Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putin żąda dowodów

31.08.2013

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał w od USA dostarczenia dowodów na to, że syryjski reżim użył broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku. Spodziewa się też, że sprawa Syrii zostanie poruszona na szczycie państw G20 w Petersburgu.

"Jeśli chodzi o stanowisko naszych amerykańskich przyjaciół, którzy twierdzą, że syryjskie siły rządowe użyły broni chemicznej i mówią, że mają na to dowody, niech je pokażą inspektorom ONZ i Radzie Bezpieczeństwa. Jeśli tego nie zrobią, oznaczać to będzie, że ich nie mają" - powiedział rosyjski prezydent na spotkaniu z dziennikarzami podczas pobytu we Władywostoku.

Putin podkreślił, że użycie broni chemicznej przez syryjskie siły rządowe, które prą do przodu i coraz bardziej okrążają rebeliantów, byłoby "kompletnym nonsensem".

"Dlatego jestem przekonany, że atak chemiczny był niczym innym jak prowokacją tych, którzy chcą wciągnąć inne kraje w konflikt syryjski i chcą uzyskać wsparcie na arenie międzynarodowej tak potężnych krajów jak np. Stany Zjednoczone" - uważa rosyjski prezydent.

Przypomniał, że już wcześniej syryjski rząd bezskutecznie zwracał się do społeczności międzynarodowej z prośbą o dokonanie inspekcji obszarów, na których - według niego - rebelianci użyli broni chemicznej.

Putin dodał, że prezydent Barack Obama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, powinien pamiętać o tym, że ewentualne uderzenie na Syrię spowoduje ofiary wśród cywilów.

Przypomniał, że w najbliższych dniach w Petersburgu odbędzie się szczyt przywódców państw Grupy G20.
"To spotkanie jest dobrą okazją przedyskutowania problemu Syrii. Dlaczego jej nie wykorzystać?" - mówił Putin.

Rosyjski prezydent z zadowoleniem przyjął decyzję brytyjskiego parlamentu o tym, by nie brać udziału w interwencji w Syrii.
Prezydent Obama oświadczył w piątek, że USA nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji, jak odpowiedzieć na użycie przez Syrię broni chemicznej. Podkreślił jednak, że jako lider światowy USA są zobowiązane, by rozliczyć kraje łamiące międzynarodowe normy.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Zainteresował Cię artykuł? Odwiedź nasz profil na facebooku!

Słowa kluczowe:

Syria

,

USA

,

Barack Obama

,

Putin

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook