Jedynie prawda jest ciekawa

Pytanie o polską szkołę w Grodnie

23.05.2012

Ambasada Polski na Białorusi wystosowała do białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych notę z pytaniem o zamiary dotyczące polskiej szkoły w Grodnie - powiedział PAP w środę konsul polski w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

"Chcemy znać oficjalne stanowisko władz" - podkreślił konsul. Jak dodał, wypowiedzi w tej sprawie dzielnicowego kuratora w Grodnie Siarhieja Łamieki nie mają oficjalnego charakteru.

"Nie mamy żadnego zapewnienia na piśmie w tej sprawie" - zaznaczył Chodkiewicz.

We wtorek odbyło się w polskiej szkole w Grodnie spotkanie kilkudziesięciorga rodziców dzieci z dyrektorką szkoły Danutą Surmacz, na którym wyrazili oni zdecydowany sprzeciw wobec planów ulokowania w placówce klas rosyjskojęzycznych ze szkoły nr 27 w tej samej dzielnicy.

Na początku maja o podjęciu przez władze Grodna takiej decyzji informowała prezes nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Orechwo. Dodała, że Związek zwrócił się do ministerstwa oświaty z prośbą o odwołanie tej decyzji. Zdaniem Orechwo byłby to "pierwszy krok ku likwidacji szkoły".

Szef wydziału oświaty urzędu dzielnicowego w Grodnie Siarhiej Łamieka zapewnił we wtorek w rozmowie z PAP, że kwestia zmiany statusu szkoły z polskim językiem nauczania "nie była, nie jest i nie będzie stawiana".

Ideę ulokowania klas rosyjskojęzycznych w polskiej szkole uzasadnił znacznym wzrostem liczby klas w szkole nr 27. "Dlatego pomyśleliśmy o ewentualności ulokowania 2 klas pierwszych w innej placówce edukacyjnej" - powiedział Łamieka. Jak zapewnia, byłoby to rozwiązanie tymczasowe, które ma odciążyć szkołę nr 27 do czasu wybudowania nowej szkoły w dzielnicy.

Klas rosyjskojęzycznych nie można w szkole umieścić bez zgody właściciela budynku, czyli uznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, który jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie. Rodzice uczniów polskiej szkoły są temu przeciwni.

W szkole polskiej w Grodnie uczy się 383 dzieci.

PAP
[fot. nakresach.pl]

Czytaj też: Nie chcą rosyjskiej klasy w polskiej szkole

Warto poczytać

 1. 05RUMUNIASTANDARDYUESI26072017 26.07.2017

  Rumunia też ma dość podwójnych standardów żywności w UE

  Tym samym Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykują branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki Nowej Unii.

 2. 03POGLUPIELIWBRUKSELISI26072017 26.07.2017

  W Brukseli pogłupieli? Po Polsce grożą teraz USA!

  KE za Rosją, a przeciw Polsce i USA. Eurokraci najpierw pogrozili Polsce za naprawianie sądów i odmowę przyjmowania migrantów, a teraz ostrzegają administrację Donalda Trumpa ws. sankcji wobec Rosji.

 3. USALiban26072017 26.07.2017

  USA wesprze uchodźców w Libanie

  USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

 4. DimitrisAwramopulos26072017 26.07.2017

  KE: kolejny etap procedury m.in. przeciwko Polsce ws. relokacji

  Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

 5. Prad 26.07.2017

  Ukraina wstrzymuje dostawy prądu dla Donbasu

  Od środy wstrzymano dostawy prądu do zajętej przez separatystów części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy - poinformował Wsewołod Kowalczuk, p.o. szefa państwowego operatora Ukrenerho. Wcześniej przerwano dostawy dla separatystów w obwodzie ługańskim.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook