Jedynie prawda jest ciekawa


Rezolucja PE o stowarzyszeniu UE-Armenia

18.04.2012

Przebieg majowych wyborów parlamentarnych w Armenii będzie miał kluczowe znaczenie dla stosunków tego kraju z UE - głosi przyjęta w środę rezolucja Parlamentu Europejskiego o stowarzyszeniu UE-Armenia. Jego sprawozdawcą jest europoseł PiS Tomasz Poręba.

Rezolucja chwali europejskie aspiracje Armenii i przedstawia postulaty PE w sprawie toczących się od lipca 2010 r. negocjacji układu stowarzyszeniowego między UE a Armenią. Zamknięto dotąd 24 z 28 rozdziałów negocjacyjnych.

"Aktywne zaangażowanie Armenii na rzecz wspólnych wartości i zasad, w tym demokracji, praworządności, dobrego sprawowania rządów i poszanowania praw człowieka jest niezbędne, aby dokonać postępów oraz aby negocjacje (...) okazały się sukcesem" - głosi rezolucja.

Europosłowie wezwali w niej, aby umowa stowarzyszeniowa gwarantowała podstawowe wolności, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, państwa prawa, walki z korupcją i niezależności mediów. Chcą też, by najbliższe wybory przebiegały według nowej ordynacji zgodnej z międzynarodowymi standardami. W dokumencie przypomnieli, że podczas poprzednich wyborów były ofiary śmiertelne wśród uczestników opozycyjnych demonstracji rozpędzanych przez policję. Dlatego wyrazili oczekiwanie na "bezstronne i przejrzyste śledztwo w sprawie wypadków z 1 marca 2008 r.".

"Wybory parlamentarne 6 maja będą testem, czy Armenia jest zdeterminowana, by mieć dobre stosunki z UE. Jeśli będą wolne i uczciwe - a myślę, że takie będą - pokażą, że Armenia dotrzymuje swoich zobowiązań" - powiedział Poręba.

W środę PE przyjął też rezolucję o Azerbejdżanie, z którym UE także negocjuje umowę stowarzyszeniową, choć rozmowy są dużo mniej zaawansowane (zamknięto 13 z 28 rozdziałów). Azerbejdżan i Armenia z powodu konfliktu o Górski Karabach nie utrzymują stosunków dyplomatycznych i są praktycznie w stanie wojny. Eurodeputowani są zdania, że umowy stowarzyszeniowe nie rozwiążą tego konfliktu, ale mogą przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa w regionie. Szanse na pokojowe rozwiązanie konfliktu będą większe dzięki zasadzie, że unijne wsparcie zależy od osiągnięć w dziedzinie praw człowieka i reform demokratycznych, w myśl zasady "więcej za więcej".

Obok Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Białorusi, Armenia i Azerbejdżan są członkami Partnerstwa Wschodniego. W marcu br. oba kraje rozpoczęły z UE rozmowy o wprowadzeniu umów i readmisji i ułatwieniach wizowych.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook