Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

RAF przechwycił rosyjskie maszyny

18.05.2016

Drugi raz w ciągu tygodnia, myśliwce RAF zostały wysłane do przechwycenia rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Tym razem chodziło o 5 maszyn w pobliżu granicy Estonii.

Brytyjskie Typhoony zostały poderwane, by sprawdzić pięć maszyn poruszających się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wzdłuż północnej i zachodniej granicy Estonii.

Myśliwce stacjonujące w Estonii od kwietnia, najpierw podążały za trzema obiektami na północ Estonii, dwa z nich zidentyfikowano jako rosyjskie myśliwce Su-27 Flanker. Trzeci z samolotów okazał się samolotem zwiadowczym typu Ił-20. Następnie wykryto jeszcze dwa kolejne myśliwce Su-27, które również przechwycono. 

>Rosyjskie samoloty poruszały się w przestrzeni z wyłączonymi transponderami umożliwiającymi rozpoznanie i nie komunikowały się z lokalnymi centrami kontroli ruchu powietrznego. - Drugi raz w przeciągu tygodnia, RAF był w odpowiednim miejscu by w jednej chwili odpowiedzieć na rosyjską aktywność. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu jesteśmy gotowi by zabezpieczać przestworza nad Bałtykiem z ramienia misji NATO i naszych sprzymierzeńców -- stwierdził sekretarz Obrony Zjednoczonego Królestwa Michael Fallon.


>Bałtyckie Centrum Kontroli i Raportowania miało kontakt radarowy z niezidentyfikowanymi samolotami i wydało nam rozkaz poderwania maszyn, jak zwykle w przeciągu minut byliśmy w powietrzu i rozpoznaliśmy i przechwyciliśmy rozmaite rosyjskie samoloty wojskowe. Pozostajemy w ciągłej gotowości by odpowiadać na tego typu wezwania, to nasza rola -– opowiadał dowodzący akcją pilot. 

>Dziś po raz kolejny zademonstrowaliśmy zdolność RAF-u do błyskawicznego wysyłania naszych samolotów QRA (Quick Reaction Alert). Kilkuletnie doświadczenie każde nam przypuszczać, że w zbliżających się miesiącach możemy się spodziewać dalszej aktywności tego typu – skomentował całą sytuację Gordon Melville, oficer dowodzący 140 Ekspedycyjnego Skrzydła. 

To trzeci rok z rzędu gdy Wielka Brytania wysyła swoje samoloty na misję Baltic Air Policing,która polega na rotacyjnej obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich i trwa od 2004 roku czyli od momentu gdy Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do sojuszu. Eskadra Typhoonów RAF-u bazuje w estońskim Amari i wykonuje misje wspólnie z portugalskimi F-16s, które stacjonują w Szawle na Litwie. W trakcie ostatniej rotacji, brytyjskie myśliwce zostały poderwane 17 razy przechwytując ponad 40 samolotów rosyjskich. W ramach BAP, zgodnie z obowiązkami sojuszniczymi, operowały również polskie samoloty.

ansa/TVP Info

[fot. PAP/EPA]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook