Jedynie prawda jest ciekawa

RAF przechwycił rosyjskie maszyny

18.05.2016

Drugi raz w ciągu tygodnia, myśliwce RAF zostały wysłane do przechwycenia rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Tym razem chodziło o 5 maszyn w pobliżu granicy Estonii.

Brytyjskie Typhoony zostały poderwane, by sprawdzić pięć maszyn poruszających się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wzdłuż północnej i zachodniej granicy Estonii.

Myśliwce stacjonujące w Estonii od kwietnia, najpierw podążały za trzema obiektami na północ Estonii, dwa z nich zidentyfikowano jako rosyjskie myśliwce Su-27 Flanker. Trzeci z samolotów okazał się samolotem zwiadowczym typu Ił-20. Następnie wykryto jeszcze dwa kolejne myśliwce Su-27, które również przechwycono. 

>Rosyjskie samoloty poruszały się w przestrzeni z wyłączonymi transponderami umożliwiającymi rozpoznanie i nie komunikowały się z lokalnymi centrami kontroli ruchu powietrznego. - Drugi raz w przeciągu tygodnia, RAF był w odpowiednim miejscu by w jednej chwili odpowiedzieć na rosyjską aktywność. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu jesteśmy gotowi by zabezpieczać przestworza nad Bałtykiem z ramienia misji NATO i naszych sprzymierzeńców -- stwierdził sekretarz Obrony Zjednoczonego Królestwa Michael Fallon.


>Bałtyckie Centrum Kontroli i Raportowania miało kontakt radarowy z niezidentyfikowanymi samolotami i wydało nam rozkaz poderwania maszyn, jak zwykle w przeciągu minut byliśmy w powietrzu i rozpoznaliśmy i przechwyciliśmy rozmaite rosyjskie samoloty wojskowe. Pozostajemy w ciągłej gotowości by odpowiadać na tego typu wezwania, to nasza rola -– opowiadał dowodzący akcją pilot. 

>Dziś po raz kolejny zademonstrowaliśmy zdolność RAF-u do błyskawicznego wysyłania naszych samolotów QRA (Quick Reaction Alert). Kilkuletnie doświadczenie każde nam przypuszczać, że w zbliżających się miesiącach możemy się spodziewać dalszej aktywności tego typu – skomentował całą sytuację Gordon Melville, oficer dowodzący 140 Ekspedycyjnego Skrzydła. 

To trzeci rok z rzędu gdy Wielka Brytania wysyła swoje samoloty na misję Baltic Air Policing,która polega na rotacyjnej obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich i trwa od 2004 roku czyli od momentu gdy Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do sojuszu. Eskadra Typhoonów RAF-u bazuje w estońskim Amari i wykonuje misje wspólnie z portugalskimi F-16s, które stacjonują w Szawle na Litwie. W trakcie ostatniej rotacji, brytyjskie myśliwce zostały poderwane 17 razy przechwytując ponad 40 samolotów rosyjskich. W ramach BAP, zgodnie z obowiązkami sojuszniczymi, operowały również polskie samoloty.

ansa/TVP Info

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kiev 18.10.2017

  Przepychanki z policją i zatrzymania przed parlamentem w Kijowie: "Specnaz napadł na nasz obóz pod parlamentem. Trują nas gazem, kopią po kolanach, starają się wyprzeć ludzi"

  Ukraińska policja po brutalnych - jak mówią świadkowie - przepychankach z demonstrującymi przed parlamentem w Kijowie zatrzymała w środę wieczorem 11 osób z ustawionego tam miasteczka namiotowego przeciwników władz.

 2. 1270angmerkel 18.10.2017

  Merkel poruszy na szczycie UE "kwestię praworządności". Zdaniem redakcji "Spiegla" będzie to oznaczało spór z Polską i Węgrami

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Unii Europejskiej kwestię praworządności - poinformowały w środę źródła rządowe w Berlinie. Praworządność jest zdaniem niemieckiego rządu rdzeniem europejskiego ładu.

 3. Katalonia 18.10.2017

  Tragiczny skutek referendum! Katalonię opuściło ponad 700 firm

  Ponad 700 podmiotów gospodarczych przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii w następstwie referendum niepodległościowego w tym regionie. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie z 1 października wygrali zwolennicy secesji.

 4. Hells-Angels 18.10.2017

  Szturm policji w kilkunastu niemieckich miastach

  700 funkcjonariuszy niemieckiej policji o godzinie 6:00 rano przeprowadziło w 16 miastach Północnej Westfalii naloty na mieszkania i sklepy, należące do Hells Angels oraz podlegającej jej paramilitarnej bojówki Clan 81 Germany.

 5. Jerozolima 18.10.2017

  Irański dowódca wzywa do przeciwstawienia się Izraelowi

  Szef sztabu generalnego irańskiej armii generał Mohammad Bakeri rozmawiał w środę w stolicy Syrii Damaszku na temat pogłębienia współpracy z syryjskim wojskiem. Wezwał do przeciwstawienia się Izraelowi i sunnickim rebeliantom - poinformowały syryjskie media.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook