Jedynie prawda jest ciekawa


RAF przechwycił rosyjskie maszyny

18.05.2016

Drugi raz w ciągu tygodnia, myśliwce RAF zostały wysłane do przechwycenia rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Tym razem chodziło o 5 maszyn w pobliżu granicy Estonii.

Brytyjskie Typhoony zostały poderwane, by sprawdzić pięć maszyn poruszających się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wzdłuż północnej i zachodniej granicy Estonii.

Myśliwce stacjonujące w Estonii od kwietnia, najpierw podążały za trzema obiektami na północ Estonii, dwa z nich zidentyfikowano jako rosyjskie myśliwce Su-27 Flanker. Trzeci z samolotów okazał się samolotem zwiadowczym typu Ił-20. Następnie wykryto jeszcze dwa kolejne myśliwce Su-27, które również przechwycono. 

>Rosyjskie samoloty poruszały się w przestrzeni z wyłączonymi transponderami umożliwiającymi rozpoznanie i nie komunikowały się z lokalnymi centrami kontroli ruchu powietrznego. - Drugi raz w przeciągu tygodnia, RAF był w odpowiednim miejscu by w jednej chwili odpowiedzieć na rosyjską aktywność. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu jesteśmy gotowi by zabezpieczać przestworza nad Bałtykiem z ramienia misji NATO i naszych sprzymierzeńców -- stwierdził sekretarz Obrony Zjednoczonego Królestwa Michael Fallon.


>Bałtyckie Centrum Kontroli i Raportowania miało kontakt radarowy z niezidentyfikowanymi samolotami i wydało nam rozkaz poderwania maszyn, jak zwykle w przeciągu minut byliśmy w powietrzu i rozpoznaliśmy i przechwyciliśmy rozmaite rosyjskie samoloty wojskowe. Pozostajemy w ciągłej gotowości by odpowiadać na tego typu wezwania, to nasza rola -– opowiadał dowodzący akcją pilot. 

>Dziś po raz kolejny zademonstrowaliśmy zdolność RAF-u do błyskawicznego wysyłania naszych samolotów QRA (Quick Reaction Alert). Kilkuletnie doświadczenie każde nam przypuszczać, że w zbliżających się miesiącach możemy się spodziewać dalszej aktywności tego typu – skomentował całą sytuację Gordon Melville, oficer dowodzący 140 Ekspedycyjnego Skrzydła. 

To trzeci rok z rzędu gdy Wielka Brytania wysyła swoje samoloty na misję Baltic Air Policing,która polega na rotacyjnej obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich i trwa od 2004 roku czyli od momentu gdy Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do sojuszu. Eskadra Typhoonów RAF-u bazuje w estońskim Amari i wykonuje misje wspólnie z portugalskimi F-16s, które stacjonują w Szawle na Litwie. W trakcie ostatniej rotacji, brytyjskie myśliwce zostały poderwane 17 razy przechwytując ponad 40 samolotów rosyjskich. W ramach BAP, zgodnie z obowiązkami sojuszniczymi, operowały również polskie samoloty.

ansa/TVP Info

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook