Jedynie prawda jest ciekawa

Putin przestrzegł przed wzniecaniem konfliktów

23.01.2012

Premier Władimir Putin oświadczył w poniedziałek z trybuny Forum Narodów Południa Rosji w Kisłowodsku w Kraju Stawropolskim, że uważa za zdrajców wszystkich, którzy próbują wzniecać konflikty etniczne na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W zgromadzeniu tym uczestniczy ponad 300 przedstawicieli ruchów społecznych, organizacji młodzieżowych, duchowieństwa i starszyzny rodowej z 13 regionów tworzących dwa okręgi federalne - Południowy i Północnokaukaski. W regionach tych wciąż działają islamskie ugrupowania separatystyczne.

"Od wieków południe Rosji zamieszkiwały silne narody. Każdy z nich miał własny język, tradycje i obyczaje, ale jedną wielką ojczyznę - Rosję. Miał też jedną wielowiekową, pełną sprzeczności, jednak wielką, wspólną historię" - oznajmił Putin, który po marcowych wyborach prezydenckich chce wrócić na Kreml.

Szef rządu Rosji dodał, że lekcje historii świadczą o tym, jak niebezpieczne są konflikty etniczne. "Wszelkie próby wzniecania waśni narodowościowych są zdradą" - zaznaczył.

W artykule programowym poświęconym polityce narodowościowej, który opublikował w poniedziałkowej "Niezawisimej Gaziecie", Putin przestrzegł przed propagowaniem nacjonalistycznych idei i nawoływaniem do budowy monoetnicznego państwa. Podkreślił, że "jest to najkrótsza droga do unicestwienia narodu rosyjskiego i państwowości rosyjskiej".

Premier wystąpił również przeciwko coraz popularniejszemu w Rosji hasłu "Dość karmienia Kaukazu!". "Gdy zaczynają krzyczeć: Dość karmienia Kaukazu!, możecie być pewni, że jutro nieuchronnie zaczną wołać: Dość karmienia Syberii, Dalekiego Wschodu, Uralu, Powołża, regionu moskiewskiego.... Właśnie według takich recept działali ci, którzy doprowadzili do rozpadu Związku Radzieckiego" - zauważył Putin.

W październiku ubiegłego roku manifestacje pod hasłem "Dość karmienia Kaukazu!" odbyły się w Moskwie i kilku innych miastach FR. W tej stołecznej uczestniczył jeden z najpopularniejszych przywódców opozycji antyputinowskiej - adwokat, bojownik z korupcją i bloger Aleksiej Nawalny. To właśnie on jako pierwszy zaczął publicznie nazywać putinowską Jedną Rosję "partią oszustów i złodziei".

W artykule w "Niezawisimej Gaziecie" szef rządu opowiedział się zarazem za zaostrzeniem przepisów migracyjnych i meldunkowych, a także wprowadzeniem odpowiedzialności karnej za ich łamanie.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

 2. kongres12122017 12.12.2017

  Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

  Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

 3. trump12122017 12.12.2017

  Sensacyjna zapowiedź! Amerykanie chcą wrócić na Księżyc

  Donald Trump podpisał rozkaz, który nakazuje Amerykańskiej Agencji Kosmicznej skupienie się nad programami, które pozwolą ludziom po raz kolejny wylądować na Księżycu. Tym razem zostaną tam na dłużej, a następnym krokiem ma być załogowy lot na Marsa.

 4. 127chlopieccas 12.12.2017

  Tak przerzucają "uchodźców" do Europy. Policja przecierała oczy ze zdumienia

  Koszmarne odkrycie hiszpańskiej policji i służb granicznych. Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym między Hiszpanią a Marokiem funkcjonariusze natknęli się na makabryczne znalezisko

 5. 127cerhdsg4 12.12.2017

  Ten człowiek jest chory z nienawiści do Polski?

  Verhofstadt: kara dla TVN to powód, by podjąć kroki w sprawie Polski

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook