Jedynie prawda jest ciekawa


Raport HRW o Izraelu: Strzelać, aby zabić

02.01.2017

Human Rights Watch opublikował raport na temat konfliktu palestyńsko – izraelskiego, z którego wynika, że część polityków i urzędników z Izraela, zachęca swoich żołnierzy do zabijania Palestyńczyków podejrzanych o przeprowadzenia ataków.

Organizacja udokumentowała od października 2015 roku liczne wypowiedzi izraelskich polityków, w tym szefa policji i ministra obrony, a także wpływowych urzędników, którzy wzywali do strzelania z zamiarem zabicia, niezależnie od bezpośredniego zagrożenia życia funkcjonariuszy policji i żołnierzy. 

HRW przytacza słowa m.in. ministra ds. bezpieczeństwa publicznego Gilana Erdana, który miał stwierdzić, że „jeśli terrorysta ma w ręku nóż lub śrubokręt, należy strzelać, zabić go bez zastanowienia”. 

„Izraelski rząd powinien wydać jasne wytyczne, dotyczące użycia siły wyłącznie w sposób zgodny z prawem międzynarodowym” - powiedziała dyrektor Human Rights Watch w Izraelu Sari Bashi. 

Międzynarodowe prawa człowieka ograniczają celowe, śmiertelne użycie broni palnej do okoliczności, w których jest to konieczne do ochrony życia. Z kolei izraelskie przepisy dotyczące otwarcia ognia do człowieka nie zawierają tych obostrzeń, ale ograniczają możliwość oddania strzału do tułowia lub głowy osoby w sytuacjach, w których jest to konieczne w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia śmierci, czy poważnych obrażeń ciała. 

Human Rights Watch zwraca uwagę, że od 2015 roku odnotowano ponad 150 przypadków śmiertelnego postrzelenia dorosłych i nieletnich Palestyńczyków. Jak również dodaje, problem dotyczy samego podejścia Izraelczyków do tego tematu. 

Jak wynika bowiem z sondażu przeprowadzonego w 2016 roku przez Instytut Demokratyczny Izraela, 47 proc. żydów zgodziło się ze stwierdzeniem, że każdego Palestyńczyka, który przeprowadził zamach terrorystyczny wobec żydów, należy zabić na miejscu, nawet jeśli został schwytany i nie stanowi już zagrożenia. 

Jak podaje HRW, wśród młodych osób w wieku od 18 do 24, a w takim wieku młodzi Izraelczycy odbywają służbę wojskową, poparcie takiego stwierdzenia wyniosło aż 69 procent. 


ak/hrw.org/Wprost.pl

[fot. flickr/Israel Defense Forces/cc by 2.0]

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook