Jedynie prawda jest ciekawa

Putin zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

01.10.2013

Mało znana rosyjska organizacja pozarządowa „Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata” oficjalnie zgłosiła prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do Pokojowej Nagrody Nobla.

Prezes Akademii, historyk Gieorgij Trapieznikow oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie, że 16 września organizacja skierowała pismo w tej sprawie do Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Wcześniej z inicjatywą zgłoszenia 60-letniego Putina do tej nagrody wystąpiły dwie inne rosyjskie organizacje społeczne - Międzynarodowy Ruch Obrony Praw Narodów i Ogólnorosyjska Fundacja Edukacji.

Do inicjatywy Międzynarodowej Akademii Duchowej Jedności Narodów Świata przyłączył się znany piosenkarz, deputowany do Dumy Państwowej z ramienia rządzącej partii Jedna Rosja Josif Kobzon, któremu władze w Waszyngtonie odmawiają prawa wjazdu do Stanów Zjednoczonych, podejrzewając go o związki z rosyjską mafią.

Kobzon oznajmił, że "jeśli tytuł laureata Pokojowej Nagrody Nobla nosi prezydent USA Barack Obama, który przygotowuje się do wtargnięcia do Syrii, to tym bardziej zasługuje na niego prezydent FR, próbujący powstrzymać wojnę". Obama dostał Nobla w 2009 roku.

Cytowany przez agencję ITAR-TASS sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że inicjatywa Międzynarodowej Akademii Duchowej Jedności Narodów Świata nie była konsultowana z Kremlem.

W jednej z wcześniejszych wypowiedzi Pieskow podkreślił, że prezydent Rosji w swojej działalności nie kieruje się dążeniem do otrzymania jakichkolwiek nagród. "Głównym kryterium dla niego jest satysfakcja z rezultatów pracy" - oznajmił.

Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata funkcjonuje od początku lat 90. Stawia sobie za cel rozwój więzi duchowych między narodami na gruncie ogólnoludzkich wartości. Stara się uczestniczyć w międzynarodowych programach humanitarnych.

Wśród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są już dwaj Rosjanie - legendarny obrońca praw człowieka Andriej Sacharow (1975) i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow (1990).

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 2. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 3. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 4. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 5. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

 6. pope15012018 15.01.2018

  Papież wyruszył w podróż do Chile i Peru. Chce spotkać się z ofiarami Pinocheta

  W czasie 22. zagranicznej podróży, która potrwa tydzień, spotka się z rdzennymi mieszkańcami obu krajów Ameryki Południowej, z ofiarami reżimu Augusto Pinocheta w Chile i ludnością Amazonii.

 7. paris25122017 14.01.2018

  Francuzi zaczynają mówić o innej polityce w sprawie imigrantów? "Nie możemy przyjąć wszystkich"

  - Minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Le Parisien", że projekt nowej ustawy imigracyjnej przewiduje, iż Francja stworzy nowe miejsca w ośrodkach dla uchodźców, ale ograniczy napływ imigrantów.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook