Jedynie prawda jest ciekawa

Putin gra na zniesienie sankcji

29.09.2015

Rosyjski politolog Aleksiej Makarkin ocenia, że przemówienie Putina w ONZ było wstępem do otwarcia kwestii zniesienia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

W komentarzu dla gazety "Wiedomosti" Makarkin pisze, że jednocześnie "rosyjski przekaz był jasny: wszystkiemu winien jest Zachód, który doprowadził do burz w Afryce i na Wschodzie, lecz teraz musimy rozwiązać problem razem i nikomu nie jest potrzebna zimna wojna".

Politolog uważa, że prezydent USA Barack Obama nie chce zostawić problemu Bliskiego Wschodu następnemu prezydentowi - musi rozwiązać sprawę Państwa Islamskiego i gotów jest współpracować w tej kwestii z Rosją. Jednak występują tu dwie przeszkody: wschód Ukrainy, gdzie Rosja chce zamrozić konflikt, a USA domagają się jego politycznego uregulowania, i Syria, gdzie Rosja upiera się przy pozostaniu u władzy prezydenta Baszara el-Asada, którego odsunięcia domagają się z kolei Stany Zjednoczone.

Inny rosyjski politolog, Dmitrij Oreszkin, również na łamach "Wiedomosti" wyraził pogląd, że wystąpienie Putina na forum ONZ nie może być uznane za sposób na rozwiązanie kwestii sankcji wobec Rosji.

Jest on zdania, że miało ono dwa cele: odwrócenie uwagi od fiaska z Noworosją (jak nazywa się w Rosji samozwańcze republiki proklamowane przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy) - na jej wsparcie nie wystarcza środków i przychodzi się z niej wycofywać, a także zrzucenie winy na sytuację w Syrii na USA.

Oreszkin przypomina, że Obama mówił więcej o Ukrainie, a Putin o Syrii, co może sprawić dobre propagandowe wrażenie w Rosji, jednak nie przed międzynarodowym audytorium.

W konkluzji politolog Oreszkin ocenia, że "USA są zmuszone do dialogu, lecz wszyscy rozumieją, że koalicja w kwestii syryjskiej nie jest możliwa".

PAP

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. dzieci17122017 17.12.2017

  Dzieci śpiewają hymn ku czci diabła. Chora zabawa czy wstęp do satanizmu?

  W czasie Adwentu, kiedy chrześcijanie przygotowują się do godnego przeżycia świąt Bożego Narodzenia, w Holandii kilkuletnie maluchy uczą się piosenki o tym, że są „dziećmi diabła”.

 2. 1270dontrump 17.12.2017

  Putin podziękował Trumpowi za pomoc CIA w udaremnieniu zamachu

  Prezydent Władimir Putin zatelefonował w niedzielę do prezydenta Donalda Trumpa, by podziękować mu za przekazane przez CIA informacje, które umożliwiły udaremnienie ataku terrorystycznego w Rosji - poinformowała służba prasowa Kremla.

 3. Berlinzamach2016wiki 17.12.2017

  Nowe fakty w sprawie zamachowca z Berlina. Policja wiedziała że uczy się budować bombę i oferuje usługi ISIS. Nic z tym nie zrobiono

  Islamski terrorysta Anis Amri, który rok temu w Berlinie zabił 12 osób, był na długo przed zamachem intensywnie obserwowany przez niemieckie służby - podał w niedzielę dziennik "Welt am Sonntag". Nie wiadomo, dlaczego go nie aresztowano

 4. Papiez17122017 17.12.2017

  "Dziękujemy Bogu za mądrego pasterza". Papież Franciszek kończy 81 lat

  Papież Franciszek kończy w niedzielę 81 lat. Katolicki dziennik "Avvenire" pisze, że papież nie lubi ceremonii na swoją cześć. Przypomina, że przed rokiem z okazji urodzin zaprosił grupę bezdomnych na śniadanie w Domu Świętej Marty w Watykanie, gdzie mieszka

 5. Pakistan17122017 17.12.2017

  Weszli do kościoła i zaczęli strzelać do ludzi. Nie żyje 9 osób

  Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 30 zostało rannych, gdy uzbrojeni napastnicy zaatakowali w niedzielę kościół metodystyczny w Kwecie, na zachodzie Pakistanu, detonując bombę i strzelając do wiernych. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwóch napastników

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook