Jedynie prawda jest ciekawa


RAF przechwycił rosyjskie maszyny

18.05.2016

Drugi raz w ciągu tygodnia, myśliwce RAF zostały wysłane do przechwycenia rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Tym razem chodziło o 5 maszyn w pobliżu granicy Estonii.

Brytyjskie Typhoony zostały poderwane, by sprawdzić pięć maszyn poruszających się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wzdłuż północnej i zachodniej granicy Estonii.

Myśliwce stacjonujące w Estonii od kwietnia, najpierw podążały za trzema obiektami na północ Estonii, dwa z nich zidentyfikowano jako rosyjskie myśliwce Su-27 Flanker. Trzeci z samolotów okazał się samolotem zwiadowczym typu Ił-20. Następnie wykryto jeszcze dwa kolejne myśliwce Su-27, które również przechwycono. 

>Rosyjskie samoloty poruszały się w przestrzeni z wyłączonymi transponderami umożliwiającymi rozpoznanie i nie komunikowały się z lokalnymi centrami kontroli ruchu powietrznego. - Drugi raz w przeciągu tygodnia, RAF był w odpowiednim miejscu by w jednej chwili odpowiedzieć na rosyjską aktywność. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu jesteśmy gotowi by zabezpieczać przestworza nad Bałtykiem z ramienia misji NATO i naszych sprzymierzeńców -- stwierdził sekretarz Obrony Zjednoczonego Królestwa Michael Fallon.


>Bałtyckie Centrum Kontroli i Raportowania miało kontakt radarowy z niezidentyfikowanymi samolotami i wydało nam rozkaz poderwania maszyn, jak zwykle w przeciągu minut byliśmy w powietrzu i rozpoznaliśmy i przechwyciliśmy rozmaite rosyjskie samoloty wojskowe. Pozostajemy w ciągłej gotowości by odpowiadać na tego typu wezwania, to nasza rola -– opowiadał dowodzący akcją pilot. 

>Dziś po raz kolejny zademonstrowaliśmy zdolność RAF-u do błyskawicznego wysyłania naszych samolotów QRA (Quick Reaction Alert). Kilkuletnie doświadczenie każde nam przypuszczać, że w zbliżających się miesiącach możemy się spodziewać dalszej aktywności tego typu – skomentował całą sytuację Gordon Melville, oficer dowodzący 140 Ekspedycyjnego Skrzydła. 

To trzeci rok z rzędu gdy Wielka Brytania wysyła swoje samoloty na misję Baltic Air Policing,która polega na rotacyjnej obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich i trwa od 2004 roku czyli od momentu gdy Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do sojuszu. Eskadra Typhoonów RAF-u bazuje w estońskim Amari i wykonuje misje wspólnie z portugalskimi F-16s, które stacjonują w Szawle na Litwie. W trakcie ostatniej rotacji, brytyjskie myśliwce zostały poderwane 17 razy przechwytując ponad 40 samolotów rosyjskich. W ramach BAP, zgodnie z obowiązkami sojuszniczymi, operowały również polskie samoloty.

ansa/TVP Info

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook