Jedynie prawda jest ciekawa


Republikanie debatują bez Trumpa

29.01.2016

Kandydaci Republikanów prześcigali się podczas ostatniej debaty przed prawyborami w USA kw deklaracjach skierowanych do konserwatywnego elektoratu stanu Iowa. Głosuje jako pierwszy już w poniedziałek. Donald Trump zbojkotował debatę.

- Zajmijmy się najpierw słoniem, którego nie ma dziś wieczorem w pokoju - zażartowała już na wstępie czwartkowej debaty w Des Moines, stolicy stanu Iowa, dziennikarka telewizji Fox News, Megyn Kelly. To z jej powodu miliarder Trump, lider republikańskich sondaży prezydenckich, odwołał udział w telewizyjnej dyskusji. 

-Jaki przekaz dla wyborców w Iowa?" - zapytała Kelly ultrakonserwatywnego senatora z Teksasu Teda Cruza. Ten też odpowiedział żartem. "Jestem maniakiem, a wszyscy inni na tej scenie są głupi, grubi i brzydcy. A ty Ben (zwrócił się do Bena Carsona, emerytowanego neurochirurga - PAP), jesteś okropnym chirurgiem - powiedział Cruz, naśladując słynącego z obrażania innych Trumpa. 

- Teraz gdy już mamy za sobą porcję Trumpa... możemy przejść do debaty" - dodał Cruz. 

Wykorzystując nieobecność Trumpa, pozostali kandydaci również atakowali kontrowersyjnego miliardera, ale przede wszystkim spierali się między sobą o to, kto ma bardziej konserwatywne poglądy w takich kwestiach jak nielegalna imigracja czy walka z Państwem Islamskim (IS). 

Kandydaci ewidentnie zwracali się do elektoratu w stanie Iowa. Choć to mały, rolniczy stan, zwycięstwo w nim - z racji, że są to pierwsze prawybory - ma spore znaczenie. Największą grupę Republikanów stanowią tu konserwatywni ewangelicy i ten, kto wygrywa w Iowa zwykle staje się kandydatem tej grupy wyborców także w pozostałych stanach. 

Pod nieobecność Trumpa, głównym celem ataków był w debacie Cruz, który w większości sondaży w Iowa plasuje się na drugiej pozycji, tuż za Trumpem. Debata była więc dla niego ogromną szansą, by spróbować wyprzedzić miliardera.

Senator z Florydy Marco Rubio, przez wielu analityków uważany za kandydata o największych szansach, by zdobyć nominację GOP, powiedział, że Cruz prowadzi kampanię "zbudowaną na kłamstwie". Zarzucił mu, że zmienił stanowisko w sprawie reformy imigracyjnej, gdyż pierwotnie zgadzał się, by umożliwić nielegalnym imigrantom na pozostanie w USA, choć bez gwarancji obywatelstwa.

- Przez całą kampanię jesteś gotowy powiedzieć cokolwiek, by tylko przypodobać się wyborcom - powiedział Rubio do Cruza. Ten w odpowiedzi zarzucił Rubiemu, że wraz z Demokratami, był współautorem ponadpartyjnego projektu ustawy w sprawie - jak to określił - "amnestii" dla nielegalnych imigrantów. Wtedy w dyskusję między tymi dwoma politykami kubańskiego pochodzenia włączyli się inni kandydaci, zwykle krytykując zarówno Cruza jak i Rubio. 

- W tym kraju zmiana stanowiska jest zgodna z prawem. Ale gdy jesteś gubernatorem, to musisz to przyznać - powiedział Chris Christie, podkreślając swe siedmioletnie doświadczenie w roli gubernatora New Jersey. 

Także były gubernator Florydy Jeb Bush przypomniał, że Rubio "podejmował wysiłki, by w końcu naprawić problem imigracji". 

- Ale potem od tego odstąpił, bo jak przypuszczam zorientował się, że nie jest to popularne wśród konserwatystów - dodał Bush.

Podczas debaty Bush bronił też prezydenckiego dorobku swego ojca i brata, z których powodu uchodzi za najbardziej "establishmentowego" kandydata. 

- Niech tak będzie. Jak zgaduję jestem częścią establishmentu, bo Barbara Bush jest moją mamą - powiedział. Przekonywał, że tylko on będzie w stanie pokonać w wyścigu do Białego Domu faworytkę Demokratów Hillary Clinton.

Na tle innych wyróżniał się w debacie gubernator z Ohio John Kasich, który uchodzi za najbardziej umiarkowanego z republikańskich pretendentów do Białego Domu i z tego powodu ma małe szanse na zdobycie dobrego wyniku wśród ultrakonserwatywnego elektoratu w Iowa. Jako jedyny nie obiecuje uchylenia reformy ochrony zdrowia Obamacare, jeśli zostanie prezydentem USA i zapowiada współpracę z Demokratami, by naprawiać problemy kraju.  

- Możemy tworzyć nowe miejsca pracy i doprowadzić do tego, że pensje zaczną rosnąć, a nasza pozycja w świecie zostanie wzmocniona. (...) Ale musimy być optymistami i musimy pracować wszyscy razem - przekonywał. 

Kasich jako jedyny z GOP skupił się w swej kampanii na New Hampshire, stanie uchodzącym za dość umiarkowany, który głosuje w prawyborach jako drugi 9 lutego. Ta strategia wydaje się dość owocna; Kasich zajmuje w sondażach republikańskich w tym stanie drugą pozycję po Trumpie. 

Jak doniosła tuż przed debatą telewizja Fox News, Trump zażądał za udział w debacie 5 mln dolarów na cele charytatywne, na co nie było zgody. Ale głównym powodem zbojkotowania przez niego debaty było odrzucenie przez telewizję żądania, by nie prowadziła jej Kelly. 

Miliarder zarzuca dziennikarce stronniczość i agresję. Poszło o pytanie w sierpniowej debacie, czy Trump prowadzi "wojnę z kobietami". Kelly zapytała, czy ktoś, kto w przeszłości porównywał kobiety do "tłustych świń", może być prezydentem USA. Trump insynuował później, że Kelly miała miesiączkę i dlatego zadawała mu tak agresywne pytania. 

Dokładnie w tym samym czasie, gdy trwała debata zorganizowana przez Fox News, Trump brał udział w innym, transmitowanym na żywo przez telewizję CNN wydarzeniu w Des Moines, podczas którego zbierano pieniądze na potrzeby rannych żołnierzy. 

- Zobaczcie te kamery, ktoś by pomyślał, że to ceremonia Oscarów - mówił zadowolony Trump.

PAP

[PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook