Jedynie prawda jest ciekawa


Przywódca Palestyńczyków u Benedykta XVI

17.12.2012

Kwestia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wkład chrześcijan w życie społeczne Terytoriów Palestyńskich i całego Bliskiego Wschodu to główne tematy poruszone podczas watykańskich rozmów prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Watykanie. Został on przyjęty na audiencji przez Ojca Świętego, a następnie spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mamberti.

Jak informuje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podczas serdecznych rozmów poruszono kwestię podjętej 29 października decyzji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o podwyższeniu statusu Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. Wyrażono życzenie, aby stanowiła ona dla wspólnoty międzynarodowej zachętę do zaangażowania w sprawę sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, które może być osiągnięte jedynie poprzez podjęcie przez strony negocjacji w dobrej wierze, z poszanowaniem praw wszystkich. Następnie omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie doświadczającym wielu konfliktów, mając nadzieję, iż nie zabraknie odwagi niezbędnej dla pojednania i pokoju. Poruszono ponadto kwestię wkładu wspólnot chrześcijański w dobro wspólne społeczeństwa w Terytoriach Palestyńskich i na całym Bliskim Wschodzie.

Była to piąta wizyta palestyńskiego przywódcy w Watykanie. Po raz ostatni, jak dotychczas, papież przyjął go na audiencji 3 czerwca 2011 r. Z kolei w maju 2009 r., w czasie wizyty Benedykta XVI w Ziemi Świętej, Mahmud Abbas podejmował Ojca Świętego w Betlejem.


KAI/mall
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 2. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 3. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 4. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 5. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 6. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 7. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook