Jedynie prawda jest ciekawa

Ratko Mladić zaczyna się bronić przed Trybunałem

19.05.2014

W poniedziałek rozpoczęła się rozprawa Ratko Mladicia, na której głos zabrała obrona.

Mile Sladoje, były dowódca batalionu, pierwszy świadek obrony w toczącym się w Hadze procesie byłego dowódcy sił Serbów bośniackich Ratko Mladicia, zeznał w poniedziałek, że podczas oblężenia Sarajewa jego oddziały jedynie broniły się i nie atakowały cywilów.

"Wszystkie nasze działania miały charakter obronny. Broniliśmy swych pozycji wokół stolicy" - zapewnił w deklaracji odczytanej przez jednego z adwokatów Mladicia, Miodraga Stojanovicia.

"Były rozkazy, że ogień można było otworzyć tylko w odpowiedzi na ostrzał wroga. Nigdy nie otrzymaliśmy ani nie wydaliśmy rozkazu ataku na cywilów. Mieliśmy jedynie broń klasyczną" -oświadczył.

Generał Ratko Mladić oskarżany jest o przeprowadzanie czystek etnicznych w czasie wojny w byłej Jugosławii w latach 1992-1995.

Na 72-letnim Mladiciu ciąży 11 zarzutów, min. o zbrodnie przeciw ludzkości, ludobójstwo i zbrodnie wojenne, które miały mieć miejsce w czasie wojny w Bośni, w czasie której zginęło ponad 100.000 ludzi, a ponad 2 mln zostało wysiedlonych.

Prokuratura oskarża Mladicia o przeprowadzenie czystek etnicznych w Bośni, w celu stworzenia czystego etnicznie państwa dla Serbów.

Szczególnie ważne jest oskarżenie o udział w masakrze w Srebrenicy z lipca 1995 roku, w trakcie której zginęło ponad 8 tysięcy mężczyzna, kobiet i dzieci.

Od tej pory Ratko Mladić nosi miano „Rzeźnika ze Srebrenicy”.

Oskarżany jest także o odpowiedzialność za oblężenie Sarajewa, w trakcie którego zginęło ok. 10 tysięcy mieszkańców oraz 200 żołnierzy ONZ.

Mladić, który w areszcie przebywa od 26 maja 2011 roku, nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Jeżeli zostanie uznany winnym, grozi mu dożywocie.

 

PAP, tk

Warto poczytać

 1. lwow10122017 10.12.2017

  Szef MSZ Ukrainy w sprawie incydentu z polskim autobusem: „Stanowczo potępiam prowokację”

  - Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin potępił w niedzielę uszkodzenie polskiego autobusu na jednym z parkingów na obwodnicy Lwowa. Ocenił, że była to prowokacja, której celem jest zerwanie środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

 2. salvini10122017 10.12.2017

  Włosi protestują przeciwko nadawaniu obywatelstwa dzieciom imigrantów. "Nie jesteśmy Arką Noego"

  Włochy nie są "Arką Noego" - powiedział lider prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvini na niedzielnym wiecu w Rzymie przeciwko ustawie o nadaniu obywatelstwa niektórym dzieciom imigrantów. Prace nad ustawą, zwaną ius soli, z braku poparcia są przekładane.

 3. Papiez101220017 10.12.2017

  Franciszek zaapelował o świat bez broni nuklearnej

  Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę zaapelował o działania pełne determinacji na rzecz budowy świata bez broni nuklearnej, a także o podjęcie skutecznych decyzji w walce ze zmianami klimatycznymi.

 4. Goteborg10122017 10.12.2017

  Obrzucili synagogę koktajlami mołotowa. W środku modlili się ludzie

  Grupa zamaskowanych młodych mężczyzn obrzuciła koktajlami Mołotowa synagogę w Goeteborgu na południu Szwecji - poinformowały w nocy z soboty na niedzielę lokalne media

 5. 1270mettimor 09.12.2017

  "Polska chce Morawieckim oczarować UE"

  Desygnując na premiera otwartego na świat poliglotę Mateusza Morawieckiego, Polska chce oczarować UE; jego zadanie to zdjęcie Polski z celownika unijnych ataków - pisze w sobotę szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".

Wiadomości z kraju

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook