Jedynie prawda jest ciekawa

Putin zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

01.10.2013

Mało znana rosyjska organizacja pozarządowa „Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata” oficjalnie zgłosiła prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do Pokojowej Nagrody Nobla.

Prezes Akademii, historyk Gieorgij Trapieznikow oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie, że 16 września organizacja skierowała pismo w tej sprawie do Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Wcześniej z inicjatywą zgłoszenia 60-letniego Putina do tej nagrody wystąpiły dwie inne rosyjskie organizacje społeczne - Międzynarodowy Ruch Obrony Praw Narodów i Ogólnorosyjska Fundacja Edukacji.

Do inicjatywy Międzynarodowej Akademii Duchowej Jedności Narodów Świata przyłączył się znany piosenkarz, deputowany do Dumy Państwowej z ramienia rządzącej partii Jedna Rosja Josif Kobzon, któremu władze w Waszyngtonie odmawiają prawa wjazdu do Stanów Zjednoczonych, podejrzewając go o związki z rosyjską mafią.

Kobzon oznajmił, że "jeśli tytuł laureata Pokojowej Nagrody Nobla nosi prezydent USA Barack Obama, który przygotowuje się do wtargnięcia do Syrii, to tym bardziej zasługuje na niego prezydent FR, próbujący powstrzymać wojnę". Obama dostał Nobla w 2009 roku.

Cytowany przez agencję ITAR-TASS sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że inicjatywa Międzynarodowej Akademii Duchowej Jedności Narodów Świata nie była konsultowana z Kremlem.

W jednej z wcześniejszych wypowiedzi Pieskow podkreślił, że prezydent Rosji w swojej działalności nie kieruje się dążeniem do otrzymania jakichkolwiek nagród. "Głównym kryterium dla niego jest satysfakcja z rezultatów pracy" - oznajmił.

Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata funkcjonuje od początku lat 90. Stawia sobie za cel rozwój więzi duchowych między narodami na gruncie ogólnoludzkich wartości. Stara się uczestniczyć w międzynarodowych programach humanitarnych.

Wśród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są już dwaj Rosjanie - legendarny obrońca praw człowieka Andriej Sacharow (1975) i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow (1990).

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Putin

,

Rosja. Gruzja

,

nagroda

,

Nobel

Warto poczytać

 1. 05RUMUNIASTANDARDYUESI26072017 26.07.2017

  Rumunia też ma dość podwójnych standardów żywności w UE

  Tym samym Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykują branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki Nowej Unii.

 2. 03POGLUPIELIWBRUKSELISI26072017 26.07.2017

  W Brukseli pogłupieli? Po Polsce grożą teraz USA!

  KE za Rosją, a przeciw Polsce i USA. Eurokraci najpierw pogrozili Polsce za naprawianie sądów i odmowę przyjmowania migrantów, a teraz ostrzegają administrację Donalda Trumpa ws. sankcji wobec Rosji.

 3. USALiban26072017 26.07.2017

  USA wesprze uchodźców w Libanie

  USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

 4. DimitrisAwramopulos26072017 26.07.2017

  KE: kolejny etap procedury m.in. przeciwko Polsce ws. relokacji

  Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

 5. Prad 26.07.2017

  Ukraina wstrzymuje dostawy prądu dla Donbasu

  Od środy wstrzymano dostawy prądu do zajętej przez separatystów części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy - poinformował Wsewołod Kowalczuk, p.o. szefa państwowego operatora Ukrenerho. Wcześniej przerwano dostawy dla separatystów w obwodzie ługańskim.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook