Jedynie prawda jest ciekawa


Putin przestrzegł przed wzniecaniem konfliktów

23.01.2012

Premier Władimir Putin oświadczył w poniedziałek z trybuny Forum Narodów Południa Rosji w Kisłowodsku w Kraju Stawropolskim, że uważa za zdrajców wszystkich, którzy próbują wzniecać konflikty etniczne na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W zgromadzeniu tym uczestniczy ponad 300 przedstawicieli ruchów społecznych, organizacji młodzieżowych, duchowieństwa i starszyzny rodowej z 13 regionów tworzących dwa okręgi federalne - Południowy i Północnokaukaski. W regionach tych wciąż działają islamskie ugrupowania separatystyczne.

"Od wieków południe Rosji zamieszkiwały silne narody. Każdy z nich miał własny język, tradycje i obyczaje, ale jedną wielką ojczyznę - Rosję. Miał też jedną wielowiekową, pełną sprzeczności, jednak wielką, wspólną historię" - oznajmił Putin, który po marcowych wyborach prezydenckich chce wrócić na Kreml.

Szef rządu Rosji dodał, że lekcje historii świadczą o tym, jak niebezpieczne są konflikty etniczne. "Wszelkie próby wzniecania waśni narodowościowych są zdradą" - zaznaczył.

W artykule programowym poświęconym polityce narodowościowej, który opublikował w poniedziałkowej "Niezawisimej Gaziecie", Putin przestrzegł przed propagowaniem nacjonalistycznych idei i nawoływaniem do budowy monoetnicznego państwa. Podkreślił, że "jest to najkrótsza droga do unicestwienia narodu rosyjskiego i państwowości rosyjskiej".

Premier wystąpił również przeciwko coraz popularniejszemu w Rosji hasłu "Dość karmienia Kaukazu!". "Gdy zaczynają krzyczeć: Dość karmienia Kaukazu!, możecie być pewni, że jutro nieuchronnie zaczną wołać: Dość karmienia Syberii, Dalekiego Wschodu, Uralu, Powołża, regionu moskiewskiego.... Właśnie według takich recept działali ci, którzy doprowadzili do rozpadu Związku Radzieckiego" - zauważył Putin.

W październiku ubiegłego roku manifestacje pod hasłem "Dość karmienia Kaukazu!" odbyły się w Moskwie i kilku innych miastach FR. W tej stołecznej uczestniczył jeden z najpopularniejszych przywódców opozycji antyputinowskiej - adwokat, bojownik z korupcją i bloger Aleksiej Nawalny. To właśnie on jako pierwszy zaczął publicznie nazywać putinowską Jedną Rosję "partią oszustów i złodziei".

W artykule w "Niezawisimej Gaziecie" szef rządu opowiedział się zarazem za zaostrzeniem przepisów migracyjnych i meldunkowych, a także wprowadzeniem odpowiedzialności karnej za ich łamanie.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 2. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 3. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

 4. Lwow 21.03.2018

  Persona non grata dla prezydenckiego ministra? Chce tego Rada Lwowa

  Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o "ksenofobicznych wypowiedziach" polskich urzędników na uroczystościach w Hucie Pieniackiej i zwróciła się do władz Ukrainy o ogłoszenie persona non grata sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego

 5. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

 6. refugeeswelcome 21.03.2018

  Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

  Po wizycie Angeli Merkel w Polsce zaczyna zarysowywać się porozumienie między obu krajami w sprawie uchodźców. Osamotniona w UE Polska nie chce zostać odstawiona na boczny tor, Niemcom zależy zaś na jedności Europy w obliczu zagrożeń - pisze w środę "FAZ"

 7. GDCtir 21.03.2018

  Polacy walczą z kłamstwem o "polskich obozach". Po USA będzie jeździł specjalny TIR

  Powstają kolejne oddolne inicjatywy, przypominające za granicą o tym, kto podczas II Wojny Światowej dokonywał zbrodni, a kto był ich ofiarą. Na ulice USA wyjedzie niedługo TIR z naczepą "German Death Camps"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook