Jedynie prawda jest ciekawa


Putin: Rosja potrzebuje przyjaciół

01.12.2016

Prezydent Federacji Rosyjskiej wygłosił doroczne orędzie do Zgromadzenia Federalnego.

Rosja potrzebuje przyjaciół, ale nie dopuści, by lekceważono jej interesy - oświadczył w czwartek prezydent Władimir Putin w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu. Putin podkreślił pozytywne tendencje w gospodarce.

"Nie chcemy z nikim konfrontacji, nie jest nam ona potrzebna. Nie szukamy i nigdy nie szukaliśmy wrogów. Potrzebni nam są przyjaciele. Jednak nie dopuścimy, by nasze interesy ograniczano, lekceważono" - powiedział Putin.

Putin przyznał, że dwa lata temu Rosja zetknęła się z poważnymi wyzwaniami gospodarczymi. Wspomniał o zachodnich sankcjach i powiedział, że stosując je próbowano Rosję zmusić do "lekceważenia jej fundamentalnych interesów narodowych". Zapewnił, że główną przyczyną hamowania gospodarki Rosji są jej problemy wewnętrzne. Wymienił m.in. deficyt nowoczesnych technologii, profesjonalnych kadr i niedostateczną konkurencję.

Prezydent Rosji podkreślił, że odnotowano niewielki wzrost produkcji przemysłowej. "Zapewniliśmy stabilność makroekonomiczną, utrzymaliśmy rezerwy finansowe (...), wzrosły rezerwy walutowe banku centralnego - wyliczał. Ocenił, że tegoroczna inflacja nie przewyższy 6 procent. "Niemniej, stabilizacja nie oznacza automatycznego przejścia do trwałego ożywienia" - przyznał.

Putin ocenił, że w ostatnich latach Rosja była obiektem presji, z użyciem różnych metod - "mitów o rosyjskiej agresji, propagandzie i ingerencji w wybory" w obcych krajach. Jednak Rosja - zapewnił - jest gotowa wziąć udział w rozwiązywaniu problemów światowych tam, gdzie jej udział jest "stosowny, pożądany i niezbędny".

Putin zadeklarował gotowość do współpracy z nową administracją USA; ocenił, że ważna jest normalizacja i rozwijanie stosunków dwustronnych, a także wyraził nadzieję na połączenie wysiłków z Ameryką w walce z terroryzmem. "Współdziałanie Rosji i USA w rozwiązywaniu problemów globalnych i regionalnych odpowiada interesom całego świata. Spoczywa na nas wspólna odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa międzynarodowego" - powiedział.

Większa część wystąpienia prezydenta dotyczyła spraw wewnętrznych, w tym edukacji, ochrony zdrowia i ekologii. Putin kilkakrotnie podkreślał znaczenie jedności i konsolidacji społeczeństwa rosyjskiego.

Przypomniał, że w przyszłym roku minie 100. rocznica rewolucji lutowej i październikowej, czyli przejęcia władzy w Rosji przez bolszewików. Ocenił, że społeczeństwo rosyjskie potrzebuje "obiektywnej, uczciwej i głębokiej" analizy tych wydarzeń.

"Lekcje historii są nam potrzebne przede wszystkim dla pojednania, dla umocnienia zgody społecznej, politycznej i obywatelskiej, którą udało się nam dzisiaj osiągnąć. Niedopuszczalne jest przenoszenie rozdźwięków, gniewu, zaciętości i krzywd z przeszłości do życia dzisiejszego" - powiedział Putin. Jak dodał, niedopuszczalne jest również "spekulowanie we własnych interesach, w tym politycznych, na tragediach, jakie dotknęły praktycznie każdą rodzinę w Rosji, bez względu na to, po której stronie barykady stali wówczas nasi przodkowie".

Z Moskwy Anna Wróbel

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 4. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 5. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 6. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 7. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook