Jedynie prawda jest ciekawa

Rebelianci błagają o pomoc na Facebooku

30.05.2013

Syryjscy rebelianci z oblężonego przez armię rządową i bojowników Hezbollahu miasta Al-Kusajr zaapelowali w czwartek o pomoc lekarską i wojskową. Twierdzą, że nie są w stanie ewakuować setek rannych z tego miasta przy granicy z Libanem.

Siły rządowe prezydenta Baszara el-Asada wraz z setkami bojowników szyickiej organizacji Hezbollah 19 maja rozpoczęły ofensywę na 25-tysięczne Al-Kusajr.
W Al-Kusajr mamy 700 rannych. Stu z nich podawany jest tlen. Miasto jest otoczone i w żaden sposób nie można do niego dostarczyć pomocy lekarskiej - powiedział przebywający na miejscu działacz opozycyjny Malek Ammar, cytowany przez agencję Reutera.
Prośby o pomoc rebelianci z Al-Kusajr umieścili w mediach społecznościowych. W jednym z komunikatów ostrzegają, że jeśli wsparcie nie nadejdzie w najbliższych dniach, miasto może przestać istnieć. Twierdzą, że na Al-Kusajr spada ok. 50 pocisków na godzinę.
Oddziały rebeliantów z różnych części Syrii od wielu dni informują o wysyłaniu do Al-Kusajr swych bojowników. Jednak będący na miejscu opozycjoniści twierdzą, że nie weszli oni do miasta. Z nagrań wideo umieszczonych w internecie wynika, że mogli dotrzeć najwyżej na przedmieścia.
Potrzebujemy natychmiastowej interwencji oddziałów z zewnątrz. Nie dostaliśmy żadnych zapasów. Konieczne jest też umożliwienie ewakuowania rannych cywilów - napisał na Facebooku lekarz Ahmad Bakar, który pracuje w szpitalu w pobliżu Al-Kusajr.
W oświadczeniu Syryjska Koalicja Narodowa wezwała Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc do jak najszybszego wejścia do Al-Kusajr w celu przeniesienia rannych w inne miejsca.
W rezultacie zajęcia w środę lotniska w ad-Dabie siły rządowe kontrolują wszystkie drogi wiodące do Al-Kusajr, które ma strategiczne znaczenie zarówno dla reżimu, jak i powstańców. Wojska wierne prezydentowi Asadowi mogą teraz przypuścić ofensywę z każdego kierunku przeciw powstańcom, którzy zajmują już tylko mały fragment miasta.
Hezbollah już jesienią 2012 roku zaangażował się w konflikt w Syrii; ugrupowanie to, które od dawna ma bliskie związki z Iranem, uznawane jest przez USA i kilka innych krajów za organizację terrorystyczną.
Konflikt zbrojny trwa w tym kraju od marca 2011 roku. Obrońcy praw człowieka szacują, że zginęło w nim co najmniej 94 tys. ludzi.
PAP/run
fot. EPA/PAP

Warto poczytać

 1. 1270kiev 18.10.2017

  Przepychanki z policją i zatrzymania przed parlamentem w Kijowie: "Specnaz napadł na nasz obóz pod parlamentem. Trują nas gazem, kopią po kolanach, starają się wyprzeć ludzi"

  Ukraińska policja po brutalnych - jak mówią świadkowie - przepychankach z demonstrującymi przed parlamentem w Kijowie zatrzymała w środę wieczorem 11 osób z ustawionego tam miasteczka namiotowego przeciwników władz.

 2. 1270angmerkel 18.10.2017

  Merkel poruszy na szczycie UE "kwestię praworządności". Zdaniem redakcji "Spiegla" będzie to oznaczało spór z Polską i Węgrami

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Unii Europejskiej kwestię praworządności - poinformowały w środę źródła rządowe w Berlinie. Praworządność jest zdaniem niemieckiego rządu rdzeniem europejskiego ładu.

 3. Katalonia 18.10.2017

  Tragiczny skutek referendum! Katalonię opuściło ponad 700 firm

  Ponad 700 podmiotów gospodarczych przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii w następstwie referendum niepodległościowego w tym regionie. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie z 1 października wygrali zwolennicy secesji.

 4. Hells-Angels 18.10.2017

  Szturm policji w kilkunastu niemieckich miastach

  700 funkcjonariuszy niemieckiej policji o godzinie 6:00 rano przeprowadziło w 16 miastach Północnej Westfalii naloty na mieszkania i sklepy, należące do Hells Angels oraz podlegającej jej paramilitarnej bojówki Clan 81 Germany.

 5. Jerozolima 18.10.2017

  Irański dowódca wzywa do przeciwstawienia się Izraelowi

  Szef sztabu generalnego irańskiej armii generał Mohammad Bakeri rozmawiał w środę w stolicy Syrii Damaszku na temat pogłębienia współpracy z syryjskim wojskiem. Wezwał do przeciwstawienia się Izraelowi i sunnickim rebeliantom - poinformowały syryjskie media.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook