Jedynie prawda jest ciekawa


Putin-Merkel telefonicznie

31.03.2014

Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec po południu rozmawiali o sytuacji na Ukrainie. Jak podały służby prasowe Kremla, telefoniczna rozmowa dotyczyła m.in. „możliwości międzynarodowego wsparcia dla przywrócenia stabilności".

Podała ona, że "omówiono różne aspekty sytuacji na Ukrainie, w tym możliwości międzynarodowego wsparcia dla przywrócenia stabilności". Kremlowska służba prasowa nie przekazała szczegółów.

Poinformowała natomiast, że Putin "podkreślił wagę przeprowadzenia na Ukrainie reformy konstytucyjnej, której celem będzie obrona żywotnych interesów mieszkańców wszystkich regionów ukraińskich".

Służba prasowa Kremla podała, że podczas wymiany poglądów na sytuację w Naddniestrzu rosyjski prezydent powiedział, iż "konieczne są skuteczne działania na rzecz zaprzestania faktycznej blokady tego regionu oraz poszukiwanie sprawiedliwego i całościowego uregulowania problemu naddniestrzańskiego".

Według kremlowskiej służby prasowej Putin i Merkel "porozumieli się co do kontynuowania ścisłych dwustronnych kontaktów w poruszonych sprawach na różnych szczeblach".

Przekazała ona też, że poniedziałkowa rozmowa odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej.

Przywódcy Rosji i Niemiec w tym miesiącu rozmawiali już kilkakrotnie - inicjatorem wszystkich tych kontaktów była strona niemiecka.

Według rzecznika niemieckiej kanclerz, Steffena Seiberta, Putin powiedział też, że wydał rozkaz wycofania ze wschodniej granicy z Ukrainą części skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich.

Przed komunikatem Kremla o rozmowie Putina z Merkel napłynęły informacje o decyzjach Rosji, mogących świadczyć o jej gotowości do spełnienia niektórych ze stawianych jej przez kraje zachodnie warunków zażegnania kryzysu na Ukrainie.

Moskwa zadeklarowała, że gotowa jest pod pewnymi warunkami uznać prawomocność majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wyraziła gotowość do współpracy z nowymi ukraińskimi władzami. Poinformowała również o wycofaniu batalionu piechoty z poligonu w obwodzie rostowskim, przy granicy z Ukrainą.

Wcześniej, po niedzielnych rozmowach z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Paryżu, minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow podtrzymał stanowisko Moskwy w sprawie reformy konstytucyjnej na Ukrainie. Oświadczył, że nie może ona funkcjonować jako jednolite państwo; powinna raczej być luźną federacją regionów, które same będą mogły wybrać własny model gospodarczy, język i religię. Ławrow oznajmił również, że Ukraina musi zobowiązać się do neutralności i zrezygnować z wejścia do NATO.

W sobotę Ławrow zapewnił, że Moskwa "absolutnie nie ma zamiaru" przekraczać granicy z Ukrainą.

Problem Naddniestrza, omówiony przez Putina i Merkel, był również jednym z tematów piątkowej rozmowy telefonicznej prezydenta Rosji z prezydentem USA Barackiem Obamą, a także niedzielnych rozmów szefów dyplomacji tych dwóch krajów w stolicy Francji.

Jak poinformowała służba prasowa Kremla, Putin zwrócił uwagę Obamy na "faktyczną zewnętrzną blokadę Naddniestrza". Prezydent Rosji podkreślił, iż blokada Naddniestrza "w sposób istotny utrudnia życie mieszkańcom regionu, przeszkadza ruchowi osobowemu, normalnemu handlowi i działalności gospodarczej".

Z kolei w sobotę Ławrow zarzucił Zachodowi "zbywanie całkowitym milczeniem" blokady Naddniestrza ze strony Kiszyniowa i Kijowa. "Kiszyniów i nowe ukraińskie władze faktycznie ustanowiły tam blokadę. Nasi europejscy partnerzy zbywają to całkowitym milczeniem. Co więcej, Unia Europejska i, jak się wydaje, także Stany Zjednoczone popierają taką linię" - oświadczył. Szef MSZ Rosji zapowiedział, że Moskwa "bardzo poważnie porozmawia z nimi na ten temat".

W poniedziałek szef MSZ Rosji ogłosił, że w ciągu 10-12 dni odbędą się konsultacje w formacie 5 plus 2 w sprawie Naddniestrza.

Naddniestrze to separatystyczny rosyjskojęzyczny region Mołdawii, który przy wsparciu Moskwy w 1992 roku praktycznie oderwał się od Mołdawii i jest kontrolowany przez Rosję. Mołdawia, która w czerwcu zamierza podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE, obawia się, że Kreml po aneksji Krymu może zechcieć przyłączyć Republikę Naddniestrzańską do Federacji Rosyjskiej.

Rozmowy o uregulowaniu kwestii Naddniestrza w formacie 5 plus 2 toczą się od października 2005 roku. "Piątkę" tworzą: Rosja, Ukraina, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), USA oraz Unia Europejska. Natomiast "dwójkę" stanowią Naddniestrze i Mołdawia. Rosja i Ukraina uczestniczą w negocjacjach w charakterze gwarantów przyszłego porozumienia, OBWE - w roli pośrednika, a Stany Zjednoczone i UE - jako obserwatorzy. Naddniestrze i Mołdawia to strony konfliktu.

PAP, ruk

[Fot. g-8.de]

Warto poczytać

 1. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 2. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 3. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 4. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 5. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 6. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 7. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 8. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook