Jedynie prawda jest ciekawa


Przywódcy państw zapowiedzieli walkę z terroryzmem

20.12.2016

-Przywódcy państw zapowiadają dalszą walkę z terroryzmem po tym, jak w poniedziałek wieczorem ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie; zginęło 12 osób, co najmniej 48 zostało rannych.

Ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych w poniedziałek wieczorem wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie; zginęło 12 osób, co najmniej 48 zostało rannych, a w kabinie ciężarówki policja znalazła zwłoki mężczyzny, obywatela Polski. Niemiecka policja podała, że Polak został zastrzelony. Napastnik zbiegł z miejsca przestępstwa, został jednak schwytany. Przez całą noc był przesłuchiwany. 

Początkowo dziennik "Bild" poinformował, że domniemany zamachowiec to 23-letni Pakistańczyk Navad B., który przyjechał do Niemiec pod koniec zeszłego lub na początku tego roku. We wtorek po południu berlińska policja podała jednak, że nie jest jasne, czy aresztowany mężczyzna to osoba, która kierowała ciężarówką podczas zamachu. 

Również niemiecki dziennik "Die Welt" na swej stronie internetowej poinformował, powołując się na policję, że aresztowany Pakistańczyk nie jest sprawcą zamachu w Berlinie. "Mamy nie tego człowieka i w związku z tym mamy nową sytuację" - zacytował wysokiego rangą przedstawiciela policji. Sprawca, według źródła gazety, wciąż ma broń, jest na wolności i w dalszym ciągu może być niebezpieczny. 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek, że jeśli poniedziałkowego zamachu w Berlinie dokonał człowiek, który zabiegał w Niemczech o schronienie i azyl, to byłby to "szczególnie odrażający czyn" wobec Niemców zaangażowanych w pomoc dla uchodźców. "Jeszcze nie mamy ostatecznej pewności co do wielu aspektów, musimy jednak przyjąć, biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy, że był to zamach terrorystyczny" - powiedziała Merkel w krótkim wystąpieniu w urzędzie kanclerskim w Berlinie.

Premier Beata Szydło przesłała na ręce kanclerz Niemiec kondolencje. "Wyraziłem ubolewanie i smutek. Przesłałam wyrazy żalu dla narodu niemieckiego" - podkreśliła Beata Szydło. Szefowa rządu dodała, że "Europa musi jednoczyć się w walce z terroryzmem".

"W Berlinie wydarzyła się ogromna tragedia. Z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy informację, że pierwszą ofiarą tego haniebnego aktu przemocy był nasz rodak, polski obywatel. Myślami łączymy się w bólu i smutku, w modlitwie, z rodziną polskiego zamordowanego kierowcy" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Prezydent elekt Donald Trump nazwał "przerażającym aktem terroru" dramatyczne wydarzenia w Berlinie. "Niewinni cywile zostali zabici na ulicy" - oświadczył Trump i dodał: "Państwo Islamskie i inni islamscy terroryści regularnie mordują chrześcijan (...). Ci terroryści muszą zostać starci z powierzchni ziemi". 

fot.[PAP/EPA/STEFFEN KUGLER/GERMAN GOVERMENT/HANDOUT]

pc/PAP


PAP/EPA/STEFFEN KUGLER / GERMAN GOVERNMENT / HANDOUT
PAP/EPA/STEFFEN KUGLER / GERMAN GOVERNMENT / HANDOUT
PAP/EPA/STEFFEN KUGLER / GERMAN GOVERNMENT / HANDOUT

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook