Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rezolucja PE o stowarzyszeniu UE-Armenia

18.04.2012

Przebieg majowych wyborów parlamentarnych w Armenii będzie miał kluczowe znaczenie dla stosunków tego kraju z UE - głosi przyjęta w środę rezolucja Parlamentu Europejskiego o stowarzyszeniu UE-Armenia. Jego sprawozdawcą jest europoseł PiS Tomasz Poręba.

Rezolucja chwali europejskie aspiracje Armenii i przedstawia postulaty PE w sprawie toczących się od lipca 2010 r. negocjacji układu stowarzyszeniowego między UE a Armenią. Zamknięto dotąd 24 z 28 rozdziałów negocjacyjnych.

"Aktywne zaangażowanie Armenii na rzecz wspólnych wartości i zasad, w tym demokracji, praworządności, dobrego sprawowania rządów i poszanowania praw człowieka jest niezbędne, aby dokonać postępów oraz aby negocjacje (...) okazały się sukcesem" - głosi rezolucja.

Europosłowie wezwali w niej, aby umowa stowarzyszeniowa gwarantowała podstawowe wolności, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, państwa prawa, walki z korupcją i niezależności mediów. Chcą też, by najbliższe wybory przebiegały według nowej ordynacji zgodnej z międzynarodowymi standardami. W dokumencie przypomnieli, że podczas poprzednich wyborów były ofiary śmiertelne wśród uczestników opozycyjnych demonstracji rozpędzanych przez policję. Dlatego wyrazili oczekiwanie na "bezstronne i przejrzyste śledztwo w sprawie wypadków z 1 marca 2008 r.".

"Wybory parlamentarne 6 maja będą testem, czy Armenia jest zdeterminowana, by mieć dobre stosunki z UE. Jeśli będą wolne i uczciwe - a myślę, że takie będą - pokażą, że Armenia dotrzymuje swoich zobowiązań" - powiedział Poręba.

W środę PE przyjął też rezolucję o Azerbejdżanie, z którym UE także negocjuje umowę stowarzyszeniową, choć rozmowy są dużo mniej zaawansowane (zamknięto 13 z 28 rozdziałów). Azerbejdżan i Armenia z powodu konfliktu o Górski Karabach nie utrzymują stosunków dyplomatycznych i są praktycznie w stanie wojny. Eurodeputowani są zdania, że umowy stowarzyszeniowe nie rozwiążą tego konfliktu, ale mogą przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa w regionie. Szanse na pokojowe rozwiązanie konfliktu będą większe dzięki zasadzie, że unijne wsparcie zależy od osiągnięć w dziedzinie praw człowieka i reform demokratycznych, w myśl zasady "więcej za więcej".

Obok Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Białorusi, Armenia i Azerbejdżan są członkami Partnerstwa Wschodniego. W marcu br. oba kraje rozpoczęły z UE rozmowy o wprowadzeniu umów i readmisji i ułatwieniach wizowych.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

Facebook