Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rezolucja PE o stowarzyszeniu UE-Armenia

18.04.2012

Przebieg majowych wyborów parlamentarnych w Armenii będzie miał kluczowe znaczenie dla stosunków tego kraju z UE - głosi przyjęta w środę rezolucja Parlamentu Europejskiego o stowarzyszeniu UE-Armenia. Jego sprawozdawcą jest europoseł PiS Tomasz Poręba.

Rezolucja chwali europejskie aspiracje Armenii i przedstawia postulaty PE w sprawie toczących się od lipca 2010 r. negocjacji układu stowarzyszeniowego między UE a Armenią. Zamknięto dotąd 24 z 28 rozdziałów negocjacyjnych.

"Aktywne zaangażowanie Armenii na rzecz wspólnych wartości i zasad, w tym demokracji, praworządności, dobrego sprawowania rządów i poszanowania praw człowieka jest niezbędne, aby dokonać postępów oraz aby negocjacje (...) okazały się sukcesem" - głosi rezolucja.

Europosłowie wezwali w niej, aby umowa stowarzyszeniowa gwarantowała podstawowe wolności, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, państwa prawa, walki z korupcją i niezależności mediów. Chcą też, by najbliższe wybory przebiegały według nowej ordynacji zgodnej z międzynarodowymi standardami. W dokumencie przypomnieli, że podczas poprzednich wyborów były ofiary śmiertelne wśród uczestników opozycyjnych demonstracji rozpędzanych przez policję. Dlatego wyrazili oczekiwanie na "bezstronne i przejrzyste śledztwo w sprawie wypadków z 1 marca 2008 r.".

"Wybory parlamentarne 6 maja będą testem, czy Armenia jest zdeterminowana, by mieć dobre stosunki z UE. Jeśli będą wolne i uczciwe - a myślę, że takie będą - pokażą, że Armenia dotrzymuje swoich zobowiązań" - powiedział Poręba.

W środę PE przyjął też rezolucję o Azerbejdżanie, z którym UE także negocjuje umowę stowarzyszeniową, choć rozmowy są dużo mniej zaawansowane (zamknięto 13 z 28 rozdziałów). Azerbejdżan i Armenia z powodu konfliktu o Górski Karabach nie utrzymują stosunków dyplomatycznych i są praktycznie w stanie wojny. Eurodeputowani są zdania, że umowy stowarzyszeniowe nie rozwiążą tego konfliktu, ale mogą przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa w regionie. Szanse na pokojowe rozwiązanie konfliktu będą większe dzięki zasadzie, że unijne wsparcie zależy od osiągnięć w dziedzinie praw człowieka i reform demokratycznych, w myśl zasady "więcej za więcej".

Obok Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Białorusi, Armenia i Azerbejdżan są członkami Partnerstwa Wschodniego. W marcu br. oba kraje rozpoczęły z UE rozmowy o wprowadzeniu umów i readmisji i ułatwieniach wizowych.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook