Jedynie prawda jest ciekawa


Putin: Rosja to nowoczesny i otwarty kraj

12.06.2015

Prezydent Federacji Rosyjskiej przemawiał z okazji "Dnia Rosji".

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył w piątek, że Rosja jest "nowoczesnym, otwartym i samodzielnym krajem", którego "nikomu nigdy nie uda się przerobić na swój ład".

Putin powiedział to podczas uroczystości na Kremlu z okazji Dnia Rosji, święta upamiętniającego uchwalenie 12 czerwca 1990 roku przez I Zjazd Deputowanych Ludowych Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radziecki (RFSRR) deklaracji suwerenności Federacji Rosyjskiej. W ten sposób RFSRR, tj. dzisiejsza FR, wypowiedziała posłuszeństwo władzom ZSRR, co w konsekwencji w grudniu 1991 roku doprowadziło do upadku Związku Radzieckiego.

"Rosja nie tylko z honorem sprostała ciężkim próbom, nie tylko w ciągu zaledwie 25 lat pomyślnie przeszła do demokracji i gospodarki rynkowej, ale także zdołała umocnić się jako nowoczesny, otwarty i samodzielny kraj" - oznajmił prezydent FR.

Putin podkreślił, że w toku tej transformacji "udało się nie roztrwonić, zachować to, co najważniejsze dla rosyjskiej państwowości - unikatową różnorodność narodu, jego historyczną jedność, wiekowe tradycje, wierność ojczyźnie, zaszczyt występowania w obronie jej wolności i niepodległości, jej interesów".

Prezydent zaznaczył, że "te ideały patriotyzmu są tak głębokie i silne, że nikomu nigdy nie udało się i nie uda się przekodować Rosji, przerobić jej na swój ład". "Nas nie można oddzielić, oderwać od naszych korzeni i źródeł" - oświadczył.

Głównym punktem uroczystości na Kremlu była tradycyjna ceremonia wręczenia Nagrody Państwowej, dawnej Nagrody Leninowskiej, a wcześniej - Nagrody Stalinowskiej. To najwyższe wyróżnienie w Rosji przyznawane jest w kategoriach: nauki i technologii, literatury i sztuki oraz działalności humanitarnej. Każdy z laureatów otrzymuje pamiątkowy znak i czek na sumę 5 mln rubli (91,7 tys. dolarów).

W tym roku nagrodę tę Putin wręczył m.in. kompozytorce piosenek popularnych, utworów poważnych i muzyki filmowej Aleksandrze Pachmutowej, reżyserowi i scenarzyście filmowemu Aleksandrowi Sokurowowi oraz aktorce i aktywistce społecznej Czułpan Chamatowej. 85-letnia Pachmutowa skomponowała ponad 400 piosenek, w tym "Nadzieję" śpiewaną przez Annę German, "Puszczę Białowieską" i "Do widzenia, Moskwo", wykonaną przez Lwa Leszczenkę podczas uroczystości zakończenia letnich igrzysk olimpijskich w 1980 roku.

Z kolei 63-letni Sokurow to autor ponad 40 filmów fabularnych i dokumentalnych, zdobywca Złotego Lwa podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2011 roku za "Fausta". W Polsce znany jest też z filmów "Rosyjska Arka" (2002) i "Aleksandra (2007).

Pochodząca z Tatarstanu 39-letnia Chamatowa jest aktorką moskiewskich scen - Teatru Sowremiennik i Teatru Narodów. Wystąpiła w ponad 20 filmach fabularnych - rosyjskich i niemieckich. W Polsce znana jest przede wszystkim z filmu "Good bye, Lenin!" (2003). W 2006 roku zasiadała w jury 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Chamatowa jest też współzałożycielką Fundacji "Podaruj życie", pomagającej dzieciom cierpiącym na choroby onkologiczne i hematologiczne. Z inicjatywy fundacji w 2011 roku w Moskwie uruchomiono Centrum Dziecięcej Hematologii, Onkologii i Immunologii im. Dmitrija Rogaczowa, jedna z największych takich klinik w Europie. Fundacja organizuje też Międzynarodowe Igrzyska Zwycięzców dla dzieci z chorobą nowotworową. Na zawody te zapraszane są też dzieci z Polski. Aktorka zapowiedziała już przekazanie całości środków pieniężnych z nagrody na cele Fundacji.

Z badania Fundacji Opinia Publiczna (FOM) wynika, że Dzień Rosji w coraz większym stopniu staje się dla Rosjan świętem, a nie tylko dniem wolnym od pracy. Za święto dzień ten uznaje 45 proc. obywateli Rosji, a za jeszcze jeden dzień wolny od pracy - 42 proc. W 2014 roku proporcje te wynosiły - odpowiednio - 29 proc i 60 proc., a w 2011 roku - 16 proc. i 67 proc.

Rośnie też odsetek Rosjan, którzy uważają, że przyjęcie 25 lat temu deklaracji suwerenności Federacji Rosyjskiej było korzystne dla kraju. Dzisiaj tego zdania jest 71 proc. obywateli FR. W 2004 roku - tak uważało 43 proc. Rosjan.

Przytaczając te dane, dziennik "Wiedomosti" podkreślił, że "chodzi o niezależność od ZSRR, nostalgia za którym jest w społeczeństwie silna i która jest propagowana przez władze". Gazeta zauważyła również, że "Dzień Rosji idealnie wpisuje się w program patriotycznej mobilizacji, realizowany przez rosyjskie władze w ostatnich dwóch latach, zwłaszcza w związku z wojną na Ukrainie".

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

  1. trump18012018 18.01.2018

    Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

    Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

  2. Papiez18012018 18.01.2018

    "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

    Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

  3. Trumpfakenews 18.01.2018

    Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

    Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

  4. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

    Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

    Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

  5. 1270makronas 16.01.2018

    "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

    Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

  6. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

    Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

    W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

  7. norway16012018 16.01.2018

    Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

    Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

  8. trump12122017 16.01.2018

    USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

    - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook