Jedynie prawda jest ciekawa


Raport HRW o Izraelu: Strzelać, aby zabić

02.01.2017

Human Rights Watch opublikował raport na temat konfliktu palestyńsko – izraelskiego, z którego wynika, że część polityków i urzędników z Izraela, zachęca swoich żołnierzy do zabijania Palestyńczyków podejrzanych o przeprowadzenia ataków.

Organizacja udokumentowała od października 2015 roku liczne wypowiedzi izraelskich polityków, w tym szefa policji i ministra obrony, a także wpływowych urzędników, którzy wzywali do strzelania z zamiarem zabicia, niezależnie od bezpośredniego zagrożenia życia funkcjonariuszy policji i żołnierzy. 

HRW przytacza słowa m.in. ministra ds. bezpieczeństwa publicznego Gilana Erdana, który miał stwierdzić, że „jeśli terrorysta ma w ręku nóż lub śrubokręt, należy strzelać, zabić go bez zastanowienia”. 

„Izraelski rząd powinien wydać jasne wytyczne, dotyczące użycia siły wyłącznie w sposób zgodny z prawem międzynarodowym” - powiedziała dyrektor Human Rights Watch w Izraelu Sari Bashi. 

Międzynarodowe prawa człowieka ograniczają celowe, śmiertelne użycie broni palnej do okoliczności, w których jest to konieczne do ochrony życia. Z kolei izraelskie przepisy dotyczące otwarcia ognia do człowieka nie zawierają tych obostrzeń, ale ograniczają możliwość oddania strzału do tułowia lub głowy osoby w sytuacjach, w których jest to konieczne w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia śmierci, czy poważnych obrażeń ciała. 

Human Rights Watch zwraca uwagę, że od 2015 roku odnotowano ponad 150 przypadków śmiertelnego postrzelenia dorosłych i nieletnich Palestyńczyków. Jak również dodaje, problem dotyczy samego podejścia Izraelczyków do tego tematu. 

Jak wynika bowiem z sondażu przeprowadzonego w 2016 roku przez Instytut Demokratyczny Izraela, 47 proc. żydów zgodziło się ze stwierdzeniem, że każdego Palestyńczyka, który przeprowadził zamach terrorystyczny wobec żydów, należy zabić na miejscu, nawet jeśli został schwytany i nie stanowi już zagrożenia. 

Jak podaje HRW, wśród młodych osób w wieku od 18 do 24, a w takim wieku młodzi Izraelczycy odbywają służbę wojskową, poparcie takiego stwierdzenia wyniosło aż 69 procent. 


ak/hrw.org/Wprost.pl

[fot. flickr/Israel Defense Forces/cc by 2.0]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook