Jedynie prawda jest ciekawa


Polska wspiera Ukrainę bardziej niż NATO i UE

10.09.2014

Ani w NATO, ani w UE nie ma kraju, którego mieszkańcy tak mocno jak Polacy wspieraliby prozachodni kurs Ukrainy - głosi tegoroczny raport fundacji German Marshall Fund (GMF) o trendach transatlantyckich.

Zgodnie z opublikowanym w środę raportem "Transatlantic Trends 2014" Ukraina cieszy się pozytywną opinią 56 proc. Polaków. To najwyższy odsetek spośród wszystkich 13 krajów (10 państw Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone, Turcja i Rosja) objętych badaniem GMF.

Ponadto 63 proc. Polaków, najwięcej w UE, uważa, że NATO powinno zaoferować Ukrainie członkostwo (średnia unijna to 46 proc.; 47 proc. jest przeciw). Spośród badanych państw jedynie w USA poparcie dla członkostwa Ukrainy w Pakcie Północnoatlantyckim jest wyższe (68 proc.).

Polscy respondenci zadeklarowali też najwyższe (69 proc.) poparcie spośród badanych państw europejskich dla zaoferowania Ukrainie członkostwa w UE. Dla porównania - tę perspektywę popiera tylko 35 proc. Greków, 37 proc. Holendrów, 47 proc. Francuzów (unijna średnia wynosi 52 proc.).

Polacy zdecydowanie opowiadają się też za udzieleniem Ukrainie przez UE "wsparcia gospodarczego i politycznego" (67 proc., drugi najwyższy wynik po Szwecji), nawet jeśli istnieje ryzyko nasilenia konfliktu z Rosją.

Jednocześnie aż 77 proc. Polaków, znowu najwięcej w UE, popiera "silniejsze ekonomiczne sankcje" wobec Rosji za jej działania na Ukrainie. Polska to jedyny kraj, gdzie większość (52 proc.) opowiedziała się też za zbrojeniem ukraińskiej armii.

Z raportu wynika też znaczący wzrost poparcia Polaków dla NATO. Aż 62 proc. (wzrost o 15 pkt procentowych w porównaniu z badaniem z 2013 roku) uznało, że NATO odgrywa kluczową rolę dla bezpieczeństwa kraju. Aż 82 proc. Polaków uważa ponadto, że NATO powinno angażować się w terytorialną obronę Europy (europejska średnia to 73 proc., a w USA 59 proc.).

Badanie GMF potwierdziło również, że Polacy należą do narodów najbardziej entuzjastycznie nastawionych do UE, jak i do członkostwa Polski w Unii. Aż 73 proc. Polaków uznało, że członkostwo w UE to "dobra rzecz dla kraju" i tylko 13 proc., że zła.

Badanie kolejny rok z rzędu zanotowało też znaczną poprawę nastawienie Polaków do USA. Przychylne Stanom Zjednoczonym opinie wyraziło aż 78 proc. Polaków (średnia europejska to 67 proc.). Aż o 11 punktów procentowych wzrosła od ubiegłego roku liczba Polaków, którzy uznają amerykańskie przywództwo na świecie za pożądane. W badaniu GMF z 2012 roku taką opinię wyraziło 38 proc. polskich respondentów, w 2013 - 50 proc., a w tym roku - 61 proc. W skali UE amerykańskie przywództwo za pożądane uznaje 56 proc. mieszkańców.

Z raportu wynika, że w Polsce wzrosły też nastroje antyrosyjskie. Aż 81 proc. Polaków uznało przywództwo Rosji na świecie za niepożądane (wzrost z 75 proc. w ubiegłym roku), a 70 proc. wyraziło nieprzychylne opinie na temat Rosji. Bardziej niechętni rosyjskiemu przywództwu są tylko Hiszpanie (84 proc.). Ale generalnie w całej UE zanotowano od ubiegłego roku wzrost (o 13 pkt proc., do 68 proc.) nieprzychylnych opinii o Rosji.

Większość Polaków zadeklarowała w sondażu poparcie dla polityki zagraniczną polskiego rządu (52 proc.), ale jednocześnie wyraziła dezaprobatę dla sposobu, w jaki rząd prowadzi relacje z Rosją (55 proc.).

Do 52 proc. (z 60 proc. w ubiegłym roku) spadał odsetek Polaków, którzy mówią, że kryzys gospodarczy w Europie dotknął ich osobiście.

Raport powstał na podstawie sondaży przeprowadzonych między 2 a 26 czerwca 2014 roku w USA, Rosji, Turcji oraz 10 krajach UE (Francja, Niemcy, Polska, Szwecja, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Holandia i Wielka Brytania)

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 2. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 3. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 4. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 5. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 6. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook