Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putin-Merkel telefonicznie

31.03.2014

Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec po południu rozmawiali o sytuacji na Ukrainie. Jak podały służby prasowe Kremla, telefoniczna rozmowa dotyczyła m.in. „możliwości międzynarodowego wsparcia dla przywrócenia stabilności".

Podała ona, że "omówiono różne aspekty sytuacji na Ukrainie, w tym możliwości międzynarodowego wsparcia dla przywrócenia stabilności". Kremlowska służba prasowa nie przekazała szczegółów.

Poinformowała natomiast, że Putin "podkreślił wagę przeprowadzenia na Ukrainie reformy konstytucyjnej, której celem będzie obrona żywotnych interesów mieszkańców wszystkich regionów ukraińskich".

Służba prasowa Kremla podała, że podczas wymiany poglądów na sytuację w Naddniestrzu rosyjski prezydent powiedział, iż "konieczne są skuteczne działania na rzecz zaprzestania faktycznej blokady tego regionu oraz poszukiwanie sprawiedliwego i całościowego uregulowania problemu naddniestrzańskiego".

Według kremlowskiej służby prasowej Putin i Merkel "porozumieli się co do kontynuowania ścisłych dwustronnych kontaktów w poruszonych sprawach na różnych szczeblach".

Przekazała ona też, że poniedziałkowa rozmowa odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej.

Przywódcy Rosji i Niemiec w tym miesiącu rozmawiali już kilkakrotnie - inicjatorem wszystkich tych kontaktów była strona niemiecka.

Według rzecznika niemieckiej kanclerz, Steffena Seiberta, Putin powiedział też, że wydał rozkaz wycofania ze wschodniej granicy z Ukrainą części skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich.

Przed komunikatem Kremla o rozmowie Putina z Merkel napłynęły informacje o decyzjach Rosji, mogących świadczyć o jej gotowości do spełnienia niektórych ze stawianych jej przez kraje zachodnie warunków zażegnania kryzysu na Ukrainie.

Moskwa zadeklarowała, że gotowa jest pod pewnymi warunkami uznać prawomocność majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wyraziła gotowość do współpracy z nowymi ukraińskimi władzami. Poinformowała również o wycofaniu batalionu piechoty z poligonu w obwodzie rostowskim, przy granicy z Ukrainą.

Wcześniej, po niedzielnych rozmowach z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Paryżu, minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow podtrzymał stanowisko Moskwy w sprawie reformy konstytucyjnej na Ukrainie. Oświadczył, że nie może ona funkcjonować jako jednolite państwo; powinna raczej być luźną federacją regionów, które same będą mogły wybrać własny model gospodarczy, język i religię. Ławrow oznajmił również, że Ukraina musi zobowiązać się do neutralności i zrezygnować z wejścia do NATO.

W sobotę Ławrow zapewnił, że Moskwa "absolutnie nie ma zamiaru" przekraczać granicy z Ukrainą.

Problem Naddniestrza, omówiony przez Putina i Merkel, był również jednym z tematów piątkowej rozmowy telefonicznej prezydenta Rosji z prezydentem USA Barackiem Obamą, a także niedzielnych rozmów szefów dyplomacji tych dwóch krajów w stolicy Francji.

Jak poinformowała służba prasowa Kremla, Putin zwrócił uwagę Obamy na "faktyczną zewnętrzną blokadę Naddniestrza". Prezydent Rosji podkreślił, iż blokada Naddniestrza "w sposób istotny utrudnia życie mieszkańcom regionu, przeszkadza ruchowi osobowemu, normalnemu handlowi i działalności gospodarczej".

Z kolei w sobotę Ławrow zarzucił Zachodowi "zbywanie całkowitym milczeniem" blokady Naddniestrza ze strony Kiszyniowa i Kijowa. "Kiszyniów i nowe ukraińskie władze faktycznie ustanowiły tam blokadę. Nasi europejscy partnerzy zbywają to całkowitym milczeniem. Co więcej, Unia Europejska i, jak się wydaje, także Stany Zjednoczone popierają taką linię" - oświadczył. Szef MSZ Rosji zapowiedział, że Moskwa "bardzo poważnie porozmawia z nimi na ten temat".

W poniedziałek szef MSZ Rosji ogłosił, że w ciągu 10-12 dni odbędą się konsultacje w formacie 5 plus 2 w sprawie Naddniestrza.

Naddniestrze to separatystyczny rosyjskojęzyczny region Mołdawii, który przy wsparciu Moskwy w 1992 roku praktycznie oderwał się od Mołdawii i jest kontrolowany przez Rosję. Mołdawia, która w czerwcu zamierza podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE, obawia się, że Kreml po aneksji Krymu może zechcieć przyłączyć Republikę Naddniestrzańską do Federacji Rosyjskiej.

Rozmowy o uregulowaniu kwestii Naddniestrza w formacie 5 plus 2 toczą się od października 2005 roku. "Piątkę" tworzą: Rosja, Ukraina, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), USA oraz Unia Europejska. Natomiast "dwójkę" stanowią Naddniestrze i Mołdawia. Rosja i Ukraina uczestniczą w negocjacjach w charakterze gwarantów przyszłego porozumienia, OBWE - w roli pośrednika, a Stany Zjednoczone i UE - jako obserwatorzy. Naddniestrze i Mołdawia to strony konfliktu.

PAP, ruk

[Fot. g-8.de]

Słowa kluczowe:

Angela Merkel

,

Putin

,

Niemcy

,

Rosja

,

Ukraina

Warto poczytać

 1. MG4482t5448289em600xf2e4bf25 26.04.2017

  Krzysztof Szczerski złoży wizytę w Waszyngtonie i NY

  Polityki bezpieczeństwa, współpraca wojskowa, a także aktualne kwestie bilateralne, w tym plan tegorocznych wizyt na najwyższym szczeblu - te m.in. kwestie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski będzie omawiał w środę podczas swojej wizyty Waszyngtonie.

 2. mid-epa05926589 26.04.2017

  Hollande boi się Le Pen?

  Prezydent Francji Francois Hollande zwrócił się w środę do ministrów, aby zrobili, co mogą, aby kandydatka skrajnej prawicy na prezydenta Marine Le Pen poniosła największą możliwą porażkę w drugiej turze wyborów 7 maja - poinformował rzecznik prezydenta.

 3. mid-17425217 26.04.2017

  Prezydent RP w Meksyku

  - Polska chce świata zbudowanego na współpracy i bezpieczeństwie – powiedział prezydent Andrzej Duda w Mieście Meksyk na uroczystej sesji meksykańskiego Senatu.

 4. gabriel-stef 25.04.2017

  Premier Izraela nie spotkał się z szefem MSZ Niemiec

  Netanjahu nie aprobuje spotkania Gabriela z organizacjami krytycznymi wobec polityki swojego rządu

 5. JMLepen2017 25.04.2017

  Jean-Marie Le Pen krytykuje córkę za kampanię wyborczą

  - Sądzę, że jej kampania była zbyt wyluzowana - powiedział Jean-Marie Le Pen w radiu RTL.

 6. france-12731501280 25.04.2017

  Niemiecka gazeta: To koniec V Republiki

  "Francuzi nie tylko wybrali dwoje kandydatów na prezydenta, lecz zlikwidowali także za pomocą kartki wyborczej Piątą Republikę".

 7. mid-epa05925266 25.04.2017

  Szef MSZ Węgier: Rosja to nie zagrożenie

  Peter Szijjarto chce, by węgierskie podejście do Rosji było szanowane.

 8. un-516083960720 25.04.2017

  Polska członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ?

  Polska jest obecnie jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19.

CS142fotMINI

Czas Stefczyka 142/2017

PDF (5,15 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook