Jedynie prawda jest ciekawa


Putin: WNP celem terrorystów

05.04.2017

W poniedziałek w zamachu samobójczym w metrze w Petersburgu zginęło 14 osób, kilkadziesiąt odniosło rany.

- Wszystkie praktycznie kraje poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) są potencjalnym obiektem ataków terrorystycznych - oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z szefami organów bezpieczeństwa państw WNP w Moskwie.


"Widzimy, że sytuacja niestety się nie zmienia" - podkreślił Putin, dodając, że dowodem na to jest poniedziałkowy zamach w metrze w Petersburgu.


Wśród innych zagrożeń Putin wymienił wpływ sił zewnętrznych na sytuację polityczną w krajach WNP, a także przestępczość zorganizowaną, handel narkotykami i korupcję. Ocenił, że służby specjalne krajów WNP dobrze ze sobą współpracują w kwestii wszystkich tych najważniejszych wyzwań.


Putin przypomniał, że od 25 lat obowiązuje podpisane przez państwa WNP porozumienie o zasadach współpracy służb wywiadowczych i organów bezpieczeństwa.


Uczestnikami spotkania z rosyjskim prezydentem byli szefowie organów bezpieczeństwa i służb wywiadowczych krajów poradzieckich. Przed spotkaniem Kreml podkreślił, że wobec zagrożenia terrorystycznego za najważniejsze uważa wzmacnianie koordynacji pracy służb wywiadowczych krajów WNP.


W poniedziałek w zamachu samobójczym w metrze w Petersburgu zginęło 14 osób, kilkadziesiąt odniosło rany. Według ustaleń śledczych zamachowcem był pochodzący z Kirgistanu 22-letni mężczyzna, obywatel Rosji. Badane są jego ewentualne związki z Państwem Islamskim (IS).


- Rosja odczuwa deficyt współpracy międzynarodowej w walce z terroryzmem, ale będzie kontynuować wysiłki w tej kwestii - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Powiedział też, że władze Rosji nie proponują obecnie zaostrzenia ustaw antyterrorystycznych.


Pieskow, który w środę wypowiadał się dla dziennikarzy w sprawach bieżącej polityki, zapewnił, że deficyt współpracy międzynarodowej w walce z terroryzmem następuje nie z winy Rosji.


Rzecznik prezydenta Władimira Putina wyjaśnił także, że Kreml nie formułuje obecnie nowych propozycji dotyczących zaostrzenia ustawodawstwa antyterrorystycznego, które - jak ocenił – "jest obecnie wystarczająco rozwinięte".


Pieskow zapewnił też, że nic mu nie wiadomo "o sygnałach z Kremla" dotyczących organizowania w miastach Rosji wieców przeciw terroryzmowi w najbliższą sobotę. Ocenił, że sygnały tego rodzaju nie są potrzebne.


Wcześniej media rosyjskie podały, powołując się na źródła zbliżone do administracji (kancelarii) prezydenta, że Kreml zlecił władzom regionalnym organizowanie masowych wieców przeciw terroryzmowi. Źródła te utrzymywały, że władze regionów mają zebrać na wiecach pracowników sfery budżetowej i chcą zapewnić wysoką frekwencję szczególnie tam, gdzie odbyły się pod koniec marca liczne protesty antykorupcyjne.


PAP/EPA


ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook