Jedynie prawda jest ciekawa


Ratko Mladić zaczyna się bronić przed Trybunałem

19.05.2014

W poniedziałek rozpoczęła się rozprawa Ratko Mladicia, na której głos zabrała obrona.

Mile Sladoje, były dowódca batalionu, pierwszy świadek obrony w toczącym się w Hadze procesie byłego dowódcy sił Serbów bośniackich Ratko Mladicia, zeznał w poniedziałek, że podczas oblężenia Sarajewa jego oddziały jedynie broniły się i nie atakowały cywilów.

"Wszystkie nasze działania miały charakter obronny. Broniliśmy swych pozycji wokół stolicy" - zapewnił w deklaracji odczytanej przez jednego z adwokatów Mladicia, Miodraga Stojanovicia.

"Były rozkazy, że ogień można było otworzyć tylko w odpowiedzi na ostrzał wroga. Nigdy nie otrzymaliśmy ani nie wydaliśmy rozkazu ataku na cywilów. Mieliśmy jedynie broń klasyczną" -oświadczył.

Generał Ratko Mladić oskarżany jest o przeprowadzanie czystek etnicznych w czasie wojny w byłej Jugosławii w latach 1992-1995.

Na 72-letnim Mladiciu ciąży 11 zarzutów, min. o zbrodnie przeciw ludzkości, ludobójstwo i zbrodnie wojenne, które miały mieć miejsce w czasie wojny w Bośni, w czasie której zginęło ponad 100.000 ludzi, a ponad 2 mln zostało wysiedlonych.

Prokuratura oskarża Mladicia o przeprowadzenie czystek etnicznych w Bośni, w celu stworzenia czystego etnicznie państwa dla Serbów.

Szczególnie ważne jest oskarżenie o udział w masakrze w Srebrenicy z lipca 1995 roku, w trakcie której zginęło ponad 8 tysięcy mężczyzna, kobiet i dzieci.

Od tej pory Ratko Mladić nosi miano „Rzeźnika ze Srebrenicy”.

Oskarżany jest także o odpowiedzialność za oblężenie Sarajewa, w trakcie którego zginęło ok. 10 tysięcy mieszkańców oraz 200 żołnierzy ONZ.

Mladić, który w areszcie przebywa od 26 maja 2011 roku, nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Jeżeli zostanie uznany winnym, grozi mu dożywocie.

 

PAP, tk

Warto poczytać

 1. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 2. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 3. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

 4. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 5. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 6. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

 7. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 8. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook