Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rezolucja PE o stowarzyszeniu UE-Armenia

18.04.2012

Przebieg majowych wyborów parlamentarnych w Armenii będzie miał kluczowe znaczenie dla stosunków tego kraju z UE - głosi przyjęta w środę rezolucja Parlamentu Europejskiego o stowarzyszeniu UE-Armenia. Jego sprawozdawcą jest europoseł PiS Tomasz Poręba.

Rezolucja chwali europejskie aspiracje Armenii i przedstawia postulaty PE w sprawie toczących się od lipca 2010 r. negocjacji układu stowarzyszeniowego między UE a Armenią. Zamknięto dotąd 24 z 28 rozdziałów negocjacyjnych.

"Aktywne zaangażowanie Armenii na rzecz wspólnych wartości i zasad, w tym demokracji, praworządności, dobrego sprawowania rządów i poszanowania praw człowieka jest niezbędne, aby dokonać postępów oraz aby negocjacje (...) okazały się sukcesem" - głosi rezolucja.

Europosłowie wezwali w niej, aby umowa stowarzyszeniowa gwarantowała podstawowe wolności, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, państwa prawa, walki z korupcją i niezależności mediów. Chcą też, by najbliższe wybory przebiegały według nowej ordynacji zgodnej z międzynarodowymi standardami. W dokumencie przypomnieli, że podczas poprzednich wyborów były ofiary śmiertelne wśród uczestników opozycyjnych demonstracji rozpędzanych przez policję. Dlatego wyrazili oczekiwanie na "bezstronne i przejrzyste śledztwo w sprawie wypadków z 1 marca 2008 r.".

"Wybory parlamentarne 6 maja będą testem, czy Armenia jest zdeterminowana, by mieć dobre stosunki z UE. Jeśli będą wolne i uczciwe - a myślę, że takie będą - pokażą, że Armenia dotrzymuje swoich zobowiązań" - powiedział Poręba.

W środę PE przyjął też rezolucję o Azerbejdżanie, z którym UE także negocjuje umowę stowarzyszeniową, choć rozmowy są dużo mniej zaawansowane (zamknięto 13 z 28 rozdziałów). Azerbejdżan i Armenia z powodu konfliktu o Górski Karabach nie utrzymują stosunków dyplomatycznych i są praktycznie w stanie wojny. Eurodeputowani są zdania, że umowy stowarzyszeniowe nie rozwiążą tego konfliktu, ale mogą przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa w regionie. Szanse na pokojowe rozwiązanie konfliktu będą większe dzięki zasadzie, że unijne wsparcie zależy od osiągnięć w dziedzinie praw człowieka i reform demokratycznych, w myśl zasady "więcej za więcej".

Obok Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Białorusi, Armenia i Azerbejdżan są członkami Partnerstwa Wschodniego. W marcu br. oba kraje rozpoczęły z UE rozmowy o wprowadzeniu umów i readmisji i ułatwieniach wizowych.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. mid-epa058770142 29.03.2017

  Tusk do Brytyjczyków: Już za wami tęsknimy

  "Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli" - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 2. mid-epa05876778 29.03.2017

  Premier May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 3. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 4. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 5. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 6. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 7. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook