Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rękopis tajemnicy fatimskiej dostępny dla wiernych

02.12.2013

W maryjnym sanktuarium w Fatimie można obejrzeć oryginalny rękopis tekstu trzeciej tajemnicy fatimskiej. Rękopis, przechowywany na co dzień w Watykanie, nigdy wcześniej nie był udostępniony publiczności.

W fatimskim sanktuarium otwarto wystawę „Tajemnica i ujawnienie – wystawa czasowa objaśniająca objawienie z lipca 1917 roku”. Można na niej miedzy innymi zobaczyć ręczny zapis trzeciej części tajemnicy fatimskiej. „Wystawa przedstawia trzecie objawienie Matki Bożej w Fatimie, uważane za najważniejsze ze względu na jego treść dotyczącą świata i Kościoła” - wyjaśnia ordynariusz diecezji Leiria-Fatima bp Antonio Marto.

Eksponaty można oglądać w podziemiach bazyliki Najświętszej Trójcy obok kaplic, w których można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Jak wyjaśnia rektor sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas każdego roku organizowana jest wystawa mająca na celu za pomocą języka sztuki rozpowszechnić i pogłębić treść przesłania fatimskiego. Z prośbą, aby oryginalny rękopis trzeciej tajemnicy fatimskiej, napisanej przez siostrę Łucję Santos, mógł być wystawiony na wystawie zwrócił się bp Antonio Marto. Zgodę wyraził Franciszek 10 czerwca 2013 roku.

Dyrektor Muzeum Sanktuarium w Fatimie Marco Daniel Duarte powiedział, że dokument znajduje się pod opieką Kongregacji Nauki Wiary i tylko dwa razy opuścił archiwum, raz na prośbę bł. Jana Pawła II, po zamachu 13 maja 1981 roku oraz w roku 2000 kiedy prefekt Kongregacji, kard. Joseph Ratzinger jako wysłannik papieża przybył do Coimbry, aby siostra Łucja potwierdziła oryginalność dokumentu.

Wystawę można oglądać do października 2014 roku.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: vatican.va]

Słowa kluczowe:

Watykan

,

wiara

,

Portugalia

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook