Jedynie prawda jest ciekawa


Putin spotkał się z Poroszenką

06.06.2014

Pod francuskim niebem doszło do ważnego spotkania. Przywódca Rosji Władimir Putin spotkał się z ukraińskim prezydentem -elektem Petro Poroszenką. Politycy omawiali możliwość porozumienia ws. rozejmu na Ukrainie.

Było to pierwsze spotkanie Putina i Poroszenki twarzą w twarz, od kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu.Rozmowa dotyczyła możliwych kroków mających na celu deeskalację- powiedział przedstawiciel biura Hollande’a. Jak dodał, „w najbliższych dniach omawiane będą warunki dotyczące rozejmu na Ukrainie”.

Była to normalna, poważna wymiana między dwoma przywódcami- zaznaczył.
Według pracownika biura Hollande’a spotkanie dwóch polityków, którzy uścisnęli sobie dłonie, otwiera drzwi do uznania przez Rosję nowego prezydenta Ukrainy.
Putin i Poroszenko poruszyli m.in. temat gospodarczych skutków kryzysu na Ukrainie. Do rozmowy, w której uczestniczyła też kanclerz Niemiec Angela Merkel, doszło przy okazji 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.
Podczas tych rozmów kanclerz wyraziła przekonanie, że teraz, po uznaniu przez społeczność międzynarodową wyborów prezydenckich na Ukrainie, należy wykorzystać czas, by doprowadzić do stabilizacji, głównie na wschodzie Ukrainy - powiedziała rzeczniczka niemieckiego rządu na konferencji prasowej w Berlinie.
Merkel „skorzystała też z okazji, by przypomnieć Rosji o jej wielkiej odpowiedzialności w tej kwestii” - dodała rzeczniczka.
Według agencji ITAR-TASS Putin i Merkel skoncentrowali się na poszukiwaniu kompromisów w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie.
Rozmowa przebiegała torem poszukiwania rozwiązań i kompromisów, a nie z punktu widzenia rozbieżności - powiedział doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow, który uczestniczył w spotkaniu.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że liderzy poświęcili sytuacji na Ukrainie całą swoją godzinną rozmowę. Putin i Merkel w pełni skoncentrowali się na sprawach ukraińskich, na poszukiwaniu uregulowania ukraińskiego - powiedział. Pytany, czy rozmawiali o różnicach w podejściu Moskwy i Berlina do sprawy Ukrainy, odparł: Właśnie temu poświęcona była rozmowa.
W minionych tygodniach Merkel wielokrotnie rozmawiała z Putinem przez telefon, ale nie spotkała się z nim osobiście. Po wspólnym zdjęciu zachodnich przywódców większość z nich udała się na lunch wydany przez prezydenta Francji na zamku w Benouville. Po drodze na lunch doszło do nieformalnego spotkania Merkel, Putina i Poroszenki. Rozmowa, jak pisze rosyjska agencja Interfax, trwała kilka minut, a według agencji Reutera - aż 15 minut. Jak donoszą agencje prasowe podczas pozowania do pamiątkowej fotografii prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, „schodzili sobie z drogi”. Politycy ustawiali się do wspólnego zdjęcia przed zamkiem Benouville w Normandii. Ostatecznie każdy z nich znalazł się w otoczeniu arystokratów. Koło Obamy była w pierwszym rzędzie brytyjska królowa Elżbieta II i król Norwegii Harald V. Putin stał obok duńskiej królowej Małgorzaty II i wielkiego księcia Luksemburga Henri’ego. Podobny układ zachowano przy stole, podczas posiłku na zamku Benouville, wydanego przez prezydenta Francji Francois Hollande’a dla szefów państw i rządów, którzy przybyli do Normandii na obchody 70. rocznicy lądowania aliantów.

Agencja dpa odnotowuje, że podczas pozowania do fotografii kanclerz Niemiec Angela Merkel stała nieco z boku za Putinem. Gdy już zrobiono zdjęcie i grupa przywódców zaczęła się rozchodzić, Obama wdał się w rozmowę z Elżbietą II, a Putin z prezydentem Francji Francois Hollande’em. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że obowiązkiem Rosji jest pomoc w zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. corbyn20022018 20.02.2018

  Lider Partii Pracy był komunistycznym szpiegiem?

  Jan Sarkocy, były agent czechosłowackiej Statni Bezpecnost – tajnej policji politycznej zajmującej się również wywiadem, ujawnił mediom, że w latach osiemdziesiątych zwerbował obecnego lidera brytyjskiej Partii Pracy, Jeremiego Corbyna, w latach osiemdziesiątych, kiedy ten był już posłem.

 2. 1270muslimser 20.02.2018

  W tym kraju masowo mordują chrześcijan i palą kościoły. Trwa prawdziwa rzeź

  Nigeria skąpana w chrześcijańskiej krwi. Grupy muzułmańskich bojowników z plemienia Fulbe pustoszą chrześcijańskie wioski. Jak podaje brytyjski portal express.co.uk ich ofiarami padły setki niewinnych ludzi

 3. net20022018 20.02.2018

  Kolejne kłopoty Netanjahu. Zatrzymano jego byłych współpracowników

  Dwóch byłych współpracowników premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz właściciela największej izraelskiej grupy telekomunikacyjnej zatrzymano w ramach kolejnego śledztwa w sprawie korupcji w otoczeniu szefa rządu.

 4. 1270putinmerkelzlo 20.02.2018

  Grupa posłów do Bundestagu i PE apeluje do rządu o rezygnację z Nord Stream 2

  Siedmiu niemieckich posłów i eurodeputowanych w opublikowanym we wtorek na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście otwartym wezwało rząd Niemiec do rezygnacji z planowanego gazociągu Nord Stream 2

 5. KozielBIelsat 19.02.2018

  Niepokojące wieści z Białorusi. Pobito dziennikarza Biełsatu!

  Dziennikarz telewizji Biełsat Andrej Kozieł, który w niedzielę został zatrzymany i pobity przez milicjantów w lokalu wyborczym w Mińsku, wyszedł w poniedziałek na wolność. W czasie procesu sędzia postanowił zwrócić akta sprawy do uzupełnienia przez milicję

 6. ArabiaSaudyjska 19.02.2018

  Zwycięstwo równouprawnienia. Kobiety w Arabii zyskają nowe prawo

  Obywatelki Arabii Saudyjskiej już wkrótce będą mogły zakładać firmy bez zgody mężczyzn. Jest to kolejny już krok w stronę równości płci w tej islamskiej monarchii – i podobnie jak poprzednie ten też jest podyktowany względami ekonomicznymi

 7. SchulzFlickr 19.02.2018

  Partia Schulza tonie. Socjaliści z rekordowo niskim poparciem

  Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła w najnowszym sondażu instytutu badania opinii publicznej INSA dla gazety "Bild" Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) i stała się po raz pierwszy w historii drugą najsilniejszą partią w Niemczech

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook