Jedynie prawda jest ciekawa

Przywódca Palestyńczyków u Benedykta XVI

17.12.2012

Kwestia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wkład chrześcijan w życie społeczne Terytoriów Palestyńskich i całego Bliskiego Wschodu to główne tematy poruszone podczas watykańskich rozmów prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Watykanie. Został on przyjęty na audiencji przez Ojca Świętego, a następnie spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mamberti.

Jak informuje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podczas serdecznych rozmów poruszono kwestię podjętej 29 października decyzji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o podwyższeniu statusu Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. Wyrażono życzenie, aby stanowiła ona dla wspólnoty międzynarodowej zachętę do zaangażowania w sprawę sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, które może być osiągnięte jedynie poprzez podjęcie przez strony negocjacji w dobrej wierze, z poszanowaniem praw wszystkich. Następnie omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie doświadczającym wielu konfliktów, mając nadzieję, iż nie zabraknie odwagi niezbędnej dla pojednania i pokoju. Poruszono ponadto kwestię wkładu wspólnot chrześcijański w dobro wspólne społeczeństwa w Terytoriach Palestyńskich i na całym Bliskim Wschodzie.

Była to piąta wizyta palestyńskiego przywódcy w Watykanie. Po raz ostatni, jak dotychczas, papież przyjął go na audiencji 3 czerwca 2011 r. Z kolei w maju 2009 r., w czasie wizyty Benedykta XVI w Ziemi Świętej, Mahmud Abbas podejmował Ojca Świętego w Betlejem.


KAI/mall
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 2. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 3. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 4. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 5. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 6. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook