Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Represyjny rykoszet arabskiej wiosny

25.10.2011

Arabska wiosna stała się źródłem inspiracji dla wielu manifestantów na świecie, ale też skłoniła niektóre reżimy do nasilenia represji - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu obrońców praw człowieka.

Antyrządowe wystąpienia w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie spowodowały dalsze ograniczanie wolności słowa i swobody mediów w Bangladeszu, Chinach, Korei Północnej [na zdj.], Iranie, Laosie, Malezji, Nepalu, Sri Lance, Tajlandii i Wietnamie - napisano w raporcie Obserwatorium na rzecz Ochrony Obrońców Praw Człowieka, który jest wspólnym programem Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka i Światowej Organizacji przeciwko Torturom.

Robi się wszystko, by kontrolować społeczeństwo obywatelskie i media - podkreślono w dokumencie.

Przykładowo w Chinach rząd rozmieszczał ogromne siły policji, by zapobiec masowym zgromadzeniom - przypomniała birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi w przedmowie do raportu, który został przedstawiony w nowojorskiej siedzibie ONZ. Jak zaznaczyła, władze chińskie ocenzurowały w internecie słowo "jaśminowa" w związku z jaśminową rewolucją w Tunezji.

W raporcie podkreślono, że pod wpływem arabskiej wiosny w Dżibuti zakazano wszelkich demonstracji, a w Erytrei i Gwinei Równikowej ograniczono informowanie na temat manifestacji. W Angoli i Zimbabwe doszło do prewencyjnych zatrzymań.

W Egipcie niestety rewolucja przeciwko wojskowemu szefowi państwa (Hosniemu Mubarakowi) zakończyła się dojściem do władzy innych wojskowych - wyraziła ubolewanie Aung San Suu Kyi. W Tunezji jestem oczywiście zadowolona z przebiegu głosowania (w niedzielnych wyborach do konstytuanty), ale nadal dochodzi tam do tortur - zaznaczyła, wspominając też o "arbitralnych" zatrzymaniach.

PAP

[fot.wikipedia.org]
Słowa kluczowe:

represje

,

arabska wiosna

,

reżim

Warto poczytać

 1. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 2. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 3. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 4. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 5. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 6. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

 7. ber-st 20.10.2016

  W Berlinie o sytuacji na Ukrainie

  Uczestnicy spotkania rozmawiają o stanie realizacji porozumienia z Mińska z lutego ubiegłego roku, zawierającego plan rozwiązania trwającego od ponad dwóch lat krwawego konfliktu we wschodniej Ukrainie.

 8. okretrosSI 20.10.2016

  Aleppo: cisza przed nową burzą?

  Zapowiadana przez Rosję „przerwa humanitarna” w walkach w Aleppo, na północnym zachodzie Syrii, zaczęła obowiązywać w czwartek rano. Ale w stronę Syrii zmierza osiem rosyjskich okrętów wojennych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook