Jedynie prawda jest ciekawa


Rewolucja w kościele, czy czeka nas rozłam? Papież daje zielone światło rozwodom?

13.04.2018
1270papiezkomunia
Rewolucja w kościele, czy czeka nas rozłam? Papież daje zielone światło rozwodom?

Nadchodzą historyczne zmiany. Niemieccy biskupi podjęli decyzję, że rozwodnicy pozostający w nowych związkach będą mogli przystępować do komunii. Taka jest wola papieża?

Pontyfikat papieża Franciszka już dziś uchodzi za jeden z najbardziej „postępowych”. Papież wiele razy udowodnił, że Kościół powinien wychodzić naprzeciw człowieka, nawet jeśli miałoby to oznaczać odstępstwa od doktryny. Tym razem jednak, nawet dla wielu liberalnych katolików, zmiany idą za daleko.

Jak informują niemieckie chrześcijańskie portale, tamtejsza diecezja Spiry z siedzibą w Bambergu, jedna z najstarszych diecezji Niemiec, zainspirowana słowami Ojca Świętego, postanowiła umożliwić rozwodnikom żyjącym w pozasakramentalnych związkach przyjmowanie komunii świętej.

Biskup  Bambergu, Karl-Heinz Wiesemann podkreślił, że chce, by „każdy, nawet rozwodnik żyjący z innym partnerem niż jego sakramentalny, czuł się w Kościele w pełni jak w domu”. Decyzja hierarchy Spiry to wcielenie w życie postanowienia niemieckiego episkopatu, w myśl którego, osoby mimo ważności małżeństw, a pozostające w nowych związkach „mogą w pełni korzystać z sakramentu”.

Jak podkreślają konserwatywni niemieccy komentatorzy, taka decyzja to cios w zasadę nierozerwalności małżeństwa, całkowicie niezgodna z nauczaniem Kościoła, która może skutkować jeszcze większa liczbą rozwodów i wybiórczym traktowaniem bożych przykazań.

Niemieccy biskupi podkreślają jednak, że ich postanowienie, to realizacja w praktyce papieskiej myśli zawartej w adhortacji Amoris laetitia.


Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook