Jedynie prawda jest ciekawa


Putin chroni swoje interesy

12.05.2012

Trzy dni po katastrofie rosyjskiego samolotu w dżungli z Moskwy do Indonezji poleciały trzy samoloty pełne rosyjskich śledczych i ekip ratunkowych. Mimo że w katastrofie Rosjanie nie stracili prezydenta, to dokładnie zbadają jej przyczyny. W wypadku katastrofy rządowego Tu-154M pod Smoleńskiem o podobnej akcji ze strony rządu Donalda Tuska mogliśmy tylko pomarzyć.

Dzień po katastrofie prezydent Putin zadzwonił do prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono i uzgodnił współpracę przy poszukiwaniach czarnych skrzynek i badaniu przyczyn katastrofy. „Ze swojej strony wydałem konieczne polecenia rosyjskim przedstawicielom wzięcia bardzo aktywnego udziału w prowadzonym śledztwie” – poinformował Putin.

Jednakże w tym samym czasie w Indonezji już lądował pierwszy samolot z Rosjanami (a to znaczy, że z Moskwy musiał wystartować jeszcze w dniu katastrofy). „Pozwolimy Rosjanom zbadać przyczynę wypadku” – powiedział jeden z indonezyjskich urzędników.

Kolejne dwa samoloty odleciały do Indonezji już po rozmowie prezydentów.

„Rosja zamierza uczestniczyć w śledztwie w sprawie katastrofy” – poinformował krótko rosyjski MSZ. Komitet Śledczy rosyjskiej Prokuratury Generalnej wszczął już własne śledztwo w sprawie katastrofy. Do Indonezji lecą więc już nie tylko ratownicy, ale i prokuratorzy oraz przedstawiciele MAK.

Najnowszy rosyjski supersamolot pasażerski „Suchoj Superjet-100” rozbił się 9 maja w tropikalnej dżungli na stokach góry Salak. Samolot odbywał podróż promocyjną po sześciu państwach Azji.  Po przybyciu do Indonezji wystartował w lot reklamowy z 45 pasażerami na pokładzie (przedstawicielami linii lotniczych, obywatelami pięciu państw, wśród których było tylko 8 Rosjan).

Superjet roztrzaskał się na wysokości 1,6 tys. m w trudno dostępnym miejscu, ok. 50 km od Dżakarty. Jego zniknięcie z radarów było tak nagłe, że początkowo podejrzewano porwanie. Dopiero po dwóch dniach ratownicy i żołnierze indonezyjscy dotarli do miejsca katastrofy. W tej chwili zbocza przeszukuje ponad tysiąc żołnierzy, większość z jednostek górskich wspartych ośmioma helikopterami. Ponieważ ciał i szczątków nie można po prostu zwieźć na dół, utworzono kilka punktów etapowych, w których są gromadzone.

Większość rosyjskich urzędników już stwierdziła, że winni są piloci. Mówiąc o jej przyczynach, rosyjski ekspert Władimir Grudin nie omieszkał dokonać porównania wpisującego się w rosyjskie kłamstwo o przyczynach katastrofy smoleńskiej: „To był reklamowy samolot, a w takich wypadkach do kabiny pilotów wpuszcza się osoby postronne. A postronni w kabinie to jedna z przyczyn upadku polskiego Tu-154 pod Smoleńskiem”. Inni eksperci sądzą jednak, że samolot miał zły, zbyt czuły lokator wysokości, który w górach alarmuje bez przerwy i dlatego załogi najczęściej go wyłączają. Postępowanie Rosji w sprawie katastrofy superjeta dowodzi, że państwo, którego maszyna rozbiła się na obcym terenie, może wyegzekwować swoje prawa i prowadzić śledztwo na miejscu, co więcej – ma prawo sprowadzić swoich ekspertów, śledczych i wszelkie niezbędne narzędzia. Kontrast w działaniu władz polskich po katastrofie smoleńskiej i rosyjskich w Indonezji jest niezaprzeczalny.

– Sposób, w jaki Rosjanie przystąpili do badania przyczyn katastrofy swojego samolotu w Indonezji, pokazuje, jak w takiej sytuacji powinno się zachować suwerenne państwo. Władimir Putin już nawet uzyskał wymierne efekty swoich działań. Powołano wspólną komisję, która zbada hipotezę zamachu i nikt tego nie kwestionuje, nikt nie uznał formułowania takiej hipotezy za nienaturalne. Ostatnie wydarzenia, tj. ujawnione niedawno informacje, że karty SIM  niektórych polskich generałów były aktywne po katastrofie pod Smoleńskiem, dobitnie pokazują, jaką pozycję od początku przyjął rząd Donalda Tuska. To była akceptacja tego, że można z nami zrobić wszystko co się chce, postawa państwa postkolonialnego – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Antoni Macierewicz, przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Program budowy superjeta kosztował ponad miliard dolarów. By to się zwróciło, firma Suchoj w ciągu następnej dekady zamierza sprzedać 900 takich maszyn i zająć 15 proc. światowego rynku samolotów pasażerskich. Katastrofa już spowodowała wstrzymanie przez Indonezję kontraktu na zakup maszyn. Teraz Moskwa musi udowodnić, że katastrofa nie była spowodowana błędami konstrukcyjnymi.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. downingstreet23012018 23.01.2018

  Fake news to nie tylko polski problem! Rząd Theresy May będzie walczył z dezinformacją

  - Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zapowiedział we wtorek, że rząd planuje powołanie specjalnej instytucji poświęconej komunikacji i bezpieczeństwu narodowemu, która będzie zwalczać próby dezinformowania opinii publicznej, w tym przez państwa trzecie.

 2. stalin23012018 23.01.2018

  "Śmierć Stalina" nie dla Rosjan. "To zaplanowana prowokacja wymierzona w komunistów"

  - Ministerstwo kultury Rosji cofnęło we wtorek wydaną wcześniej decyzję o dopuszczeniu do kin brytyjsko-francuskiej komedii "Śmierć Stalina".

 3. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 4. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 5. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 6. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 7. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 8. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook