Jedynie prawda jest ciekawa


Pytanie o polską szkołę w Grodnie

23.05.2012

Ambasada Polski na Białorusi wystosowała do białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych notę z pytaniem o zamiary dotyczące polskiej szkoły w Grodnie - powiedział PAP w środę konsul polski w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

"Chcemy znać oficjalne stanowisko władz" - podkreślił konsul. Jak dodał, wypowiedzi w tej sprawie dzielnicowego kuratora w Grodnie Siarhieja Łamieki nie mają oficjalnego charakteru.

"Nie mamy żadnego zapewnienia na piśmie w tej sprawie" - zaznaczył Chodkiewicz.

We wtorek odbyło się w polskiej szkole w Grodnie spotkanie kilkudziesięciorga rodziców dzieci z dyrektorką szkoły Danutą Surmacz, na którym wyrazili oni zdecydowany sprzeciw wobec planów ulokowania w placówce klas rosyjskojęzycznych ze szkoły nr 27 w tej samej dzielnicy.

Na początku maja o podjęciu przez władze Grodna takiej decyzji informowała prezes nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Orechwo. Dodała, że Związek zwrócił się do ministerstwa oświaty z prośbą o odwołanie tej decyzji. Zdaniem Orechwo byłby to "pierwszy krok ku likwidacji szkoły".

Szef wydziału oświaty urzędu dzielnicowego w Grodnie Siarhiej Łamieka zapewnił we wtorek w rozmowie z PAP, że kwestia zmiany statusu szkoły z polskim językiem nauczania "nie była, nie jest i nie będzie stawiana".

Ideę ulokowania klas rosyjskojęzycznych w polskiej szkole uzasadnił znacznym wzrostem liczby klas w szkole nr 27. "Dlatego pomyśleliśmy o ewentualności ulokowania 2 klas pierwszych w innej placówce edukacyjnej" - powiedział Łamieka. Jak zapewnia, byłoby to rozwiązanie tymczasowe, które ma odciążyć szkołę nr 27 do czasu wybudowania nowej szkoły w dzielnicy.

Klas rosyjskojęzycznych nie można w szkole umieścić bez zgody właściciela budynku, czyli uznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, który jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie. Rodzice uczniów polskiej szkoły są temu przeciwni.

W szkole polskiej w Grodnie uczy się 383 dzieci.

PAP
[fot. nakresach.pl]

Czytaj też: Nie chcą rosyjskiej klasy w polskiej szkole

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 6. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 7. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook