Jedynie prawda jest ciekawa


Putin chroni swoje interesy

12.05.2012

Trzy dni po katastrofie rosyjskiego samolotu w dżungli z Moskwy do Indonezji poleciały trzy samoloty pełne rosyjskich śledczych i ekip ratunkowych. Mimo że w katastrofie Rosjanie nie stracili prezydenta, to dokładnie zbadają jej przyczyny. W wypadku katastrofy rządowego Tu-154M pod Smoleńskiem o podobnej akcji ze strony rządu Donalda Tuska mogliśmy tylko pomarzyć.

Dzień po katastrofie prezydent Putin zadzwonił do prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono i uzgodnił współpracę przy poszukiwaniach czarnych skrzynek i badaniu przyczyn katastrofy. „Ze swojej strony wydałem konieczne polecenia rosyjskim przedstawicielom wzięcia bardzo aktywnego udziału w prowadzonym śledztwie” – poinformował Putin.

Jednakże w tym samym czasie w Indonezji już lądował pierwszy samolot z Rosjanami (a to znaczy, że z Moskwy musiał wystartować jeszcze w dniu katastrofy). „Pozwolimy Rosjanom zbadać przyczynę wypadku” – powiedział jeden z indonezyjskich urzędników.

Kolejne dwa samoloty odleciały do Indonezji już po rozmowie prezydentów.

„Rosja zamierza uczestniczyć w śledztwie w sprawie katastrofy” – poinformował krótko rosyjski MSZ. Komitet Śledczy rosyjskiej Prokuratury Generalnej wszczął już własne śledztwo w sprawie katastrofy. Do Indonezji lecą więc już nie tylko ratownicy, ale i prokuratorzy oraz przedstawiciele MAK.

Najnowszy rosyjski supersamolot pasażerski „Suchoj Superjet-100” rozbił się 9 maja w tropikalnej dżungli na stokach góry Salak. Samolot odbywał podróż promocyjną po sześciu państwach Azji.  Po przybyciu do Indonezji wystartował w lot reklamowy z 45 pasażerami na pokładzie (przedstawicielami linii lotniczych, obywatelami pięciu państw, wśród których było tylko 8 Rosjan).

Superjet roztrzaskał się na wysokości 1,6 tys. m w trudno dostępnym miejscu, ok. 50 km od Dżakarty. Jego zniknięcie z radarów było tak nagłe, że początkowo podejrzewano porwanie. Dopiero po dwóch dniach ratownicy i żołnierze indonezyjscy dotarli do miejsca katastrofy. W tej chwili zbocza przeszukuje ponad tysiąc żołnierzy, większość z jednostek górskich wspartych ośmioma helikopterami. Ponieważ ciał i szczątków nie można po prostu zwieźć na dół, utworzono kilka punktów etapowych, w których są gromadzone.

Większość rosyjskich urzędników już stwierdziła, że winni są piloci. Mówiąc o jej przyczynach, rosyjski ekspert Władimir Grudin nie omieszkał dokonać porównania wpisującego się w rosyjskie kłamstwo o przyczynach katastrofy smoleńskiej: „To był reklamowy samolot, a w takich wypadkach do kabiny pilotów wpuszcza się osoby postronne. A postronni w kabinie to jedna z przyczyn upadku polskiego Tu-154 pod Smoleńskiem”. Inni eksperci sądzą jednak, że samolot miał zły, zbyt czuły lokator wysokości, który w górach alarmuje bez przerwy i dlatego załogi najczęściej go wyłączają. Postępowanie Rosji w sprawie katastrofy superjeta dowodzi, że państwo, którego maszyna rozbiła się na obcym terenie, może wyegzekwować swoje prawa i prowadzić śledztwo na miejscu, co więcej – ma prawo sprowadzić swoich ekspertów, śledczych i wszelkie niezbędne narzędzia. Kontrast w działaniu władz polskich po katastrofie smoleńskiej i rosyjskich w Indonezji jest niezaprzeczalny.

– Sposób, w jaki Rosjanie przystąpili do badania przyczyn katastrofy swojego samolotu w Indonezji, pokazuje, jak w takiej sytuacji powinno się zachować suwerenne państwo. Władimir Putin już nawet uzyskał wymierne efekty swoich działań. Powołano wspólną komisję, która zbada hipotezę zamachu i nikt tego nie kwestionuje, nikt nie uznał formułowania takiej hipotezy za nienaturalne. Ostatnie wydarzenia, tj. ujawnione niedawno informacje, że karty SIM  niektórych polskich generałów były aktywne po katastrofie pod Smoleńskiem, dobitnie pokazują, jaką pozycję od początku przyjął rząd Donalda Tuska. To była akceptacja tego, że można z nami zrobić wszystko co się chce, postawa państwa postkolonialnego – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Antoni Macierewicz, przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Program budowy superjeta kosztował ponad miliard dolarów. By to się zwróciło, firma Suchoj w ciągu następnej dekady zamierza sprzedać 900 takich maszyn i zająć 15 proc. światowego rynku samolotów pasażerskich. Katastrofa już spowodowała wstrzymanie przez Indonezję kontraktu na zakup maszyn. Teraz Moskwa musi udowodnić, że katastrofa nie była spowodowana błędami konstrukcyjnymi.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 3. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 4. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 5. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 6. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 7. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook