Jedynie prawda jest ciekawa


Putin: zaskarżymy decyzję USA o obiektach dyplomatycznych

05.09.2017

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział we wtorek, że jego kraj zaskarży do sądu decyzję USA o ograniczeniu dostępu do rosyjskich obiektów dyplomatycznych. Dodał, że MSZ Rosji otrzyma od niego stosowne polecenie.

Putin, który wypowiadał się na konferencji prasowej w chińskim Xiamen, ocenił, że USA miały prawo zmniejszyć liczbę rosyjskich konsulatów generalnych na swoim terytorium, jednak uczyniły to "w chamski sposób". Określił to jako "poziom kultury politycznej pewnej części establishmentu amerykańskiego".

Zdaniem rosyjskiego prezydenta działania władz USA w szczególności naruszyły prawo własności Rosji, która została pozbawiona prawa korzystania ze swego majątku. - Jest to jawne naruszenie praw własności strony rosyjskiej. Z tego względu najpierw dam polecenie Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rosji, by zwróciło się do sądu. Zobaczymy, jak skutecznie działa ten tak wychwalany amerykański wymiar sprawiedliwości - zapowiedział Putin.

Podkreślił, że Moskwa zastrzega sobie prawo do dalszej redukcji liczby dyplomatów USA w Rosji, ale na razie tego nie uczyni. Wskazał, że spośród 455 dyplomatów rosyjskich pracujących w Stanach Zjednoczonych 155 osób to nie dyplomaci akredytowani przy Departamencie Stanu USA, lecz pracujący przy ONZ.

Pytany, czy nie rozczarował się Donaldem Trumpem, Putin ocenił, że przywódca USA "kieruje się interesami swojego kraju", podczas gdy on sam kieruje się interesami Rosji. - Bardzo liczę na to, że uda się nam, jak mówił obecny prezydent USA, znajdować jakieś kompromisy przy rozwiązywaniu problemów dwustronnych i międzynarodowych, by były one rozstrzygane w interesach zarówno narodu amerykańskiego, jak i rosyjskiego - powiedział gospodarz Kremla.

Putin ocenił także, że problem związany z programem atomowym Korei Północnej można rozwiązać tylko pokojowymi metodami dyplomatycznymi oraz że rozpętywanie "histerii wojennej" może doprowadzić do "globalnej katastrofy". Wyraził przekonanie, że sankcje nie skłonią Pjongjangu do wyrzeczenia się programu nuklearnego. - Wykorzystanie sankcji w tym wypadku jest bezużyteczne i nieefektywne - powiedział.

Jako niedorzeczność określił zwracanie się do Moskwy o wsparcie w związku z nowymi sankcjami wobec Pjongjangu, gdy jednocześnie - jak zauważył - umieszcza się Rosję "na jednej liście z Koreą Północną".

Oświadczył także, że decyzję USA o dostarczeniu Ukrainie tzw. broni śmiercionośnej uważa za suwerenną decyzję tego kraju. Niemniej - argumentował - dostawy broni nie zmienią sytuacji na wschodzie Ukrainy, a tylko zwiększą liczbę ofiar.

Zdaniem Putina tego rodzaju decyzja USA może świadczyć o tym, że tzw. republiki ludowe w Donbasie (proklamowane przez prorosyjskich separatystów - PAP) mają wystarczającą ilość uzbrojenia, w tym przejętego od przeciwnika.

- Jeśli broń amerykańska będzie trafiać do strefy konfliktu, to trudno powiedzieć, jak reagować będą proklamowane republiki - zauważył Putin. Wyraził przypuszczenie, iż mogą one skierować posiadaną broń "do innych stref konfliktu".

Rosyjski prezydent wypowiadał się w Xiamen podczas szczytu państw grupy BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki; konferencję transmitowały mediach rosyjskie.

PAP

Warto poczytać

 1. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 2. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 3. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 4. 1270moscowtaxi 16.06.2018

  Taksówka wjechała w tłum ludzi w centrum Moskwy

  Taksówka, której kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad kierownicą, wjechała w sobotę w tłum ludzi w centrum Moskwy - podały tamtejsze służby ratunkowe. Pierwsze dane o poszkodowanych mówią o siedmiu rannych. Według policji rannych jest ośmioro.

 5. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 6. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 7. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook