Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rękopis tajemnicy fatimskiej dostępny dla wiernych

02.12.2013

W maryjnym sanktuarium w Fatimie można obejrzeć oryginalny rękopis tekstu trzeciej tajemnicy fatimskiej. Rękopis, przechowywany na co dzień w Watykanie, nigdy wcześniej nie był udostępniony publiczności.

W fatimskim sanktuarium otwarto wystawę „Tajemnica i ujawnienie – wystawa czasowa objaśniająca objawienie z lipca 1917 roku”. Można na niej miedzy innymi zobaczyć ręczny zapis trzeciej części tajemnicy fatimskiej. „Wystawa przedstawia trzecie objawienie Matki Bożej w Fatimie, uważane za najważniejsze ze względu na jego treść dotyczącą świata i Kościoła” - wyjaśnia ordynariusz diecezji Leiria-Fatima bp Antonio Marto.

Eksponaty można oglądać w podziemiach bazyliki Najświętszej Trójcy obok kaplic, w których można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Jak wyjaśnia rektor sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas każdego roku organizowana jest wystawa mająca na celu za pomocą języka sztuki rozpowszechnić i pogłębić treść przesłania fatimskiego. Z prośbą, aby oryginalny rękopis trzeciej tajemnicy fatimskiej, napisanej przez siostrę Łucję Santos, mógł być wystawiony na wystawie zwrócił się bp Antonio Marto. Zgodę wyraził Franciszek 10 czerwca 2013 roku.

Dyrektor Muzeum Sanktuarium w Fatimie Marco Daniel Duarte powiedział, że dokument znajduje się pod opieką Kongregacji Nauki Wiary i tylko dwa razy opuścił archiwum, raz na prośbę bł. Jana Pawła II, po zamachu 13 maja 1981 roku oraz w roku 2000 kiedy prefekt Kongregacji, kard. Joseph Ratzinger jako wysłannik papieża przybył do Coimbry, aby siostra Łucja potwierdziła oryginalność dokumentu.

Wystawę można oglądać do października 2014 roku.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: vatican.va]

Słowa kluczowe:

Watykan

,

wiara

,

Portugalia

Warto poczytać

Facebook