Jedynie prawda jest ciekawa

Putin przestrzegł przed wzniecaniem konfliktów

23.01.2012

Premier Władimir Putin oświadczył w poniedziałek z trybuny Forum Narodów Południa Rosji w Kisłowodsku w Kraju Stawropolskim, że uważa za zdrajców wszystkich, którzy próbują wzniecać konflikty etniczne na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W zgromadzeniu tym uczestniczy ponad 300 przedstawicieli ruchów społecznych, organizacji młodzieżowych, duchowieństwa i starszyzny rodowej z 13 regionów tworzących dwa okręgi federalne - Południowy i Północnokaukaski. W regionach tych wciąż działają islamskie ugrupowania separatystyczne.

"Od wieków południe Rosji zamieszkiwały silne narody. Każdy z nich miał własny język, tradycje i obyczaje, ale jedną wielką ojczyznę - Rosję. Miał też jedną wielowiekową, pełną sprzeczności, jednak wielką, wspólną historię" - oznajmił Putin, który po marcowych wyborach prezydenckich chce wrócić na Kreml.

Szef rządu Rosji dodał, że lekcje historii świadczą o tym, jak niebezpieczne są konflikty etniczne. "Wszelkie próby wzniecania waśni narodowościowych są zdradą" - zaznaczył.

W artykule programowym poświęconym polityce narodowościowej, który opublikował w poniedziałkowej "Niezawisimej Gaziecie", Putin przestrzegł przed propagowaniem nacjonalistycznych idei i nawoływaniem do budowy monoetnicznego państwa. Podkreślił, że "jest to najkrótsza droga do unicestwienia narodu rosyjskiego i państwowości rosyjskiej".

Premier wystąpił również przeciwko coraz popularniejszemu w Rosji hasłu "Dość karmienia Kaukazu!". "Gdy zaczynają krzyczeć: Dość karmienia Kaukazu!, możecie być pewni, że jutro nieuchronnie zaczną wołać: Dość karmienia Syberii, Dalekiego Wschodu, Uralu, Powołża, regionu moskiewskiego.... Właśnie według takich recept działali ci, którzy doprowadzili do rozpadu Związku Radzieckiego" - zauważył Putin.

W październiku ubiegłego roku manifestacje pod hasłem "Dość karmienia Kaukazu!" odbyły się w Moskwie i kilku innych miastach FR. W tej stołecznej uczestniczył jeden z najpopularniejszych przywódców opozycji antyputinowskiej - adwokat, bojownik z korupcją i bloger Aleksiej Nawalny. To właśnie on jako pierwszy zaczął publicznie nazywać putinowską Jedną Rosję "partią oszustów i złodziei".

W artykule w "Niezawisimej Gaziecie" szef rządu opowiedział się zarazem za zaostrzeniem przepisów migracyjnych i meldunkowych, a także wprowadzeniem odpowiedzialności karnej za ich łamanie.

PAP
[fot.sxc.hu]
CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook