Jedynie prawda jest ciekawa


Przywódcy G8 omawiają kryzys strefy euro

19.05.2012

Przywódcy państw G8 omawiają w sobotę w USA kwestie związane z kryzysem strefy euro oraz cenami ropy. "To dwa największe zagrożenia dla naszych gospodarek" - powiedział po porannym spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą premier W. Brytanii David Cameron.

W dwudniowym spotkaniu przywódców państw G8, które odbywa się w rezydencji amerykańskiego prezydenta w Camp David, uczestniczą tym razem również przedstawiciele Unii Europejskiej.

Odnosząc się do kryzysu zadłużenie w krajach strefy euro, prezydent Obama powiedział w sobotę, że polityka stymulowania wzrostu gospodarczego musi iść w parze z redukcją deficytów budżetowych.

Obama - jak pisze AFP - dał wyraźny sygnał, że popiera zwolenników stymulowania europejskiej gospodarki, spotykając się w piątek z prezydentem Francji Francois Hollande'em, którego zapewnił, że grupa G8 faworyzuje "odpowiedzialne podejście do oszczędności budżetowych". Hollande jest zwolennikiem równoważenia polityki oszczędności przez inwestycje pobudzające rozwój gospodarczy.

Prezydent USA ostrzegł też, że trudności, z jakimi borykają się kraje europejskie, mogą mieć fatalny wpływ na amerykańską gospodarkę, w której nastąpiło nieznaczne ożywienie.

Premier Cameron powiedział dziennikarzom, że przedmiotem rozmów, prócz problemów unii walutowej, "są wysokie ceny ropy, które przekładają się wysokie ceny paliw". Według Camerona uczestnicy szczytu "zrobili znaczne postępy" w szukaniu rozwiązań dla tych problemów. Premier nie odniósł się jednak do wcześniejszych spekulacji mediów, które przewidywały, że Obama zechce nakłonić partnerów do uruchomienia strategicznych rezerw ropy naftowej, zanim w lipcu wejdzie w życie embargo na import ropy z Iranu.

W sobotę uczestnicy szczytu G8 w czasie pięciu sesji roboczych mają omówić również kwestię bezpieczeństwa żywnościowego; ale oczekuje się powszechnie, że wybór środków zaradczych wobec kryzysu zadłużenia w strefie euro, czyli stosowanie polityki oszczędności bądź stymulowania wzrostu gospodarczego, będą tematami, które zdominują sobotnie debaty.

Choć prezydent USA otwarcie popiera połączenie obydwu powyższych metod walki z kryzysem, Cameron opowiedział się za forsowaną przez Berlin polityką cięcia wydatków i redukowania deficytu budżetowego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel "ma absolutną rację", twierdząc, że każdy kraj powinien mieć przygotowane solidne plany awaryjne redukowania deficytów - powiedział brytyjski premier.

"By gospodarka mogła rosnąć, potrzebne są plany redukcji deficytu, by utrzymać niskie stopy procentowe, takie jakie mamy w Wielkiej Brytanii" - dodał Cameron.

"Ale jest oczywiste, że tak jak Wielka Brytania czerpie korzyści z (posiadania) silnego rządu, prowadzącego silną politykę redukcji deficytu i z niezależnej polityki monetarnej, pozwalającej nam utrzymać niskie stopy, stymulować popyt, tak też strefa euro powinna mieć takie podejście (do gospodarki)" - zaproponował Cameron.

W piątek wieczorem (czasu lokalnego) przywódcy USA, W. Brytanii, Kanady, Włoch, Francji, Niemiec, Japonii i Rosji wzięli udział w obiedzie roboczym, który trwał nieco ponad dwie godziny. Rozmowy zostały zdominowane przez zagadnienia globalnego bezpieczeństwa, m.in. program atomowy Iranu przed wznowieniem rozmów Teheranu i sześciu mocarstw w Bagdadzie 23 maja.

PAP
[fot.PAP/DPA]

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 3. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 4. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 5. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 6. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 7. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook