Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putin chce wolności w internecie?

10.06.2014

Rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział, że nie zamierza kontrolować internetu i ograniczać jego swobód. Zdaniem Putina wprowadzone w Federacji Rosyjskiej restrykcje prawne mają na celu jedynie ochronę nieletnich przed nieodpowiednimi treściami.

"Wiele rozmawialiśmy o ograniczeniach w sprawie (stron internetowych dotyczących) pedofilii, promowania narkomanii, terroryzmu czy zachęcania do samobójstwa", ale "jest też inna kwestia - żeby nie był to pretekst do ograniczania swobód obywatelskich i wolnego rynku" - zauważył Putin na forum nowo powstających firm internetowych (startupów).

Rosyjski prezydent odżegnywał się od prób ograniczania swobód internautów, choć jednocześnie przekonywał uczestników forum, że pewna regulacja treści zamieszczanych w internecie jest nieunikniona. 

"To ogromny segment rynku, którego nie można nie regulować. Codziennie jedna trzecia mieszkańców (Rosji) korzysta z internetu, dlatego też oczywiście jakaś regulacja musi istnieć" - powiedział. 
"Internet stał się w naszym kraju bardzo lukratywnym biznesem. Przypomnę, że składa się na 8,5 proc. rosyjskiego PKB, a rynek e-handlu jest wart ponad 5 bilionów rubli (88 mld zł)" - dodał Putin.

Rosja, gdzie z sieci korzysta ok. 61 mln użytkowników, jest najszybciej rozwijającym się rynkiem internetowym w Europie - wynika z ubiegłorocznego raportu amerykańskiej firmy analitycznej ComScore. Handel internetowy postrzegany jest z kolei jako rozwojowy sektor rosyjskiej gospodarki, na której odbiły się sankcje wprowadzone przez Zachód w obliczu działań rosyjskich na Ukrainie.

Jednocześnie jednak media społecznościowe i internet w ogóle wykorzystywany jest przez Rosjan do krytykowania władz i zwoływania protestów; w ten sposób organizowali się m.in. Uczestnicy demonstracji na przełomie lat 2011-2012, protestujący przeciwko powrotowi Putina na Kreml.

Rosyjskie władze odpierają oskarżenia o cenzurowanie internetu lub wywieranie presji na media i internautów

Obowiązuje w Rosji prawo zakazuje działania stron internetowych, które zawierają pornografię dziecięcą, treści związane z narkotykami czy ekstremizmem lub zachęcają do popełnienia samobójstwa.
Jednak zdaniem krytyków mogą one utorować drogę przepisom wprowadzającym restrykcje także na inne treści. 

W kwietniu Putin, który mówił niedawno, że internet powstał jako projekt CIA i tak się rozwija, podpisał też ustawę wymagającą od autorów blogów odwiedzanych przez więcej niż 3000 osób dziennie, by rejestrowali się pod imieniem i nazwiskiem w instytucji zajmującej się monitoringiem internetu.

PAP, lz 

[fot:Wikimedia CC-BY-3.0]


Słowa kluczowe:

Putin

,

internecie

,

swoboda zgromadzeń

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook