Jedynie prawda jest ciekawa


Przysięga tylko z twarzą

13.12.2011

Kanadyjski rząd wprowadził zakaz zasłaniania twarzy podczas składania przysięgi obywatelskiej. Ortodoksyjne muzułmanki nie będą mogły wkładać nikabu na tę ceremonię. Problem zgłosił deputowany polskiego pochodzenia. Jak w poniedziałek poinformował media minister ds. imigracji i obywatelstwa Jason Kenney, zakaz wchodzi w życie natychmiast.

Według telewizji CBC, problem sygnalizowany przez sędziów, którzy nie mogli stwierdzić, że przysięga obywatelska rzeczywiście jest składana przez kobiety zasłaniające twarz, został przekazany ministrowi Kenneyowi przez konserwatywnego deputowanego Władysława Lizonia. Lizoń jest pierwszym Polakiem, który został wybrany do federalnego parlamentu. Kandydował z graniczącego od zachodu z Toronto miasta Mississauga.

Jak mówił Kenney w poniedziałkowym wydaniu programu "Power and Politics" w telewizji CBC, Lizoń zrelacjonował mu ceremonię składania obywatelskiej przysięgi, której był świadkiem właśnie w Mississauga, podczas której kilka kobiet miało zasłoniętą twarz, a sędzia nie miał na to żadnego wpływu.

Kenney powiedział, że państwo kanadyjskie nie zamierza nikomu dyktować, jak ma się ubierać. Zwrócił jednak uwagę, że ceremonia złożenia przysięgi obywatelskiej jest publicznym aktem potwierdzenia lojalności wobec państwa, które jako konstytucyjną zasadę ma równość kobiet i mężczyzn wobec prawa.

Dlatego też nie ma mowy o odrębnych ceremoniach dla osób zasłaniających twarz. - Kiedy ludzie stająprzed sędzią, przychodzą nie jako chrześcijanie, żydzi czy muzułmanie, więc od wszystkich wymagamy tego samego - powiedział Kenney podkreślając, że stanie się obywatelem Kanady nie jest obowiązkiem, jest wyborem.

Kenney zwrócił też uwagę, że zasłanianie twarzy przez kobiety jest częścią tradycji kulturowej, w której kobiety mają znikomą wartość, a takich zwyczajów Kanadyjczycy nie akceptują.

Debata nad kwestią zasłaniania twarzy toczy się w Kanadzie od wielu lat. W marcu 2010 roku parlament prowincji Quebec rozpoczął prace nad regionalną ustawą, która ma zakazać noszenia zasłon uniemożliwiających rozpoznanie twarzy. Projekt złożyła minister sprawiedliwości prowincji Quebec Kathleen Weil. Jednak do chwili obecnej ustawa nie została przyjęta.

Projekt zakłada, że pracujące w instytucjach publicznych (także w szkołach i szpitalach) muzułmanki noszące dotychczas nikab lub burkę będą musiały zrezygnować z tych zasłon na rzecz chusty. Ponadto muzułmańskie klientki instytucji publicznych w prowincji Quebec nie będą obsługiwane, jeśli nie będą miały odsłoniętej twarzy. W projekcie nowego prawa ministerstwo sprawiedliwości prowincji powołało się na zasadę równości kobiet i mężczyzn oraz zasadę neutralności religijnej państwa.

Decyzja kanadyjskiego rządu wpisuje się w szerszy kontekst debaty nad akceptacją niektórych zwyczajów przywożonych przez nowych imigrantów, szczególnie z kultur, w których kobiety są gorzej traktowane. Kilkanaście dni temu duże miasto Gatineau w prowincji Quebec wprowadziło specjalny podręcznik dla nowo przybyłych, w którym - poza wyjaśnianiem takich kwestii jak niestosowność wręczania łapówek - zwraca się uwagę właśnie na obowiązującą w Kanadzie zasadę równości kobiet i mężczyzn wobec prawa.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 3. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook