Jedynie prawda jest ciekawa

Putin: Rosja "przyjmuje" tereny Krymu

18.03.2014

Prezydent Rosji Władimir Putin w specjalnym orędziu wygłoszonym na Kremlu powiedział, że gdy „Krym pozostawał w granicach innego państwa, wówczas Rosja czuła się okradziona i oszukana”. Putin otrzymał podczas przemówienia oklaski na stojąco.

Podczas przemówienia Putina na stojąco oklaskiwali go między innymi szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, premier Dmitrij Miedwiediew, prezes Gazpromu Aleksiej Miller i mnóstwo innych polityków i działaczy związanych z putinowską administracją.

„Putin oznajmił, że stosunki z Ukrainą były, są i będą dla Rosji kluczowe - bez jakiegokolwiek przesadzania. Putin często nawiązywał do historii Rosji.

„Miliony Rosjan okazały się mniejszościami w różnych krajach” - mówił Putin, wspominając rozpad ZSRR i dodając, że Rosja "niestety" przyłożyła rękę do rozpadu Związku.

„Większość społeczeństwa krymskiego jest zorientowana na Rosję” - podkreślał rosyjski prezydent, dodając, że potwierdziło to demokratyczne referendum.

Mówił również o tym, Że Amerykanie kierują się prawem silniejszego i tworzą koalicję "kto nie z nami, ten przeciwko nam". Partnerów Ukrainy oskarżył o nieodpowiedzialne i brutalne zachowanie.

„Rosjo, opuściłaś głowę i pogodziłaś się z tym, przełknęłaś tę obrazę” - tak prezydent Rosji mówił o utracie kontroli nad Krymem i całą Ukrainą w 1991 roku.

Jak wyobraża sobie kolejne tygodnie i miesiące w relacjach z Ukrainą?

„Nasze stosunki z Ukrainą nie powinny być uzależnione od sporów terytorialnych, ale mają być naszym dobrym sąsiadem, a Rosjanie będą mieszkać tam w warunkach cywilizacyjnego i demokratycznego państwa. Ale sytuacja ruszyła w innym kierunku – chciano zasymilować Rosjan, a oni zawsze przeżywali kryzysy polityczne” - mówił, dodając, że mieszkańcy Krymu mieli dość władz ukraińskich dużo wcześniej.

Podkreślał:

„Władza nie interesowała się czym i jak żyją przeciętni ludzie. Obywatele byli zmuszeni wyjeżdżać do innego kraju – tylko do Rosji w zeszłym roku przyjechało ponad 3 mln osób. W 2014 roku wypracowali ponad 20 mld dolarów!” - stwierdził, przekonując, że na Krymie będą trzy równoprawne języki państwowe: rosyjski, ukraiński i krymsko-tatarski - zapowiedział Putin.

Często wracał też do "banderowskiej", "bandyckiej" rewolucji na Majdanie.

„Ci którzy przeciwstawili się puczowi, byli poddani represjom. Na pierwszym miejscu był Krym – w związku z tym jego mieszkańcy zwrócili się, by ich ochronić. Nie mogliśmy nie udzielić im pomocy i zostawić w nieszczęściu, to byłaby zdrada” - stwierdził.

Zapewnił też, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie wchodziły na Krym - "one tam były zgodnie z umową międzynarodową".

„Władze Krymu opierały się o precedens Kosowa. To sytuacja identyczna do krymskiej - odjęcie Kosowa od Serbii uznali za legalne, mimo że nie było zezwolenia centralnych władz. (...) Dlaczego to, co zrobiono Albańczykom w Kosowie, nie można zrobić Tatarom i Rosjanom na Krymie? Na czym polega wyjątkowość przypadku Kosowa? Wówczas było dużo ofiar - czy to argument prawny? To nawet nie podwójne standardy, to cynizm...” - ocenił.

I dodawał:

„Dzięki Bogu nie było na Krymie ani konfliktu zbrojnego, ani ofiar. (...) Jeżeli miejscowe siły samoobrony na Krymie nie wzięłyby spraw w swoje ręce, to i tam byłyby ofiary w ludziach” - tłumaczył.

Putin przypomniał też konflikty w Afganistanie, Iraku i Libii.

„Rozpoczęły się sterowane, kolorowe rewolucje - rozumiemy, że gdzie to wszystko ma miejsce, ludzie mają dosyć. (...) Raz za razem byliśmy oszukiwani, stawiano nas przed faktami dokonanymi - mówi Putin wypominając Zachodowi politykę zagraniczną

Putin dziękował wszystkim, którzy wspierali wysiłki Rosji - między innymi Chinom.

Pohukiwał też wobec władz Ukrainy:

„Ukraińcy przekroczyli granicę - dobrze wiedzieli, że na Ukrainie i na Krymie mieszkają miliony rosyjskich ludzi. Na ile trzeba stracić wyczucie? Rosja stanęła na krawędzi, znad której nie mogła odstąpić. Gdy ściska się sprężyna, to ona wystrzeliwuje...” - przestrzegał.

Zwrócił się też do niemieckich władz i obywateli, by wsparli dążenia Rosji do "historycznej jedności". Krym - w jego wizji - nigdy nie stanie się "banderowskim".

„Nie chcemy podziału Ukrainy, ale Krym był i pozostanie rosyjski, ukraiński i tatarski – nigdy nie zostanie banderowskim” - mówił.

Mocno zirytował się też na perspektywę wejścia Ukrainy do NATO.

„Nie jesteśmy przeciwko współpracy z NATO, ale jesteśmy przeciwni, by NATO było gospodarzem na naszych terenach historycznych. Nie wyobrażam sobie, byśmy jeździli do Sewastopola w odwiedziny do marynarzy natowskich. Oni są dobrymi chłopakami, ale niech to oni przyjeżdżają jako goście do Sewastopola. Powiem otwarcie - cierpią ludzie na Ukrainie, oni nie wiedzą jak żyć, jesteśmy zaniepokojeni. Jesteśmy jednym narodem! Kijów jest matką miast ruskich!” - mówił Putin, dodając, że Rosjanie zawsze będą występować w obronie mniejszości rosyjskich w innych państwach.

Odniósł się też do relacji z UE:

„Nie będziemy dążyli do konfrontacji na Wschodzie i Zachodzie. (...) Niektórzy zachodni politycy już straszą nas nie tylko sankcjami, ale wewnętrznymi naszymi problemami.... To uznajemy za agresywne. Potrzebujemy silnej woli narodu, by stawić czoła wyzwaniom, opozycji ze strony Zachodu” - zadeklarował.

Po długim przemówieniu zwrócił się do obywateli Rosji:

„Bazując na woli narodu, proponuję zgromadzeniu parlamentarnemu włączenie dwóch nowych podmiotów Federacji: Republiki Krymu i miasta Sewastopol” - zakończył przy oklaskach na stojąco.

Niemal natychmiast odbyło się oficjalne podpisanie tego aktu.

wP, svl lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 2. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 3. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 4. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 5. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 6. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 7. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 8. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook