Jedynie prawda jest ciekawa


Putin zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

01.10.2013

Mało znana rosyjska organizacja pozarządowa „Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata” oficjalnie zgłosiła prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do Pokojowej Nagrody Nobla.

Prezes Akademii, historyk Gieorgij Trapieznikow oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie, że 16 września organizacja skierowała pismo w tej sprawie do Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Wcześniej z inicjatywą zgłoszenia 60-letniego Putina do tej nagrody wystąpiły dwie inne rosyjskie organizacje społeczne - Międzynarodowy Ruch Obrony Praw Narodów i Ogólnorosyjska Fundacja Edukacji.

Do inicjatywy Międzynarodowej Akademii Duchowej Jedności Narodów Świata przyłączył się znany piosenkarz, deputowany do Dumy Państwowej z ramienia rządzącej partii Jedna Rosja Josif Kobzon, któremu władze w Waszyngtonie odmawiają prawa wjazdu do Stanów Zjednoczonych, podejrzewając go o związki z rosyjską mafią.

Kobzon oznajmił, że "jeśli tytuł laureata Pokojowej Nagrody Nobla nosi prezydent USA Barack Obama, który przygotowuje się do wtargnięcia do Syrii, to tym bardziej zasługuje na niego prezydent FR, próbujący powstrzymać wojnę". Obama dostał Nobla w 2009 roku.

Cytowany przez agencję ITAR-TASS sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że inicjatywa Międzynarodowej Akademii Duchowej Jedności Narodów Świata nie była konsultowana z Kremlem.

W jednej z wcześniejszych wypowiedzi Pieskow podkreślił, że prezydent Rosji w swojej działalności nie kieruje się dążeniem do otrzymania jakichkolwiek nagród. "Głównym kryterium dla niego jest satysfakcja z rezultatów pracy" - oznajmił.

Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata funkcjonuje od początku lat 90. Stawia sobie za cel rozwój więzi duchowych między narodami na gruncie ogólnoludzkich wartości. Stara się uczestniczyć w międzynarodowych programach humanitarnych.

Wśród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są już dwaj Rosjanie - legendarny obrońca praw człowieka Andriej Sacharow (1975) i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow (1990).

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook