Jedynie prawda jest ciekawa

Rocznica zabójstwa Niemcowa

27.02.2016

Hołd rosyjskiemu politykowi oddali jego byli współpracownicy.

Współpracownicy Borysa Niemcowa złożyli w sobotę kwiaty na Dużym Moście Moskworeckim w Moskwie, w symbolicznym miejscu pamięci opozycjonisty. Polityk został zastrzelony w tym miejscu rok temu. Na most przychodzą w sobotę mieszkańcy Moskwy.

"To bardzo ważny dzień. Dzień, w którym zabity został mój przyjaciel i towarzysz, jeden z przywódców opozycji" - powiedział Michaił Kasjanow, lider partii Parnas, której Niemcow był współprzewodniczącym.

"Wyjaśnimy to zabójstwo do końca, znajdziemy organizatora, zleceniodawcę. Wyjaśnimy zabójstwo. Nie tak, jak nam proponują władze" - dodał Kasjanow.

W Moskwie zebrali się uczestnicy marszu upamiętniającego Niemcowa; pochód ruszył ok. godz. 12 czasu polskiego. Władze stolicy nie wyraziły zgody na to, by marsz doszedł do Dużego Mostu Moskworeckiego, można tam jednak przychodzić indywidualnie. Mieszkańcy Moskwy od rana przynoszą kwiaty i świece.

W Jarosławiu odsłonięto w sobotę tablicę na ścianie domu, gdzie mieszkał Niemcow. Polityk był deputowanym do tamtejszej Rady Obwodowej. Napis na tablicy głosi: "tu mieszkał Borys Niemcow - rosyjski obywatel i patriota".

Akcje upamiętniające Niemcowa zapowiedziano na sobotę w wielu miastach Rosji. Dotąd odbyły się m.in. pikiety w Barnaule i Tomsku. W Kemerowie policja zatrzymała kilka osób uczestniczących w marszu, który nie miał zezwolenia władz.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook