Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pucz opozycji w Wenezueli

08.05.2014

Wenezuelskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały cztery miasteczka namiotowe antyrządowych demonstrantów w stolicy kraju Caracas. Zatrzymano 243 studentów - poinformował minister spraw wewnętrznych i sprawiedliwości Miguel Rodriguez Torres.

"Postanowiono zlikwidować te obozowiska, gdyż mieszkały tam grupy planujące akty terroru" - oświadczył Torres. "Skonfiskowano narkotyki, broń, materiały wybuchowe, alkohol i gaz łzawiący; wszystko, czego używali codziennie, by walczyć z siłami bezpieczeństwa" - dodał szef resortu.

Policja i oddziały Gwardii Narodowej o godz. 3 czasu lokalnego (godz. 9.30 czasu polskiego) weszły do obozowisk pełnych antyrządowych transparentów, m.in. z napisami "Maduro zabójca". Jedno z miasteczek namiotowych od kilku tygodni blokowało ruch na głównej alei w Caracas. W obozowiskach mieszkali studenci z całego kraju.

Prawniczka i obrończyni praw człowieka Elenis Rodriguez powiedziała, że niewielu młodym ludziom udało się uciec policji.

Zdaniem 24-letniej liderki jednego z obozowisk Francii Cacique poranna operacja policji była nielegalna. Zaprzeczyła, jakoby studenci spiskowali w celu przeprowadzenia działań wywrotowych. "Pretekstem były narkotyki i broń, to nieprawda" - powiedziała Cacique.

Mieszkańcy stolicy, których nalot obudził przed świtem, protestowali przeciwko akcji policji, uderzając w garnki i patelnie. Wznosili barykady wzdłuż głównej alei na wschodzie Caracas, obok jednego z miasteczek namiotowych.

Wenezuelska opozycja wyszła na ulice w lutym, by domagać się rezygnacji prezydenta Nicolasa Maduro i protestować przeciwko gwałtownemu wzrostowi cen, ciągłym niedoborom produktów i nadużyciom ze strony sił bezpieczeństwa wobec demonstrantów.

W lutym i w marcu w stolicy prawie codziennie dochodziło do zamieszek, podczas których nad miastem unosiły się chmury gazu łzawiącego, zapach palonych opon i śmieci. Jednak w ostatnim czasie liczba demonstracji gwałtownie zmalała, gdyż zwolennicy opozycji zdali sobie sprawę, że Maduro najpewniej nie ustąpi - pisze agencja Reutera.

Według oficjalnych danych w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło 41 osób, a ok. 800 zostało rannych. Zatrzymano ok. 3 tys. osób, z czego ok. 450 wciąż przebywa w areszcie. Rząd określa demonstracje jako próbę puczu.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Wenezuela Chavez

,

Wenezuela

,

opozycja

Warto poczytać

 1. koptowieSISISI 27.05.2017

  ISIS przyznaje się do ataków na Koptów

  Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) przyznało się w sobotę do przeprowadzenia piątkowego ataku na grupę Koptów w Egipcie, w którym zginęło 29 osób, w tym dzieci. Jednocześnie egipskie lotnictwo kontynuuje odwetowe uderzenia na cele dżihadystów.

 2. airbriti 27.05.2017

  Paraliż brytyjskich lotnisk

  'Linie lotnicze British Airways oświadczyły w sobotę, że nie ma dowodów na to, iż globalna awaria ich systemów informatycznych to skutek cyberataku. Z powodu awarii brytyjski przewoźnik odwołał wszystkie loty do godz. 18 (g. 19 w Polsce) z Heathrow i Gatwick."

 3. PetrPavel2012 27.05.2017

  Gen. NATO: Będziemy bronić terytorium Polski

  "NATO to sojusz obronny, NATO nie dąży do konfrontacji z Rosją".

 4. mid-epa05992920 27.05.2017

  Trump: Do NATO napływają pieniądze

  "Wiele państw NATO wyraziło zgodę na znaczące zwiększenie wydatków".

 5. mid-epa05992467 27.05.2017

  Franciszek: Gdy nie ma pracy, zagrożona demokracja

  Ojciec Święty odwiedził Genuę - miejsce, z którego jego ojciec rozpoczął podróż do Argentyny.

 6. ramadan-dsjksjjsd 27.05.2017

  Muzułmanie rozpoczęli Ramadan

  30-dniowy post wyznawców islamu, to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego.

 7. Zbigniew-Brzezinski-gfdgdg 27.05.2017

  Zmarł prof. Zbigniew Brzeziński

  Informację o śmierci Zbigniewa Brzezińskiego przekazały w sobotę amerykańskie media.

 8. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook