziennikarzy przetrzymywanych w aresztach z powodu wykonywania zawodu oraz by przywróciły pluralizm unicestwiony przez stan wyjątkowy - oświadczył przedstawiciel RsF na Europę Wschodnią i Azję Środkową, Johann Bihr.

Zaapelował również do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, by "możliwie najszybciej" rozpatrzył skargi, które wpłynęły od tureckich dziennikarzy, by "położyć kres tej tragedii".

Wobec paraliżu tureckiego wymiaru sprawiedliwości, który zdaniem RsF jest obecnie "bardziej upolityczniony niż kiedykolwiek wcześniej", Trybunał w Strasburgu jest "dla uwięzionych dziennikarzy ostatnią nadzieją" - ocenia organizacja.

15 lipca 2016 roku doszło w Turcji do próby wojskowego zamachu stanu, która została szybko udaremniona przez władze. Po nieudanym puczu rozpoczęły się w kraju czystki na bezprecedensową skalę. Łącznie przez ubiegły rok, w ramach reperkusji po próbie zamachu, władze tureckie aresztowały ponad 50 tys. osób i zwolniły z pracy bądź zawiesiły w wykonywaniu obowiązków ok. 150 tys. osób, w tym żołnierzy, policjantów, nauczycieli i urzędników, zarzucając im powiązania z grupami terrorystycznymi.

Zdaniem Ankary za zorganizowanie próby puczu odpowiedzialny jest islamski kaznodzieja Fethullah Gulen. O związki z nim oskarżono także wielu dziennikarzy. Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 2016 roku.

Dzień 15 lipca został ogłoszony w Turcji świętem państwowym.

PAP

 

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook