Jedynie prawda jest ciekawa


Rewizje na ulicach w Londynie. Lewica: „To rasistowski pomysł, częściej dotyka czarnoskórych”

09.04.2018
london09042018
Rewizje na ulicach w Londynie. Lewica: „To rasistowski pomysł, częściej dotyka czarnoskórych”

Jakiś czas temu media obiegła informacja, że Londyn wyprzedził po raz pierwszy od 200 lat Nowy Jork pod względem liczby morderstw. Ta informacja wywołała szok i gniew Londyńczyków, burmistrz Sadiq Khan postanowił więc zacząć działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa stolicy UK.

Pierwszym elementem nowej strategii jest utworzenie specjalnego zespołu policyjnego, składającego się z 120 oficerów, którego jedynym zadaniem będzie walka z brutalną przestępczością. Do dzielnic, w których nastąpił największy wzrost przestępczości zostaną skierowane dodatkowe patrole. Dodatkowo londyńska policja otrzyma z ratusza 120 milionów funtów ekstra.  Pieniądze z budżetu miasta otrzymają również organizacje pozarządowe zajmujące się walką z przestępczością wśród młodocianych.

Sadiq Khan zapowiada również, że londyńska policja zwiększy ilość tzw stop and search, czyli zatrzymywania i rewidowania przypadkowych osób. Według burmistrza Londynu zwiększenie ilości rewizji pociągnie za sobą większą ilość aresztowań, a to spowoduje, że Londyn znowu stanie się bezpieczniejszym miastem. Policjanci, jak np. Sara Thornton, przewodnicząca Narodowej Rady Szefów Policji, się z nim zgadzają.

Khan zostanie rasistą?

Problem tylko w tym, że brytyjska lewica od dawna krytykuje stop and search uznając, że jest to rasistowska praktyka. Ich zdaniem czarnoskórzy byli zatrzymywani przez policję proporcjonalnie częściej niż biali. Oczywiście ten fakt mógł wynikać z tego, że czarnoskórzy częściej popełniają przestępstwa od białych, więc ich rewizje miały większe prawdopodobieństwo sukcesu. W 2010 roku czarnoskórzy stanowili ok. 10% populacji Londynu. Dziennik The Telegraph dotarł wtedy do policyjnych statystyk, które pokazywały, że te 10% odpowiadało za 59% rabunków, 67% przestępstw z bronią palną, 32% przestępstw o podłożu seksualnym. Rządowy raport z 2017 roku pokazuje, że sytuacja nie uległa poprawie – czarnoskórzy są aresztowani przez policję trzykrotnie częściej niż biali. Mniejszości etniczne mają również większą od białych szansę na zostanie ofiarą brutalnego przestępstwa.

Khan idąc po władzę nad Londynem wykorzystał ten fakt, oskarżając otwarcie londyńską policję o rasizm i obiecując, że zrobi co w jego mocy żeby skończyć z praktyka stop and search. Wykazał w tym zadziwiającą skuteczność: liczba ulicznych rewizji spadła o niemal 20%. Policjanci niemal otwarcie przyznawali, że boją się zatrzymywać przedstawicieli mniejszości etnicznych poza przypadkami ewidentnego łamania przez nich prawa, gdyż oskarżenie o rasizm mogło oznaczać dla nich koniec kariery. Stale rosnąca liczba przestępstw w Londynie, mająca bezpośrednie przełożenie na jego popularność, najwidoczniej sprawiła, że Khan postanowił zrewidować swoje poglądy na rasizm londyńskiej policji. Spotkał się już z tego powodu z krytyką ze strony koleżanek i kolegów z Partii Pracy. Diane Abbott, sekretarz spraw wewnętrznych w laburzystowskim gabinecie cieni, powiedziała, że stop and search nie sprawi, że Londyn stanie się bezpieczniejszy. Zwróciła również uwagę, że Nowy Jork pod rządami lewicowego burmistrza DeBlasio całkowicie zarzucił podobną taktykę, nazywaną stop and frisk, a liczba przestępstw w tym mieście cały czas maleje. Nie dodała tylko, że w latach dziewięćdziesiątych nowojorska policja stosowała wobec przestępców politykę „zero tolerancji”, co zdaniem wielu odwróciło trend.

Wiele wskazuje również na to, że Khan wypowie również wojnę nożom. Większość ostatnich ofiar padła ofiarą przemocy z użyciem broni białej. Khan napisał już na twitterze, że nie ma żadnego powodu aby nosić przy sobie nóż, a do wielu londyńskich szkół trafiły już wykrywacze metalu. Na tym zapewne się nie skończy. Tyle tylko, że UK już teraz ma najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące noży na świecie. Posiadanie pewnych typów noży, jak np. noże sprężynowe czy motylki jest całkowicie zabronione, a przy sobie nie można nosić bez istotnego powodu nic groźniejszego od szwajcarskiego scyzoryka. Dotychczasowa praktyka pokazała, że walka z nożami poprzez zaostrzanie przepisów, konfiskaty i publiczne zbiórki nie miała żadnego wpływu na ilość przestępstw z udziałem noży – i o ile Khan nie wymyśli jakiejś radykalnie innej strategii do dotychczasowych, to i jemu się to nie uda.

WM


Warto poczytać

 1. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 2. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 3. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 4. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 5. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 6. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 7. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 8. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook