Jedynie prawda jest ciekawa

Rada Europy. Ruszają prace nad raportem smoleńskim

06.09.2016

Po 2 latach od złożenia wniosku jest szansa na raport Rady Europy ws. katastrofy smoleńskiej. Poseł PiS Dominik Tarczyński ogłosił na Twitterze, że raport RE w sprawie tragedii Tu-154M jednak powstanie oraz, że przygotuje go poseł Chrześcijańskich Demokratów (CDA) z Holandii Pieter Omtzigt, który pracował już przy śledztwie ws. zestrzelenia nad Ukrainą lotu MH17.

„PILNE! Poseł Pieter Omtzigt z Holandii wybrany przez Radę Europy na autora raportu w sprawie smoleńskiej tragedii Tu-154! W końcu #Raport !” - napisał Tarczyński. W Radzie Europy trwają już pracę nad rezolucją. W styczniu 2015 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło poprawkę, dotyczącą przygotowania rezolucji na temat śledztwa smoleńskiego. Poprawkę złożył ówczesny poseł PiS Krzysztof Szczerski. 

„Podczas posiedzenia w Paryżu Komisja Prawna RE wybrała posła Pietera Omtzigta jako autora raportu. Oznacza to, że udało się doprowadzić do rozpoczęcia prac nad raportem” - powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl Tarczyński. Pieter Omtzigt brał już czynny udział w trakcie prac nad raportem ws. zestrzelenia przez Rosjan lotu MH17. Omtzigt oskarżył wówczas premiera Holandii Marka Rutte o to, że ukrywa niektóre fakty związane z katastrofą, by „nie zagrozić więziom handlowym z Rosją”.

Rutte odebrał to jako osobisty afront i określił wypowiedzi posła CDA jako „cios poniżej pasa”. „Twierdzenie, że cokolwiek ukrywamy ze względu na relacje z Rosją czy Ukrainą, to kompletna bzdura” - dodał premier Holandii. 

Ryb

Fot. [cda.nl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook