Jedynie prawda jest ciekawa


Putin: mamy prawo reagować na rozwój infrastruktury wojskowej w Polsce

22.12.2017
1270putinszojgu
Putin: mamy prawo reagować na rozwój infrastruktury wojskowej w Polsce

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że jego kraj ma suwerenne prawo do tego, by adekwatnie reagować na zagrożenia związane - jak to określił - "z agresywnym rozwojem infrastruktury wojskowej", w tym infrastruktury USA w Europie.

Na posiedzeniu rozszerzonego kolegium ministerstwa obrony Rosji Putin zalecił wojskowym, by "w jak najdokładniejszy sposób" śledzili zmianę równowagi sił i sytuacji wojskowo-politycznej na świecie, przede wszystkim w pobliżu granic Rosji. Wymienił w tym kontekście regiony strategicznie ważne dla Rosji, jak Bliski Wschód, Półwysep Koreański, a także kontynent europejski. 

W tym ostatnim regionie - oświadczył - "w przyspieszonym tempie odbywa się wzmacnianie infrastruktury NATO i USA". Zapewnił, że Rosja "ma suwerenne prawo i wszelkie możliwości do tego, by adekwatnie i na czas reagować na podobne potencjalne zagrożenia". 

Putin oznajmił, że nowa strategia bezpieczeństwa narodowego USA "ma charakter ofensywny - mówiąc językiem dyplomatycznym, a jeśli przetłumaczyć na język wojskowy, to w sposób oczywisty ma charakter agresywny". Dodał następnie, że Rosja powinna to uwzględniać w swoich działaniach praktycznych.

"Nazywajmy rzeczy po imieniu. Jeśli chodzi o wydarzenia w Europie, to chodzi właśnie o infrastrukturę ofensywną, która jest tam tworzona" - mówił Putin. 

Zarzucił Stanom Zjednoczonym naruszenia zapisów traktatu o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu z 1987 roku i jako przykład wymienił elementy systemu obrony przeciwrakietowej USA w Rumunii i w Polsce. Oznajmił, że w Polsce rozlokowywane są "uniwersalne amerykańskie wyrzutnie systemów obrony przeciwrakietowej". Ocenił, że "formalnie są one przeznaczone dla antyrakiet", ale mogą zostać zastosowane "także do wystrzeliwania rakiet manewrujących" średniego zasięgu.

Putin zapewnił, że zdolności obronne Rosji zostaną zapewnione "w sposób bezwarunkowy". Jako sposoby na osiągnięcie tych zdolności wymieniał intelekt, twórcze podejście i dyscyplinę. "Nie będziemy opierać się wyłącznie na muskułach wojskowych. Nie będziemy angażować się w bezmyślny, wyczerpujący nasz budżet wyścig zbrojeń" - zapewnił.

"Nie jest nam potrzebna niezliczona ilość baz (wojskowych) na całym świecie. Nie mamy zamiaru odgrywania roli światowego żandarma. To dużo kosztuje i absolutnie nie mamy tego w planach" - podkreślił Putin. 

Wymieniając osiągnięcia rosyjskich sił zbrojnych w mijającym roku, Putin wspomniał m.in., że "ważnym etapem przygotowania bojowego" były wspólne z Białorusią ćwiczenia wojskowe Zapad-2017, przeprowadzone we wrześniu.

Na posiedzeniu kolegium ministerstwa obrony szef tego resortu Siergiej Szojgu poinformował, że ponad 48 tys. żołnierzy rosyjskich sił zbrojnych zdobyło "bezcenne doświadczenie bojowe" w Syrii. Ponad 14 tys. z nich otrzymało odznaczenia państwowe - dodał.

Szojgu powiedział także, że w ciągu dwóch lat operacji wojskowej w Syrii rosyjskie lotnictwo wykonało 34 tys. lotów bojowych. Zapewnił, że w trakcie operacji zabitych zostało ponad 60 tys. bojowników w Syrii, w tym - 2,8 tys. tych, którzy pochodzili z Federacji Rosyjskiej.

Minister obrony poinformował Putina, że polecenie wycofania z Syrii kontyngentu zostało zrealizowane. Zapowiedział, że w Syrii pozostaną trzy bataliony policji wojskowej; Rosja zachowuje też dwie bazy - lotniczą w Hmejmim i morską w porcie Tartus.

Szojgu zapowiedział, że Rosja zapewni stałą obecność na Morzu Śródziemnym swoich okrętów nawodnych i podwodnych z precyzyjnym uzbrojeniem dalekiego zasięgu.


Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL MANDATORY CREDIT

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook