Jedynie prawda jest ciekawa


Putin o Korei: nie zrezygnuje z broni atomowej

07.09.2017

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w czwartek, że Korea Północna uważa posiadanie broni jądrowej za jedyny sposób swojej obrony i wyraził wątpliwość, czy Pjongjang zrezygnuje z tej broni. Opowiedział się za włączaniem Pjongjangu we wspólne projekty.

Putin ocenił, że na Półwyspie Koreańskim nie dojdzie do "konfliktu na wielką skalę, szczególnie z wykorzystaniem broni masowego rażenia". Wyraził nadzieję, że wszystkie strony będą miały wystarczająco "zdrowego rozsądku i zrozumienia własnej odpowiedzialności przed ludźmi, którzy żyją w tym regionie".

Podczas dyskusji na sesji plenarnej 3. Forum Ekonomicznego we Władywostoku rosyjski prezydent przyznał, że program nuklearny Pjongjangu wywołuje niepokój. - Jakże się nie niepokoić, jeśli w regionie obserwujemy takie napięcie - mówił. Jednak - jak dodał - "trzeba dalej inwestować, ponieważ jeśli przestanie się pracować na płaszczyźnie ekonomicznej, to sytuacja nie polepszy się, a tylko pogorszy".

Putin wezwał do stopniowego angażowania Korei Północnej we wspólne projekty regionalne i zaznaczył, że Rosja ma w tej kwestii "konkretne propozycje". Wśród nich wymienił m.in. wspólną trasę łączącą rosyjską kolej transsyberyjską i koleje koreańskie oraz przewozy transportowe i zagospodarowanie portów Korei Północnej. - Jest nad czym pracować. Ale eskalowanie atmosfery wojennej, histerii, jest nieproduktywne i do niczego nie doprowadzi - powiedział Putin. Dodał, że Moskwa dostrzega dążenie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa do rozładowania sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Opisując politykę, którą jego zdaniem należy prowadzić wobec Pjongjangu, Putin wskazał: "Należy mówić, że idziemy drogą współpracy, jesteśmy gotowi zapewnić im bezpieczeństwo (...) Ale nastraszenie ich jest niemożliwe. Co my im proponujemy - że nie będziemy stosować sankcji, tj. będziecie lepiej żyć (...), lepiej się ubierać. Ale oni myślą, że następny krok to zaproszenie na cmentarz. I z tym nigdy się nie zgodzą".

W dyskusji brali udział również premier Japonii Shinzo Abe, prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga i prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

Abe - podobnie jak podczas poprzednich spotkań z Putinem - zaapelował, by Rosja i Japonia zakończyły "nienormalną sytuację" w stosunkach dwustronnych, tj. brak traktatu pokojowego. Oba kraje nie podpisały go po II wojnie światowej z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie.

Premier Japonii wezwał także do wymuszenia na Korei Północnej rezygnacji z programu nuklearnego i rakiet balistycznych. Podkreślił, że Korea Północna rzuciła wyzwanie społeczności międzynarodowej i "przekształciła się w bezprecedensowe, poważne i naglące zagrożenie". Zauważył, że próbę nuklearną z 3 września Pjongjang przeprowadził "w odległości zaledwie 300 kilometrów stąd, od Władywostoku".

- Korea Północna prowadzi politykę eskalowania otwartych wyzwań (rzucanych) światu - ocenił Abe. - Jest konieczne, by zmusić ją do natychmiastowego i całkowitego wypełnienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także zrezygnowania z wszelkich programów konstruowania broni jądrowej i rakiet balistycznych - powiedział. - Społeczność międzynarodowa powinna zjednoczyć się i wywrzeć maksymalną presję na Koreę Północną - zaapelował premier Japonii.

Prezydent Korei Południowej w swoim wystąpieniu przekonywał, iż"na Półwyspie Koreańskim, a także ogółem w regionie, nie będzie wojny". Podkreślił, że dla Seulu "podstawowym stanowiskiem" pozostaje rozwiązanie kwestii północnokoreańskiego programu nuklearnego na drodze pokojowej. - Nie sądzę, by stanowisko innych krajów, w tym USA, było odmienne - ocenił. Mun podziękował Rosji za "aktywny udział w zastosowaniu sankcji" wobec Korei Północnej i wyraził pragnienie, by Rosja "nadal okazywała wsparcie w tej kwestii".

Azjatyccy przywódcy podczas sesji podkreślali znaczenie współpracy ich krajów z Rosją. Mun, który prezydentem Korei Południowej został w maju br. i który we Władywostoku po raz pierwszy spotkał się z Putinem, zapewnił, że chce sprawić, by relacje jego kraju z Rosją stały się "bliższe i ściślejsze". Korea Południowa jest, jak ocenił, optymalnym partnerem Rosji w zagospodarowywaniu jej regionów dalekowschodnich.

Jako sfery współpracy z Rosją Mun wymienił realizowane już projekty związane z Północną Drogą Morską; ocenił, że współpraca obu krajów w sferze budowy statków i logistyki może przyczynić się do "zmiany mapy międzynarodowych połączeń morskich". Wskazał, że w razie poprawy sytuacji na Półwyspie Koreańskim możliwe byłoby połączenie gazociągów Rosji i Korei Południowej, poprzez terytorium Korei Północnej. Daleki Wschód - ocenił - może stać się "platformą dynamicznej współpracy" w regionie Pacyfiku.

3. Forum Ekonomiczne we Władywostoku zakończyło się w czwartek; bezpośrednio po sesji plenarnej Putin i Abe udali się na rozmowy dwustronne.

PAP

Warto poczytać

 1. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 2. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 3. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 4. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 5. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 6. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 7. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 8. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook