Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putin chce bronić demokracji na Ukrainie

04.03.2014

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas konferencji prasowej poświęconej wydarzeniom na Krymie, podkreślił konieczność obrony demokracji na Ukrainie, oraz jej mieszkańców. Przekonywał, że Rosjanie działają zgodnie z prawem - w przeciwieństwie do tego, co robią państwa zachodu.

Prezydent Rosji podczas spotkania z dziennikarzami bronił byłego już prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który jego zdaniem jest wciąż przywódcą kraju:

„Po co to było zrobione? Proszę zwrócić uwagę, że prezydent Janukowycz za pośrednictwem trzech ministrów krajów europejskich: Polski, Niemiec i Francji, w obecności mojego przedstawiciela podpisał porozumienie z opozycją, według którego – co chcę podkreślić – Janukowycz praktycznie oddał swoją władzę” - mówił Putin.

Prezydent przekonywał, że Janukowycz zgadzał się na wszystkie rzeczy jakie proponowała mu opozycja i państwa zachodu:

On zgodził się na wszystko, czego domagała się opozycja: czyli przedterminowe wybory parlamentarne, prezydenckie, konstytucja z 2004 roku, pozytywna reakcja na naszą prośbę i niezastosowanie siły” - wylicza prezydent.

W trakcie konferencji oczywiście nie zabrakło negatywnych ocen rządów Janukowycza. Putin podkreślał niebywałą skalę korupcji na Ukrainie, grabież publicznych pieniędzy dodając, że „zwykły ukraiński chłop był zawsze poszkodowany – prawie nic się ku lepszemu nie zmieniło”.

Putin podkreślał, że jedynym legalnym prezydentem Ukrainy jest wciąż Wiktor Janukowycz, choć dopowiedział, że nie widzi dla niego politycznej przyszłości:

„Jest jedyny legalny prezydent: Janukowycz. On nie ma władzy, ale legalnym prezydentem pozostaje pan Janukowycz. Są trzy sposoby odsunięcia go od władzy: śmierć, jego dymisja i impeachment. (...) Myślę, że politycznej przyszłości jednak nie ma”

Prezydent zapewnił, że Rosjanie już pracują jaką pomoc finansową zaoferować Krymowi i dodał:

„Jestem przekonany, że ukraińscy i rosyjscy żołnierze będą po jednej stronie barykady. To, o czym teraz mówię, o jednoczeniu, widzimy na Krymie. Dzięki Bogu nie ma tam jednego strzału, ani ofiary. (...) Jeśli nie będzie porządku na wschodzie Ukrainy, to wykorzystamy wszystkie siły dla ochrony Rosjan tam żyjących” - mówił Putin.

Jego zdaniem misja na Ukrainie ma charakter humanitarny:

„Nie chcemy nikogo zniewalać, ale nie pozostaniemy bezczynni, jeśli ci ludzie będą prześladowani. Jeśli podejmiemy taką decyzję, to tylko w obronie Ukraińców” - stwierdził.

wP, lz, slv

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05734897 20.01.2017

  Rozpoczęła się inauguracja prezydentury Trumpa

  Prezydent elekt USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią wzięli w piątek udział w nabożeństwie w kościele episkopalnym św. Jana w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu.

 2. mid-epa05730825 20.01.2017

  Unijne przepisy socjalne szkodliwe dla Polski

  Komisja Europejska może uderzyć przygotowywanymi właśnie przepisami dotyczącymi standardów socjalnych, w tym praw pracowniczych, w Polskę i inne kraje "nowej Unii".

 3. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 4. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 5. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 6. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 7. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook