Jedynie prawda jest ciekawa


Putin na czele ruchu społecznego

12.06.2013

Prezydent Rosji Władimir Putin, stanął na czele Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego, który jest nieformalną strukturą skupiającą stronników prezydenta. Właśnie przekształcił się w ruch społeczny

Decyzje te zapadły na zakończonym w środę w Moskwie dwudniowym zjeździe ONF, w którym uczestniczyło 1,5 tys. sympatyków Putina ze wszystkich 83 regionów Federacji Rosyjskiej. Uchwalili oni podstawowe dokumenty frontu - statut, manifest i deklarację - a także wyłonili jego władze. Putina na przywódcę ONF wybrali przez aklamację.

Zwracając się do zebranych, prezydent wyraził nadzieję, że ONF "stanie się rzeczywiście ogólnorosyjską organizacją, na której forum ludzie o różnych poglądach będą poszukiwać sposobów rozwiązywania problemów, przed jakimi stoi Rosja". "Tylko w ten sposób, a nie walcząc ze sobą, znajdziemy optymalną drogę naszego rozwoju" - oznajmił.

"Jestem przekonany, że jesteśmy na właściwej drodze. Jesteśmy za Rosją" - oświadczył Putin, dodając, że ONF "powinien umożliwić każdemu, kto wyznaje wspólne wartości, włączenie się do budowy Rosji".

ONF zawiązał się w maju 2011 roku z inicjatywy Putina, w którego zamyśle miała to być koalicja organizacji, którym nie jest obojętna przyszłość Rosji. W ciągu dwóch lat do frontu przystąpiły lojalne wobec Kremla stowarzyszenia kombatanckie, młodzieżowe, kobiece, związkowe i biznesowe - łącznie ponad 1900 organizacji z całej Rosji.

Akces do ONF zgłosiły również niektóre zakłady pracy, m.in. Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD), Poczta Rosji i Siewierstal. Jego partnerami zostały partie polityczne: Jedna Rosja, Patrioci Rosji, Ojczyzna i Kozacka Partia FR.

Podczas wyborów prezydenckich w marcu 2012 roku ONF w różnych miastach FR organizował manifestacje poparcia dla Putina. Uczestniczył także w wyborach do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, w grudniu 2011 roku. Jego przedstawicielom przypadła jedna trzecia miejsc na listach Jednej Rosji, kierowanej przez Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa. Ostatecznie objęli oni 87 mandatów (z 238 zdobytych przez tę partię władzy).

W ONF jako ruchu społecznym nie będzie członkostwa zbiorowego, lecz jedynie uczestnictwo indywidualne. Taki jest wymóg ustawy o organizacjach społecznych. Jest to też wygodne dla Putina, który od likwidacji KPZR w 1991 roku nie należał do żadnej partii czy ugrupowania politycznego. Nawet stojąc na czele Jednej Rosji formalnie nie był jej członkiem.

W strukturach Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego znajdą się także znani krytycy polityki Putina. Na przykład propozycję kierowania pracami ośrodka, który będzie zajmować się problemami integracji na obszarze eurazjatyckim, otrzymał Igor Jurgens, były prezes moskiewskiego Instytutu Rozwoju Współczesnego (Insor). Ten liberalny think tank za czasów prezydentury Miedwiediewa był jego sztabem intelektualnym.

W uchwalonym na zjeździe manifeście ONF zdefiniowano jako strukturę "łączącą różne siły polityczne i społeczne wokół kluczowych długofalowych priorytetów rozwoju kraju".

Wśród najważniejszych postulatów wymieniono "przeprowadzenie nowej industrializacji i zbudowanie silnej, konkurencyjnej gospodarki". ONF stawia też przed sobą zadanie "urzeczywistnienia historycznej misji Rosji jako ośrodka integracyjnego na obszarze eurazjatyckim". W tym celu - podkreślono w manifeście - "należy umacniać ogólnonarodową solidarność i jedność pokoleń".

W ocenie politologa Jewgienija Minczenki Kreml utworzył ONF "na wszelki wypadek", jako alternatywę wobec Jednej Rosji. "Front może później zostać przekształcony w blok wyborczy lub partię, albo pozostać strukturą zapasową" - wyjaśnił Minczenko, cytowany przez dziennik "Moskowskij Komsomolec".

Rządząca Jedna Rosja ma silnie negatywny wizerunek - przez dużą część społeczeństwa uważana jest za "partię oszustów i złodziei". Niektórzy analitycy nie wykluczają, że wkrótce będzie ona musiała zejść ze sceny politycznej.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook