Jedynie prawda jest ciekawa


Reakcje na rosyjską propozyjcę ws. Syrii

10.09.2013

Świat w różny sposób przyjął rosyjską propozycję objęcia międzynarodowym nadzorem broń chemiczną w Syrii. Izrael jest krytyczny, Francja "ostrożnie zainteresowana".

Szef Ligi arabskiej wezwał do "politycznego rozwiązania" konfliktu, w którym śmierć poniosło ponad 100 tys. osób i wyraził nadzieję, że propozycja Rosji zbliży do porozumienia i rozwiązania sporu.

"Jeśli przypominacie sobie moje deklaracje sprzed kilku dni, naciskałem, aby szukać rozwiązania politycznego. Być może rozmowy między Stanami Zjednoczonymi i Rosją do czegoś doprowadzą" - powiedział Arabi dziennikarzom w Kairze, gdzie znajduje się siedziba tej regionalnej organizacji.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji - głównego sojusznika Syrii - Siergiej Ławrow zaproponował umieszczenie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolą międzynarodową w celu jej późniejszego zniszczenia. Władze Syrii natychmiast "pozytywnie przyjęły" tę propozycję.

Stany Zjednoczone chcą interweniować zbrojnie w Syrii, gdyż są przekonane, że to reżim Asada użył broni chemicznej na przedmieściach Damaszku, wskutek czego zginęło ponad 1400 cywilów.

1 września ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich Ligi Arabskiej zaapelowali do społeczności międzynarodowej i ONZ o podjęcie działań przeciwko rządowi Syrii w związku z atakiem chemicznym.

W rezolucji uchwalonej na zakończenie obrad w Kairze ministrowie wezwali społeczność międzynarodową i ONZ do "podjęcia, zgodnie z Kartą NZ i prawem międzynarodowym, środków odstraszających i innych koniecznych posunięć przeciwko winnym tej zbrodni, za którą ponosi odpowiedzialność reżim syryjski".

W dokumencie nie wspomniano jednak wyraźnie o możliwości obcej interwencji w Syrii. W tej sprawie Liga Arabska jest podzielona. Niektóre kraje, m.in. Egipt, Algieria, Irak i Liban, są przeciwne takiej interwencji. Trzy pierwsze wstrzymały się ponadto od głosu podczas uchwalania rezolucji.

Syria, w której od marca 2011 r. trwa walka o władzę między reżimem prezydenta Baszara el-Asada i opozycją, została zawieszona w prawach członka Ligi.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius wyraził we wtorek ostrożne zainteresowanie rosyjską propozycją.

W wywiadzie dla radia Europe1 Fabius zauważył, że propozycja Rosji wskazuje na zmianę w jej podejściu do problemu syryjskiego, co skwitował krótkim: "Bardzo dobrze!".

W opinii ministra do zwrotu w rosyjskiej polityce przyczyniła się presja wywierana przez Zachód na Syrię oraz "przytłaczające dowody" w sprawie ataku z użyciem broni chemicznej w Syrii, którego według Francji i USA dokonała armia rządowa.

Fabius ostrzegł w wywiadzie dla radia, że odnalezienie i zniszczenie ponad tysiąca ton broni chemicznej może być bardzo trudne i wymagałoby międzynarodowej weryfikacji w samym środku syryjskiej wojny domowej.

Na konferencji prasowej w Paryżu Fabius zapowiedział, że Francja jeszcze we wtorek przedstawi na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji, w której znajdzie się ostrzeżenie przed "niezwykle poważnymi" konsekwencjami jakie poniosą władze w Damaszku, jeśli naruszą postanowienia przyszłego porozumienia o objęciu międzynarodowym nadzorem syryjskiej broni chemicznej i jej zniszczeniu.

Francuski projekt rezolucji powstał w oparciu o rozdział 7 Karty Narodów Zjednoczonych, mówiący on dopuszczalnych działaniach militarnych i niemilitarnych w celu przywrócenia pokoju. Francuski projekt wzywa też władze Syrii, by zapewniły dostęp do swoich arsenałów broni chemicznej.

Jak zaznaczył Fabius, przyszła rezolucja ma mieć charakter wiążący i przewidywać demontaż systemu broni chemicznej w Syrii.

W ocenie ministra obrony Francji Jean-Yves'a Le Driana na reżim syryjski "zadziała presja międzynarodowa", zwłaszcza ze strony Stanów Zjednoczonych i Francji.

Z kolei przewodniczący komisji spraw zagranicznych i obrony izraelskiego Knesetu Awigdor Lieberman wyraził sceptycyzm wobec rosyjskiej propozycji.

Wypowiadając się dla izraelskiego radia Lieberman oświadczył, iż Syria mogłaby wykorzystać tę propozycję dla "zyskania czasu". Jak zaznaczył, syryjski prezydent Baszar el-Asad "wygrywa czas i to dużo czasu".

Lieberman, sojusznik premiera Benjamina Netanjahu i w latach 2009-2012 minister spraw zagranicznych, zaznaczył, że Izrael nie dysponuje szczegółami rosyjskiej propozycji i nie jest jasne, jak miałby nastąpić transfer tej broni.

Prezydent Izraela Szimon Peres ostrzegł w poniedziałek, że negocjacje w sprawie transferu syryjskiej broni chemicznej byłyby "trudne", a Syria "nie jest godna zaufania".

svit, PAP

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 5. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 6. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 7. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 8. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook