Jedynie prawda jest ciekawa


Przywódca Palestyńczyków u Benedykta XVI

17.12.2012

Kwestia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wkład chrześcijan w życie społeczne Terytoriów Palestyńskich i całego Bliskiego Wschodu to główne tematy poruszone podczas watykańskich rozmów prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Watykanie. Został on przyjęty na audiencji przez Ojca Świętego, a następnie spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mamberti.

Jak informuje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podczas serdecznych rozmów poruszono kwestię podjętej 29 października decyzji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o podwyższeniu statusu Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. Wyrażono życzenie, aby stanowiła ona dla wspólnoty międzynarodowej zachętę do zaangażowania w sprawę sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, które może być osiągnięte jedynie poprzez podjęcie przez strony negocjacji w dobrej wierze, z poszanowaniem praw wszystkich. Następnie omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie doświadczającym wielu konfliktów, mając nadzieję, iż nie zabraknie odwagi niezbędnej dla pojednania i pokoju. Poruszono ponadto kwestię wkładu wspólnot chrześcijański w dobro wspólne społeczeństwa w Terytoriach Palestyńskich i na całym Bliskim Wschodzie.

Była to piąta wizyta palestyńskiego przywódcy w Watykanie. Po raz ostatni, jak dotychczas, papież przyjął go na audiencji 3 czerwca 2011 r. Z kolei w maju 2009 r., w czasie wizyty Benedykta XVI w Ziemi Świętej, Mahmud Abbas podejmował Ojca Świętego w Betlejem.


KAI/mall
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook