Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przysięga tylko z twarzą

13.12.2011

Kanadyjski rząd wprowadził zakaz zasłaniania twarzy podczas składania przysięgi obywatelskiej. Ortodoksyjne muzułmanki nie będą mogły wkładać nikabu na tę ceremonię. Problem zgłosił deputowany polskiego pochodzenia. Jak w poniedziałek poinformował media minister ds. imigracji i obywatelstwa Jason Kenney, zakaz wchodzi w życie natychmiast.

Według telewizji CBC, problem sygnalizowany przez sędziów, którzy nie mogli stwierdzić, że przysięga obywatelska rzeczywiście jest składana przez kobiety zasłaniające twarz, został przekazany ministrowi Kenneyowi przez konserwatywnego deputowanego Władysława Lizonia. Lizoń jest pierwszym Polakiem, który został wybrany do federalnego parlamentu. Kandydował z graniczącego od zachodu z Toronto miasta Mississauga.

Jak mówił Kenney w poniedziałkowym wydaniu programu "Power and Politics" w telewizji CBC, Lizoń zrelacjonował mu ceremonię składania obywatelskiej przysięgi, której był świadkiem właśnie w Mississauga, podczas której kilka kobiet miało zasłoniętą twarz, a sędzia nie miał na to żadnego wpływu.

Kenney powiedział, że państwo kanadyjskie nie zamierza nikomu dyktować, jak ma się ubierać. Zwrócił jednak uwagę, że ceremonia złożenia przysięgi obywatelskiej jest publicznym aktem potwierdzenia lojalności wobec państwa, które jako konstytucyjną zasadę ma równość kobiet i mężczyzn wobec prawa.

Dlatego też nie ma mowy o odrębnych ceremoniach dla osób zasłaniających twarz. - Kiedy ludzie stająprzed sędzią, przychodzą nie jako chrześcijanie, żydzi czy muzułmanie, więc od wszystkich wymagamy tego samego - powiedział Kenney podkreślając, że stanie się obywatelem Kanady nie jest obowiązkiem, jest wyborem.

Kenney zwrócił też uwagę, że zasłanianie twarzy przez kobiety jest częścią tradycji kulturowej, w której kobiety mają znikomą wartość, a takich zwyczajów Kanadyjczycy nie akceptują.

Debata nad kwestią zasłaniania twarzy toczy się w Kanadzie od wielu lat. W marcu 2010 roku parlament prowincji Quebec rozpoczął prace nad regionalną ustawą, która ma zakazać noszenia zasłon uniemożliwiających rozpoznanie twarzy. Projekt złożyła minister sprawiedliwości prowincji Quebec Kathleen Weil. Jednak do chwili obecnej ustawa nie została przyjęta.

Projekt zakłada, że pracujące w instytucjach publicznych (także w szkołach i szpitalach) muzułmanki noszące dotychczas nikab lub burkę będą musiały zrezygnować z tych zasłon na rzecz chusty. Ponadto muzułmańskie klientki instytucji publicznych w prowincji Quebec nie będą obsługiwane, jeśli nie będą miały odsłoniętej twarzy. W projekcie nowego prawa ministerstwo sprawiedliwości prowincji powołało się na zasadę równości kobiet i mężczyzn oraz zasadę neutralności religijnej państwa.

Decyzja kanadyjskiego rządu wpisuje się w szerszy kontekst debaty nad akceptacją niektórych zwyczajów przywożonych przez nowych imigrantów, szczególnie z kultur, w których kobiety są gorzej traktowane. Kilkanaście dni temu duże miasto Gatineau w prowincji Quebec wprowadziło specjalny podręcznik dla nowo przybyłych, w którym - poza wyjaśnianiem takich kwestii jak niestosowność wręczania łapówek - zwraca się uwagę właśnie na obowiązującą w Kanadzie zasadę równości kobiet i mężczyzn wobec prawa.

PAP
[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Kanad

,

aobywatelstwo

,

nikab

,

przysięga

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 4. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 5. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 6. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 7. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 8. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook