Jedynie prawda jest ciekawa


Rekordowe poparcie eurosceptycznych populistów w Niemczech. Media: "Sytuacja jest przerażająca"

10.07.2018
afd10072018
Rekordowe poparcie eurosceptycznych populistów w Niemczech. Media: "Sytuacja jest przerażająca"

Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła socjaldemokratów o 0,5 punktu procentowego w najnowszym sondażu przeprowadzonym dla gazety "Bild" przez instytut Insa.

Jak informuje we wtorek "Bild", w porównaniu z sytuacją sprzed tygodnia AfD poprawiła swój wynik o 1 punkt procentowy, osiągając 17,5 proc. SPD straciła natomiast dwa punkty procentowe i cieszy się obecnie zaledwie 17-procentowym poparciem.

Współprzewodnicząca frakcji parlamentarnej AfD Alice Weidel napisała na Twitterze: "W najnowszym sondażu #Insa osiągamy nowy rekordowy wynik". Zilustrowała to swoim zdjęciem z tabelą wyników sondażu i napisem: "Partia ludowa AfD przed SPD!"

Agencja dpa ocenia, że AfD korzysta na budzącej w Niemczech duże emocje debacie na temat polityki azylowej.

"Handelsblatt" pisze we wtorek, nawiązując do kilku najnowszych sondaży, wskazujących na wzrost popularności AfD, że to bawarska CSU "szkodzi sobie swą polityką wobec uchodźców i napędza Alternatywie wyborców". Gazeta zwraca uwagę, że w sondażu RTL/n-tv-Trendbarometer, którego wyniki opublikowano w poniedziałek, CSU spadła w Bawarii do 38 proc., co oznaczałoby utratę absolutnej większości, gdyby taki wynik potwierdził się w wyborach. AfD może według tego sondażu liczyć w Bawarii na 14 proc. głosów.

"Tagesspiegel" podkreśla we wtorek, wskazując na nieco wcześniejszy sondaż, w którym AfD zrównała się z SPD, że "jeśli jest prawdą, iż wciąż jeszcze nie wszyscy, którzy w AfD widzą wyborczą alternatywę, otwarcie się do tego przyznają, to sytuacja jest jeszcze bardziej przerażająca", gdyż faktyczna liczba zwolenników Alternatywy może być jeszcze większa.

"W SPD powinni zacząć bić na alarm" - podkreśla autor komentarza w "Tagesspiegl" Stephan-Andreas Casdorff i ostrzega, że socjaldemokraci nie docierają ze swą ofertą do wyborców. Nazywa SPD "partią ludową bez narodu", a także wyraża opinię, że AfD "ma łatwiej" - głosują na nią ci, którzy boją się globalizacji z jej wszystkimi konsekwencjami, wyrażając w ten sposób swój protest.

(PAP)

Fot: twitter

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook