Jedynie prawda jest ciekawa


Rezolucja PE o stowarzyszeniu UE-Armenia

18.04.2012

Przebieg majowych wyborów parlamentarnych w Armenii będzie miał kluczowe znaczenie dla stosunków tego kraju z UE - głosi przyjęta w środę rezolucja Parlamentu Europejskiego o stowarzyszeniu UE-Armenia. Jego sprawozdawcą jest europoseł PiS Tomasz Poręba.

Rezolucja chwali europejskie aspiracje Armenii i przedstawia postulaty PE w sprawie toczących się od lipca 2010 r. negocjacji układu stowarzyszeniowego między UE a Armenią. Zamknięto dotąd 24 z 28 rozdziałów negocjacyjnych.

"Aktywne zaangażowanie Armenii na rzecz wspólnych wartości i zasad, w tym demokracji, praworządności, dobrego sprawowania rządów i poszanowania praw człowieka jest niezbędne, aby dokonać postępów oraz aby negocjacje (...) okazały się sukcesem" - głosi rezolucja.

Europosłowie wezwali w niej, aby umowa stowarzyszeniowa gwarantowała podstawowe wolności, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, państwa prawa, walki z korupcją i niezależności mediów. Chcą też, by najbliższe wybory przebiegały według nowej ordynacji zgodnej z międzynarodowymi standardami. W dokumencie przypomnieli, że podczas poprzednich wyborów były ofiary śmiertelne wśród uczestników opozycyjnych demonstracji rozpędzanych przez policję. Dlatego wyrazili oczekiwanie na "bezstronne i przejrzyste śledztwo w sprawie wypadków z 1 marca 2008 r.".

"Wybory parlamentarne 6 maja będą testem, czy Armenia jest zdeterminowana, by mieć dobre stosunki z UE. Jeśli będą wolne i uczciwe - a myślę, że takie będą - pokażą, że Armenia dotrzymuje swoich zobowiązań" - powiedział Poręba.

W środę PE przyjął też rezolucję o Azerbejdżanie, z którym UE także negocjuje umowę stowarzyszeniową, choć rozmowy są dużo mniej zaawansowane (zamknięto 13 z 28 rozdziałów). Azerbejdżan i Armenia z powodu konfliktu o Górski Karabach nie utrzymują stosunków dyplomatycznych i są praktycznie w stanie wojny. Eurodeputowani są zdania, że umowy stowarzyszeniowe nie rozwiążą tego konfliktu, ale mogą przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa w regionie. Szanse na pokojowe rozwiązanie konfliktu będą większe dzięki zasadzie, że unijne wsparcie zależy od osiągnięć w dziedzinie praw człowieka i reform demokratycznych, w myśl zasady "więcej za więcej".

Obok Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Białorusi, Armenia i Azerbejdżan są członkami Partnerstwa Wschodniego. W marcu br. oba kraje rozpoczęły z UE rozmowy o wprowadzeniu umów i readmisji i ułatwieniach wizowych.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 2. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 3. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 4. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 5. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook