Jedynie prawda jest ciekawa


Przywódcy G8 omawiają kryzys strefy euro

19.05.2012

Przywódcy państw G8 omawiają w sobotę w USA kwestie związane z kryzysem strefy euro oraz cenami ropy. "To dwa największe zagrożenia dla naszych gospodarek" - powiedział po porannym spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą premier W. Brytanii David Cameron.

W dwudniowym spotkaniu przywódców państw G8, które odbywa się w rezydencji amerykańskiego prezydenta w Camp David, uczestniczą tym razem również przedstawiciele Unii Europejskiej.

Odnosząc się do kryzysu zadłużenie w krajach strefy euro, prezydent Obama powiedział w sobotę, że polityka stymulowania wzrostu gospodarczego musi iść w parze z redukcją deficytów budżetowych.

Obama - jak pisze AFP - dał wyraźny sygnał, że popiera zwolenników stymulowania europejskiej gospodarki, spotykając się w piątek z prezydentem Francji Francois Hollande'em, którego zapewnił, że grupa G8 faworyzuje "odpowiedzialne podejście do oszczędności budżetowych". Hollande jest zwolennikiem równoważenia polityki oszczędności przez inwestycje pobudzające rozwój gospodarczy.

Prezydent USA ostrzegł też, że trudności, z jakimi borykają się kraje europejskie, mogą mieć fatalny wpływ na amerykańską gospodarkę, w której nastąpiło nieznaczne ożywienie.

Premier Cameron powiedział dziennikarzom, że przedmiotem rozmów, prócz problemów unii walutowej, "są wysokie ceny ropy, które przekładają się wysokie ceny paliw". Według Camerona uczestnicy szczytu "zrobili znaczne postępy" w szukaniu rozwiązań dla tych problemów. Premier nie odniósł się jednak do wcześniejszych spekulacji mediów, które przewidywały, że Obama zechce nakłonić partnerów do uruchomienia strategicznych rezerw ropy naftowej, zanim w lipcu wejdzie w życie embargo na import ropy z Iranu.

W sobotę uczestnicy szczytu G8 w czasie pięciu sesji roboczych mają omówić również kwestię bezpieczeństwa żywnościowego; ale oczekuje się powszechnie, że wybór środków zaradczych wobec kryzysu zadłużenia w strefie euro, czyli stosowanie polityki oszczędności bądź stymulowania wzrostu gospodarczego, będą tematami, które zdominują sobotnie debaty.

Choć prezydent USA otwarcie popiera połączenie obydwu powyższych metod walki z kryzysem, Cameron opowiedział się za forsowaną przez Berlin polityką cięcia wydatków i redukowania deficytu budżetowego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel "ma absolutną rację", twierdząc, że każdy kraj powinien mieć przygotowane solidne plany awaryjne redukowania deficytów - powiedział brytyjski premier.

"By gospodarka mogła rosnąć, potrzebne są plany redukcji deficytu, by utrzymać niskie stopy procentowe, takie jakie mamy w Wielkiej Brytanii" - dodał Cameron.

"Ale jest oczywiste, że tak jak Wielka Brytania czerpie korzyści z (posiadania) silnego rządu, prowadzącego silną politykę redukcji deficytu i z niezależnej polityki monetarnej, pozwalającej nam utrzymać niskie stopy, stymulować popyt, tak też strefa euro powinna mieć takie podejście (do gospodarki)" - zaproponował Cameron.

W piątek wieczorem (czasu lokalnego) przywódcy USA, W. Brytanii, Kanady, Włoch, Francji, Niemiec, Japonii i Rosji wzięli udział w obiedzie roboczym, który trwał nieco ponad dwie godziny. Rozmowy zostały zdominowane przez zagadnienia globalnego bezpieczeństwa, m.in. program atomowy Iranu przed wznowieniem rozmów Teheranu i sześciu mocarstw w Bagdadzie 23 maja.

PAP
[fot.PAP/DPA]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook