Jedynie prawda jest ciekawa

Rękopis tajemnicy fatimskiej dostępny dla wiernych

02.12.2013

W maryjnym sanktuarium w Fatimie można obejrzeć oryginalny rękopis tekstu trzeciej tajemnicy fatimskiej. Rękopis, przechowywany na co dzień w Watykanie, nigdy wcześniej nie był udostępniony publiczności.

W fatimskim sanktuarium otwarto wystawę „Tajemnica i ujawnienie – wystawa czasowa objaśniająca objawienie z lipca 1917 roku”. Można na niej miedzy innymi zobaczyć ręczny zapis trzeciej części tajemnicy fatimskiej. „Wystawa przedstawia trzecie objawienie Matki Bożej w Fatimie, uważane za najważniejsze ze względu na jego treść dotyczącą świata i Kościoła” - wyjaśnia ordynariusz diecezji Leiria-Fatima bp Antonio Marto.

Eksponaty można oglądać w podziemiach bazyliki Najświętszej Trójcy obok kaplic, w których można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Jak wyjaśnia rektor sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas każdego roku organizowana jest wystawa mająca na celu za pomocą języka sztuki rozpowszechnić i pogłębić treść przesłania fatimskiego. Z prośbą, aby oryginalny rękopis trzeciej tajemnicy fatimskiej, napisanej przez siostrę Łucję Santos, mógł być wystawiony na wystawie zwrócił się bp Antonio Marto. Zgodę wyraził Franciszek 10 czerwca 2013 roku.

Dyrektor Muzeum Sanktuarium w Fatimie Marco Daniel Duarte powiedział, że dokument znajduje się pod opieką Kongregacji Nauki Wiary i tylko dwa razy opuścił archiwum, raz na prośbę bł. Jana Pawła II, po zamachu 13 maja 1981 roku oraz w roku 2000 kiedy prefekt Kongregacji, kard. Joseph Ratzinger jako wysłannik papieża przybył do Coimbry, aby siostra Łucja potwierdziła oryginalność dokumentu.

Wystawę można oglądać do października 2014 roku.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: vatican.va]

Warto poczytać

 1. Madryt 19.10.2017

  W sobotę decyzja w sprawie Katalonii? Madryt może zlikwidować autonomię

  Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zwołał na sobotę nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, by zdecydować, jakie środki powinny zostać przyjęte w celu zawieszenia politycznej autonomii Katalonii - wynika z czwartkowego oświadczenia rządu w Madrycie.

 2. Afganistan19102017 19.10.2017

  Dramat w Afganistanie. Kilkudziesięciu zabitych w ataku talibów

  Co najmniej 43 afgańskich żołnierzy zginęło w nocy ze środy na czwartek w ataku talibów na ich bazę na zachodzie prowincji Kandahar w południowym Afganistanie - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

 3. ISIS 19.10.2017

  Islamiści pokonywani na wszystkich frontach

  Jeden z najważniejszych malezyjskich bojowników islamistycznych Mahmud Ahmad najpewniej zginął w walkach, do których doszło w nocy ze środy na czwartek w mieście Marawi na południu Filipin - poinformowała w czwartek filipińska armia.

 4. Katalonia11102017 19.10.2017

  Katalonia oświadcza: na utratę autonomii odpowiemy secesją

  Premier Katalonii Carles Puigdemont powiedział w środę, że ogłosi niepodległość regionu, jeśli rząd Hiszpanii zawiesi jego autonomię - poinformowały źródła w gabinecie Puigdemonta. Madryt dał władzom Katalonii czas do czwartku, by wycofały się z planu secesji.

 5. Londyn 19.10.2017

  Wielka Brytania jednak chce Polaków? "Chcę, żebyście zostali po Brexicie"

  W czwartek premier Theresa May zwróci się do 3,3 mln obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków, z zapewnieniem, że będą mogli pozostać w kraju po wyjściu z UE - zapowiedziało Downing Street.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook