Jedynie prawda jest ciekawa

Putin ostrzega przed islamizacją Turcji

25.11.2015

Putin zarzucił władzom tureckim, że rozmyślnie wspierają islamizację swego kraju. Rośnie napięcie pomiędzy dwoma krajami po zestrzeleniu przez turecki F-16 rosyjskiej maszyny.

- Problem nie tkwi w tej tragedii, problem jest dużo głębszy - powiedział Putin, odnosząc się do zestrzelenia przez Turcję rosyjskiego bombowca.

- Obserwujemy i nie tylko my, zapewniam was, to widzi cały świat, że dzisiejsze kierownictwo Turcji od wielu lat prowadzi dość konsekwentną politykę wewnętrzną wspierającą islamizację kraju - powiedział rosyjski prezydent, przebywający z wizytą w Niżnym Tagile na Uralu.

Putin poparł też stanowisko MSZ, które w następstwie zestrzelenia rosyjskiego samolotu przez tureckie lotnictwo odradziło obywatelom wyjazdy do Turcji, która jest jednym z ulubionych celów wakacyjnych Rosjan.

- Co uczynić po takich tragicznych zdarzeniach, jak zniszczenie naszego samolotu i śmierć pilota? - pytał rosyjski prezydent, oceniając, że rosyjski "MSZ słusznie ostrzegał naszych obywateli przed zagrożeniem".

Przestrzegł, że po wtorkowym incydencie "nie można wykluczyć kolejnych".

- Jeśli do nich dojdzie, musimy reagować. Nasi obywatele znajdujący się w Turcji oczywiście mogą być narażeni na znaczne niebezpieczeństwo i MSZ musi o tym mówić - powiedział Putin dziennikarzom.

We wtorek szef dyplomacji Siergiej Ławrow odradzał Rosjanom wszelkie podróże do Turcji ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Turcja jest głównym celem wyjazdów turystycznych Rosjan – obok Egiptu; jednak wszelkie rosyjskie loty do Egiptu zostały wstrzymane po katastrofie rosyjskiego airbusa na Synaju 31 października.

W 2014 roku do Turcji wyjechały ponad 3 miliony rosyjskich turystów.

Putin zapowiedział też, że załoga zestrzelonego dzień wcześniej rosyjskiego bombowca Su-24, któremu Ankara zarzuciła naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej, zostaną uhonorowani odznaczeniami państwowymi, a dowódcy pośmiertnie zostanie przyznany tytuł Bohatera Rosji.

- Dowódca samolotu będzie pośmiertnie odznaczony Gwiazdą Bohatera Federacji Rosyjskiej - powiedział. Potwierdził, że drugi z pilotów zestrzelonej maszyny, nawigator, został uratowany.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook