Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putin: Musimy odpowiedzieć na działania NATO

22.06.2016

Prezydent Władimir Putin oświadczył w środę, że NATO nasila agresywne] działania w pobliżu rosyjskich granic, w związku z czym Rosja będzie musiała skupić się na rozwiązaniu zadań mających na celu zwiększenie jej zdolności obronnych.

"NATO nasila swoją agresywną retorykę i agresywne działania w pobliżu naszych granic. W tych warunkach mamy obowiązek, by szczególną uwagę poświęcić rozwiązaniu zadań mających na celu podwyższenie możliwości obronnych naszego kraju" - powiedział Putin w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu Rosji). 

Prezydent podkreślił potrzebę połączenia sił w walce z terroryzmem międzynarodowym. Jak ocenił, "konieczne jest tworzenie nowoczesnego, pozablokowego i równego dla wszystkich państw systemu bezpieczeństwa zbiorowego". Rosja - zapewnił - "jest otwarta na dyskusje o tej bardzo ważnej kwestii i niejednokrotnie deklarowała gotowość do dialogu". Dodał następnie: "Ale na razie znowu, tak jak to było przed II wojną światową, nie widzimy w odpowiedzi pozytywnej reakcji". Gospodarz Kremla przemawiał na ostatnim posiedzeniu Dumy tej kadencji. 

Nowy skład izby zostanie wyłoniony w wyborach wyznaczonych na 18 września. Putin powiedział, że uważa za "historyczny rezultat" Dumy tej kadencji "integrację prawną" Krymu i Sewastopola z Rosją. Ocenił, że deputowani "poparli nastroje przeważającej większości obywateli Rosji, mieszkańców Krymu i Sewastopola". Prezydent podkreślił też, że wszystkie frakcje odchodzącej Dumy przejawiły zgodność w kwestiach polityki zagranicznej. "Nikomu nie udało się rozbić waszej jedności, a zatem i konsolidacji naszego społeczeństwa" - wskazał. 

Występując w parlamencie w dniu 75. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na ZSRR, Putin ocenił, że II wojnie światowej można było zapobiec przez - jak się wyraził - stanowcze i we właściwym czasie "poskromienie" nazistów i ich wspólników. Według niego odrzucono "propozycje Związku Radzieckiego dotyczące zbiorowej obrony". Rosyjski prezydent zauważył, że "władze niektórych krajów zachodnich wolały politykę powstrzymywania ZSRR, dążyły do postawienia go w sytuacji izolacji międzynarodowej". Putin ocenił także, że "wspólnota międzynarodowa nie przejawiła czujności, woli i solidarności w celu zapobieżenia wojnie".

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 4. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 5. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 6. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 7. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 8. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook