Jedynie prawda jest ciekawa


Republikanie próbują powstrzymać ponowne przeliczanie głosów

03.12.2016

Zwolennicy i prawnicy prezydenta elekta Donalda Trumpa podjęli w piątek prawne działania, by powstrzymać ponowne przeliczanie głosów w stanach Wisconsin i Pensylwania. Natomiast w Michigan przeciwko przeliczaniu opowiedział się stanowy prokurator generalny.

Przeliczanie głosów w tych trzech stanach zainicjowała kandydatka Partii Zielonych w wyborach prezydenckich Jill Stein, argumentując, że konieczne jest sprawdzenie czy doszło do ataku hakerów na system głosowania. 

Prokurator generalny stanu Michigan, republikanin Bill Schuette powiedział w piątek, że przeliczanie jest nieuzasadnione i może narazić stan "na milionowe" koszty, a co gorsza na utratę głosów w Kolegium Elektorskim, bo przeliczanie może się nie zakończyć do wyznaczonego na 12 grudnia ostatecznego terminu.

15 grudnia zbiera się bowiem Kolegium Elektorskie i musi być wiadomo, którzy elektorzy będą reprezentować dany stan. Zgodnie z konstytucją USA, Amerykanie głosowali bowiem nie na kandydatów startujących w wyborach, ale na wyłanianych przez partie elektorów.

We wszystkich trzech stanach wygrał kandydat Partii Republikańskiej (GOP) Donald Trump, pokonując kandydatkę Demokratów Hillary Clinton bardzo nieznacznie (w Wisconsin o ok. 27 tys., w Michigan o ok. 11 tys., a w Pensylwanii o 67 tys. głosów). 

Gdyby okazało się po przeliczeniu, że we wszystkich tych trzech stanach wygrała jednak Clinton, to ona wygrałaby też całe wybory. Niemniej większość komentatorów, w tym nawet ludzie ze sztabu Clinton wyrażali przekonanie, że przeliczanie nie podważy zwycięstwa Trumpa.

Prokurator generalny Michigan wypowiadał się po tym, jak do Komisji Wyborczej tego stanu wpłynęła w czwartek skarga zespołu Trumpa, argumentująca, że przeliczanie będzie "długie i kosztowne". 

W piątek prawnicy Trumpa złożyli też podobną skargę w Pensylwanii. Natomiast w czwartek zwolennicy Trumpa złożyli pozew przeciwko Komisji Wyborczej w Wisconsin, domagając się natychmiastowego przerwania rozpoczętego już przeliczania, bo "w sposób nieuzasadniony wzbudza wątpliwości" co do zwycięstwa Trumpa. 

Oni także argumentowali, że istnieje prawdopodobieństwo, że przeliczanie nie zakończy się na czas. Paradoksalnie jednak skargi i pozwy przeciwko przeliczaniu mogą jeszcze wydłużyć cały proces, a nie go powstrzymać.

Stein, która w wyborach 8 listopada zdobyła zaledwie 1 proc. głosów zdecydowała się złożyć wniosek o ręczne przeliczenie głosów w trzech tzw. stanach wahadłowych, gdyż rekomendowała to grupa prawników oraz ekspertów ds. zbierania danych. Argumentowali oni, że w Wisconsin, Michigan i Pensylwanii mogło dojść do cyberataków na maszyny do liczenia głosów w celu zmanipulowania wyniku.

Przeliczanie głosów jest bardzo kosztowne. Prawo nakazuje, by koszty pokrył kandydat wnioskujący przeliczenie. Stein udało się w tym celu zebrać kilka milionów dolarów. Trump oskarżył ją, że zainicjowała całą akcję przeliczania, by się wzbogacić.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook