Jedynie prawda jest ciekawa


Putin zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

01.10.2013

Mało znana rosyjska organizacja pozarządowa „Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata” oficjalnie zgłosiła prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do Pokojowej Nagrody Nobla.

Prezes Akademii, historyk Gieorgij Trapieznikow oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie, że 16 września organizacja skierowała pismo w tej sprawie do Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Wcześniej z inicjatywą zgłoszenia 60-letniego Putina do tej nagrody wystąpiły dwie inne rosyjskie organizacje społeczne - Międzynarodowy Ruch Obrony Praw Narodów i Ogólnorosyjska Fundacja Edukacji.

Do inicjatywy Międzynarodowej Akademii Duchowej Jedności Narodów Świata przyłączył się znany piosenkarz, deputowany do Dumy Państwowej z ramienia rządzącej partii Jedna Rosja Josif Kobzon, któremu władze w Waszyngtonie odmawiają prawa wjazdu do Stanów Zjednoczonych, podejrzewając go o związki z rosyjską mafią.

Kobzon oznajmił, że "jeśli tytuł laureata Pokojowej Nagrody Nobla nosi prezydent USA Barack Obama, który przygotowuje się do wtargnięcia do Syrii, to tym bardziej zasługuje na niego prezydent FR, próbujący powstrzymać wojnę". Obama dostał Nobla w 2009 roku.

Cytowany przez agencję ITAR-TASS sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że inicjatywa Międzynarodowej Akademii Duchowej Jedności Narodów Świata nie była konsultowana z Kremlem.

W jednej z wcześniejszych wypowiedzi Pieskow podkreślił, że prezydent Rosji w swojej działalności nie kieruje się dążeniem do otrzymania jakichkolwiek nagród. "Głównym kryterium dla niego jest satysfakcja z rezultatów pracy" - oznajmił.

Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata funkcjonuje od początku lat 90. Stawia sobie za cel rozwój więzi duchowych między narodami na gruncie ogólnoludzkich wartości. Stara się uczestniczyć w międzynarodowych programach humanitarnych.

Wśród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są już dwaj Rosjanie - legendarny obrońca praw człowieka Andriej Sacharow (1975) i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow (1990).

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook