Jedynie prawda jest ciekawa


Putin kończy z udawaną demokracją. Wybory zostaną zniesione

03.04.2018
Putin12032018
Putin kończy z udawaną demokracją. Wybory zostaną zniesione

W Jekaterynburgu, czwartym co do wielkości mieście Rosji, obwodowy parlament zniósł we wtorek bezpośrednie wybory mera miasta. Decyzja uderza w popularnego i związanego z opozycją mera Jewgienija Rojzmana i wywołała protesty opozycji i mieszkańców.

Decyzję o zniesieniu bezpośrednich wyborów mera podjęli deputowani zgromadzenia ustawodawczego obwodu swierdłowskiego, czyli regionu, którego głównym miastem jest Jekaterynburg. Zgromadzenie to jest zdominowane przez rządzącą partię Jedna Rosja.

Mera Jekaterynburga mieszkańcy miasta wybierali w bezpośrednim głosowaniu od 2010 roku. Teraz wyłaniać go będą radni miejscy spośród kandydatów zaproponowanych przez specjalną komisję.

Zniesienie bezpośrednich wyborów mera zaproponował pod koniec marca gubernator obwodu swierdłowskiego Jewgienij Kujwaszew, skonfliktowany - jak się ocenia - z Rojzmanem. Szef obwodu zapewniał, że jego celem jest ujednolicenie obecnie rozdzielonych między dwa stanowiska kompetencji gospodarza miasta.

Mer, którym w Jekaterynburgu jest od 2013 popularny w mieście Rojzman, jest przewodniczącym rady miejskiej i pełni głównie funkcje reprezentacyjne, w jego gestii są też sprawy samorządu lokalnego. Kwestie administracyjno-gospodarcze należą do szefa administracji miejskiej, wybieranego przez radę miejską. Podobny system - wyłaniania przez radę miejską na zasadzie konkursu menadżera-administratora - istnieje także w innych rosyjskich miastach.

Teraz wybór mera Jekaterynburga będzie należał wyłącznie do radnych miejskich, a specjalna komisja, która będzie proponować kandydatów, w połowie będzie formowana przez radnych, a w połowie przez gubernatora obwodu.

Przeciwko zmianom był nie tylko Rojzman, związany z Platformą Obywatelską, partią powołaną niegdyś przez miliardera Michaiła Prochorowa. Sprzeciwiali im się także lokalni działacze Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF), Sprawiedliwej Rosji i Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, czyli trzech partii reprezentowanych w parlamencie Rosji.

Rojzman argumentował, że zmiana systemu wyborów mera jest naruszeniem konstytucji Rosji oraz Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Zarzucał władzom regionu, że likwidując bezpośrednie wybory chcą przypodobać się władzom centralnym i celowo wystąpiły z tą inicjatywą, której większość mieszkańców nie popiera, już po wyborach prezydenckich w Rosji przeprowadzonych 18 marca. Wskazywał też, że Jekaterynburg jest miastem dobrze zarządzanym, w przeciwieństwie do zadłużonego obwodu swierdłowskiego.

Badania ośrodka Socjum, cytowane we wtorek przez dziennik "Wiedomosti", wskazują, że 62 proc. mieszkańców Jekaterynburga nie chce zniesienia bezpośrednich wyborów mera miasta. Jednocześnie 71 proc. chciałoby, by mer dysponował wszystkimi kompetencjami (obecnie podzielonymi).

Politolog Michaił Winogradow ocenił w rozmowie z "Wiedomostiami", że istnieje dążenie do zniesienia bezpośrednich wyborów mera również w pozostałych ośmiu miastach-stolicach regionów Federacji Rosyjskiej, w których jeszcze się one zachowały. Mer Nowosybirska, innego wielkiego miasta Rosji, Anatolij Łokot, niedawno publicznie poparł Rojzmana. - Jestem przekonany, że polityczną konsekwencją takiego dołączania merów do pionu władzy (tzw. wertikali, czyli scentralizowanego systemu władzy w Rosji-PAP) będzie utrata możliwości kontroli gospodarza miasta i jego odpowiedzialności przed ludźmi - oświadczył mer Nowosybirska, który wywodzi się z KPRF.

Przeciwko zniesieniu bezpośrednich wyborów protestowali w poniedziałek mieszkańcy Jekaterynburga. Wiec zgromadził co onajmniej kilka tysięcy ludzi - według organizatorów od pięciu do 10 tysięcy. Demonstrujący przynieśli plakaty: "Nie tykać wyborów", krzyczeli: "To nasze miasto", "Rojzman jest naszym merem", żądali też dymisji gubernatora Kujwaszewa. Na wiecu wystąpił Rojzman, który zapewniał, że nie zabiega jedynie o własne stanowisko. - Chcę, by nasze dzieci miały prawo do wybierania mera, a wtedy miasto będzie się rozwijać - przekonywał.

Na wiec przyjechał Leonid Wołkow, współpracownik jednego z liderów opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego oraz inny opozycyjny polityk Dmitrij Gudkow. Wsparł Rojzmana sam Nawalny, jak i celebrytka i dziennikarka Ksenia Sobczak, która startowała w wyborach prezydenckich 18 marca.

Rojzman jest uważany za reprezentanta opozycji na szczeblu władz lokalnych. W wyborach mera startował z ramienia partii Prochorowa, uczestniczył w pikietach poparcia dla aresztowanych uczestników wielkich protestów antyrządowych w Rosji w 2012 roku. Krytykował też politykę Rosji wobec Ukrainy. Jego kadencja jako mera miasta kończy się w bieżącym roku.

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook