Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rada Europy pozytywnie o Watykanie

18.07.2012

Rada Europy skontrolowała instytucje watykańskie pod kątem walki z praniem brudnych pieniędzy. Raport komitetu Moneyval, który się tym zajmował, jest w większości pozytywny dla Stolicy Apostolskiej. Sam Watykan uznał, że ogłoszony raport to kamień milowy na drodze podejmowanych starań o przejrzystość.

Komitet Moneyval, instytucja Rady Europy oceniająca systemy walki z praniem brudnych pieniędzy, pozytywnie ocenił w opublikowanym raporcie większość zasad obowiązujących w tej dziedzinie w Watykanie. Zaapelował jednak o wzmożenie czujności.
Kontrolę w instytucjach Stolicy Apostolskiej, przede wszystkim w watykańskim banku IOR, przeprowadzono w ramach działań poprzedzających ewentualne wpisanie Watykanu na tzw. białą listę, czyli spis państw stosujących przejrzyste zasady walki z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Z raportu inspektorów Moneyval wynika, że pozytywną ocenę zgodności z międzynarodowymi przepisami otrzymało 9 na 16 zastosowanych rekomendacji. Spośród łącznie 45 zaleceń uznano zgodność 49 proc. z nich; pozostałe wymagają dopracowania.
Raport Rady Europy nawołuje Stolicę Apostolską do "wzmocnienia czujności". Przyznano w nim, że wprowadzając nowe przepisy, zgodne z zasadami obowiązującymi w prawie międzynarodowym, Watykan pokonał "długą drogę w dość krótkim czasie". Jednak system walki z procederami musi być skuteczniejszy - oceniono.
Watykan uznał, że ogłoszony raport to nie koniec podejmowanych starań o przejrzystość, ale "kamień milowy" na tej drodze.

mf, PAP

[Fot. wikipedia]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook