Jedynie prawda jest ciekawa


Putin przegrał na Wschodzie

06.10.2015

Rosyjski politolog Andriej Piontkowski stwierdził na antenie Radia Swoboda, że "uratowanie prezydenta Syrii Baszara el-Asada stało obsesją Putina".

"Władimir Putin przegrał na wschodzie Ukrainy, dlatego postanowił radykalnie zmienić porządek na arenie międzynarodowej, by zademonstrować sukces na innym froncie" – powiedział Piontkowski.

"30 września po raz kolejny obudziliśmy się w innym państwie. Siergiej Iwanow [szef administracji prezydenta Rosji - red.] skromnie i bez emocji oświadczył, że Rada Federacji wydała zgodę na wykorzystanie wojsk rosyjskich za granicą. Nie bardzo było wiadomo, gdzie. Być może w Syrii, a może na Antarktydzie. I znów, podobnie jak w przypadku Krymu i Donbasu, decyzja w tej sprawie należała do jednego człowieka" – tłumaczy polotolog.

Piontkowski podkreśla, że podjęcie rosyjskiej interwencji w Syrii jest skutkiem porażki Putina na wschodzie Ukrainy.

"Świadczy o tym zniknięcie z rosyjskiej przestrzeni medialnej i politycznej takich geopolitycznych pojęć, jak Noworosja i Russki Mir, forsowanych w lecie zeszłego roku. W charakterze nagrody pocieszenia Putin próbuje z powrotem wepchnąć w ciało polityczne Ukrainy takie przestępcze ugrupowania jak republiki ludowe w Doniecku i Ługańsku, które są niczym narośl rakowa. To jednak Putinowi także się nie udaje" – stwierdził politolog.

"Dlatego życiową decyzją dla Putina była radykalna zmiana porządku na arenie międzynarodowej i zademonstrowanie sukcesu w walce na innym froncie" – zaznaczył Andriej Piontkowski.

gah/tvn24.pl

[fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY /RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook