Jedynie prawda jest ciekawa


RAF przechwycił rosyjskie maszyny

18.05.2016

Drugi raz w ciągu tygodnia, myśliwce RAF zostały wysłane do przechwycenia rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Tym razem chodziło o 5 maszyn w pobliżu granicy Estonii.

Brytyjskie Typhoony zostały poderwane, by sprawdzić pięć maszyn poruszających się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wzdłuż północnej i zachodniej granicy Estonii.

Myśliwce stacjonujące w Estonii od kwietnia, najpierw podążały za trzema obiektami na północ Estonii, dwa z nich zidentyfikowano jako rosyjskie myśliwce Su-27 Flanker. Trzeci z samolotów okazał się samolotem zwiadowczym typu Ił-20. Następnie wykryto jeszcze dwa kolejne myśliwce Su-27, które również przechwycono. 

>Rosyjskie samoloty poruszały się w przestrzeni z wyłączonymi transponderami umożliwiającymi rozpoznanie i nie komunikowały się z lokalnymi centrami kontroli ruchu powietrznego. - Drugi raz w przeciągu tygodnia, RAF był w odpowiednim miejscu by w jednej chwili odpowiedzieć na rosyjską aktywność. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu jesteśmy gotowi by zabezpieczać przestworza nad Bałtykiem z ramienia misji NATO i naszych sprzymierzeńców -- stwierdził sekretarz Obrony Zjednoczonego Królestwa Michael Fallon.


>Bałtyckie Centrum Kontroli i Raportowania miało kontakt radarowy z niezidentyfikowanymi samolotami i wydało nam rozkaz poderwania maszyn, jak zwykle w przeciągu minut byliśmy w powietrzu i rozpoznaliśmy i przechwyciliśmy rozmaite rosyjskie samoloty wojskowe. Pozostajemy w ciągłej gotowości by odpowiadać na tego typu wezwania, to nasza rola -– opowiadał dowodzący akcją pilot. 

>Dziś po raz kolejny zademonstrowaliśmy zdolność RAF-u do błyskawicznego wysyłania naszych samolotów QRA (Quick Reaction Alert). Kilkuletnie doświadczenie każde nam przypuszczać, że w zbliżających się miesiącach możemy się spodziewać dalszej aktywności tego typu – skomentował całą sytuację Gordon Melville, oficer dowodzący 140 Ekspedycyjnego Skrzydła. 

To trzeci rok z rzędu gdy Wielka Brytania wysyła swoje samoloty na misję Baltic Air Policing,która polega na rotacyjnej obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich i trwa od 2004 roku czyli od momentu gdy Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do sojuszu. Eskadra Typhoonów RAF-u bazuje w estońskim Amari i wykonuje misje wspólnie z portugalskimi F-16s, które stacjonują w Szawle na Litwie. W trakcie ostatniej rotacji, brytyjskie myśliwce zostały poderwane 17 razy przechwytując ponad 40 samolotów rosyjskich. W ramach BAP, zgodnie z obowiązkami sojuszniczymi, operowały również polskie samoloty.

ansa/TVP Info

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stalin23012018 23.01.2018

  "Śmierć Stalina" nie dla Rosjan. "To zaplanowana prowokacja wymierzona w komunistów"

  - Ministerstwo kultury Rosji cofnęło we wtorek wydaną wcześniej decyzję o dopuszczeniu do kin brytyjsko-francuskiej komedii "Śmierć Stalina".

 2. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 3. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 4. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 5. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 6. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 7. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

 8. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook