Jedynie prawda jest ciekawa

Przywódca Palestyńczyków u Benedykta XVI

17.12.2012

Kwestia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wkład chrześcijan w życie społeczne Terytoriów Palestyńskich i całego Bliskiego Wschodu to główne tematy poruszone podczas watykańskich rozmów prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Watykanie. Został on przyjęty na audiencji przez Ojca Świętego, a następnie spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mamberti.

Jak informuje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podczas serdecznych rozmów poruszono kwestię podjętej 29 października decyzji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o podwyższeniu statusu Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. Wyrażono życzenie, aby stanowiła ona dla wspólnoty międzynarodowej zachętę do zaangażowania w sprawę sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, które może być osiągnięte jedynie poprzez podjęcie przez strony negocjacji w dobrej wierze, z poszanowaniem praw wszystkich. Następnie omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie doświadczającym wielu konfliktów, mając nadzieję, iż nie zabraknie odwagi niezbędnej dla pojednania i pokoju. Poruszono ponadto kwestię wkładu wspólnot chrześcijański w dobro wspólne społeczeństwa w Terytoriach Palestyńskich i na całym Bliskim Wschodzie.

Była to piąta wizyta palestyńskiego przywódcy w Watykanie. Po raz ostatni, jak dotychczas, papież przyjął go na audiencji 3 czerwca 2011 r. Z kolei w maju 2009 r., w czasie wizyty Benedykta XVI w Ziemi Świętej, Mahmud Abbas podejmował Ojca Świętego w Betlejem.


KAI/mall
[fot. PAP/EPA]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook